روایاتی از محل کشف شهر زیر زمینی

از ابتدای کشف و شناسایی شهر زیر زمینی اقدام به مستند نگاری و تصویر و تهیه فیلم نمودم و در سال 83 فیلمی را با دوربین پاناسونیک3500که آن روزها برای فیلمبرداری از مجالس و مراسم هیئت استفاده می کردم تهیه و به شبکه استانی استان اصفهان ارسال کردم .

از قدیم گفته اند خشت اول چون نهد معمار کج تا سریا می رود دیوار کج

رابط صدا سیما آقای دانش متاسفانه به نقل قول از فرماندار خبر این کشف را برای اولین بار در رسانه های ملی اعلام و هیچ سخنی از کاشف آن  اشاره نشد و سند را بنده ارائه کردم دیگران سوء استفاده کردند تا الان که بیش از 11سال از زمان کشفش می گذرد به مراتب شاهد گزارشات کذب و ارائه اطلاعات نادرست توسط راهنماها و مستند سازان و رسانه هایی بودم که قداست کاری خود را نادیده گرفتند و حاضر به انعکاس واقعیت نشدند.

در سال90 هم در آدرس ذیل گزارش مستندی از مجموعه محل کشف و چاه منزلم که ورودی آن بود تهیه و در سایت سیمای اصفهان به نمایش قرار دادند.

http://isfahan.irib.ir/webvideoprod/442/7833-شهر%20زیر%20زمینی%20نوش%20آباد

و مطلبی هم در ذیل آن مبنی بر اتفاقی بودن کشف آن ذکر کرده اند.

حال نکته قابل تامل این است پس هر کسی که پدیده ناشناخته ای را که شاید در طول سالها در پیرامون ما بوده و هیچ کسی به اهمیت آن پی نبرده و شخصی وقت و هزینه صرف می کند مستند به گزارش کشف و اهمیت آن پرده برداری می کند مگر می شود اتفاقی باشد.

هر چند در این گزارش دو نفر در این مستند بیشتر مجذوب فضای داخل آن شده اند تا اهمیت بنا پس انتظاری نباید داشت به حقوق دیگران در انتشار اخبار واقعی احترام بگدارند.هدفشان دیدن خودشان و تفریح و بازی گوی بوده تا نعرفی اثر

 تا سال 89 در مجموعه حضور مستمر داشتم تابلوهایی برای معرفی بنا در قسمتهای مختلفش از جمله چاه محل کشفی که به حیاط منزلمان راه دارد نصب و در این مستند کهدوربین به ان اشاره می کند با توجه به توضیحاتی که در تابلو نوشته ام و جزئیات ان را تشریح کردم و مستند ساز قطعا آن را مطالعه نموده باز دست به تحریف زده چون توسط شهرداری شهر برای تهیه گزارش به محل آمده بودند و در آن زمان شهرداری با تمام توان در صدد تحریف کشف و کاشف آن بود پس بعید نیست تحت تاثیر القائات فریبنده این افراد قرار گرفته باشند.

نکته بعدی اینکه گزارشگر از این کاشف مخلوقات و ذرات و اجرام آسمانی سوال می کند  چگونه اینجا کشف شد در دقیقه 3 و 24ثانیه فیلم  و دقت کنید جواب این کارشناس را 

و دقیقه 4 و10ثانیه شیوه نفس کشیدن گزارشگر را دراین فیلم ببینید خعلیی خالب ناک است 

ضمنا در طی یک درگیری که مامور شهرداری برای انسداد چاه منزلمان اقدام نموده و موفق نشد با ناراحتی وارد مجموعه شده بود و هر چه تابلو که در زیر ان نام کاشف و نگارنده توضیحات داده شده بود کنده و با تمام ناراحتی در محلی دفن کرده بود در ان زمان سیر مراحل قضایی که انجام شد بنده به اتهام درگیری با مامور تبرئه و قرار مجرمیت برای این آقا به جرم توهین و مزاحمت صادر و قرار بازداشتش صادر گردید که نهایتا با رضایت بنده پرونده مختومه گردیدکه حکم و سند گفتار موجود است.و با توافقی که در فرمانداری انجام دادیم قرار شد بنده درب چاه ورودی را مسدود به شرطی که زمینه اشتغالم در شهرداری فراهم شود اما با توجه به عدم اجرای مفاد تفاهم نامه بنده برای حفظ آبروی شهر و بنای تاریخی و با توجه به پشتوانه قانونی که داشتم اقدام به بازگشایی چاه نکردم و در جای دیگری دنبال اشتغالم را گرفتم.

شهردار و رئیس شورا و این آقا هم تحت فشارها ناچار به رها کردن پست و موقعیتی شدند که با رفتار توهین آمیز بر علیه خانواده شهیدو کاشف شهر زیر زمینی  انجام دادند و در صدد فریب دستگاههای قضایی و مسئولین بودند.

و در این مستند فردی را نشان می دهد که با روسیاهی از محیط شهری و اداری شهرداری شهرمان اخراج و حتی در شهرهای دیگر هم امکان دوام و ماندگاری را به خاطر رفتارهایش پیدا نکرد.ایشان در سال 88 از سخنگوهای سران فتنه در کاشان بود و هر کسی که از ولایت دم می زد در صدد حذف و نابودی اش را می گرفت که خوشبختانه دورانش در این شهر دوامی نیاورد حتی در شهر دیگر هم که رفت از پستش ساقط شد.

این شخص از سرمایه های بیت المال برای مطرح کردن خود و تثبیت شغلی اش متوسل شد و هزینه های هنگفتی را بر دوش شهرمان گذاشت.

یکی از اقداماتش دخالت در مرمت و فضاسازی محوطه آب انبار چاله سی بود که طرحی را با هزینه میلیونی تهیه کرد ولی در اجرا به دلیل ناکارامدی بودن طرح و مغایرت داشتن با ضوابط میراث نیمه تمام ماند.

همچنین در سال 90اقدام به ورود برای لایروبی ورودی 3شهر زیر زمینی در محله شیخ آباد نموده و با دخالت در حیطه کاری باستان شناسان نهایت به تخریب بخش عمده ای از محل کارگاهی شد و خسارت 50میلیونی عملا بی نتیجه رها گردید.

یکی از آرزوهای این افراد از میان برداشتن بنده از سر راه و مطرح کردن خودشان برای دستیابی به پستهایی از قبیل کارشناس میراث در نوش آباد، رئیس گردشگری شهر و یا مدیر پایگاه پژوهشی که تمامی این تلاشها ناکام ماند.

در طول این مدت با چنین افراد نو ظهوری زیاد برخورد کردم که خیلی از وقت و زمانم را صرف دفع انها نمودم در حالی که روند پیشرفت در اوایل کار که افراد مزاحم کمتری بودند دستیابی به اهداف و رشد و توسعه مجموعه روند بالایی را در بر داشت.

در حال حاضر هم به دلیل استقبال گسترده گردشگران برای بازدید در ایام عید 2سالی است افراد و گروههایی تمام توانشان را خرج می کنند تا خود را بر حق دانسته و برای بهره بردرای از سود بالای درآمد ان وارد این عرصه نمایند.

روند تخریب بنا به خاطر بالا بردن آمار گردشگر در چند سال گذشته که هیچ توانی برای کنترل آن نبوده بسیار زیاد است و اثر به این مهمی بازیچه برنامه های زیاده خواهی افرادی می شود که هیچ شناختی از گردشگری و بهره برداری اصولی از بناهای تاریخی ندارند.

نمی دانم این چه حکایتی است که در کشور ما امتیارات را به کسانی می دهند که شایسته و سزاوار آن نیستند و حقوق کسانی که عمرشان را صرف کشف و شناسایی و نگهداری آن کردند نادیده می گیرند.و در صدد حذف افرادی می شوند که می دانند توان مقابله و رویارویی با انها را ندارند.

افرادی  که مدعی توسعه آن هستند اگر واقعا توانایی چنین کاری را داشتند حتما باید درحوزه کاری شان به مانند بنده از چاه فاضلاب خلاقیتی نشان داده و چنین حرکت و اقدامی که بازتاب جهانی را در برداشته صورت می دادند.

در طول این چند سال تجارب خوبی را فرا گرفتم.

دانستم کسانی که توانایی اداره نانوایی را هم ندارند ادعای مدیریت کلان کشوری را از خود بروز می دهند وقتی کارها را دست گرفتند زحمات گذشتگان را نیز بر باد می دهند.

از اقداماتی که این کارشناسان فرهیخته از خود به جای گذاشتند طراحی آب نما بر روی سقف راه پله های همین آب انبار بود که با رسانه ای کردن آن جلوی این اقدام را گرفتیم.2.گود برداری با لودر و کامیون بر روی سقف شهر زیر زمینی برای ایجاد فضای سبز بر روی مجموعه تاریخی3.تخریب بادگیر 700ساله و نصب درب آهنی بر آن برای سهولت ورود مصالح به داخل آب انبار جهت مرمت داخلی سقف

و...

نمی دانم چرا آنهایی که مسئولند و می بینند برایشان درس عبرت نمی شود باز این تکرار اشتباهات و خسارات مالی و فرهنگی بر گرده بیت المال چه حکمتی در کار است

خدایا این کشور را از گزند جاهلان نجات بده

خدایا به مریضان شفای عاجل عنایت فرما

توصیه می شود حتما فیلم را با دقت ببینید و این فرصتی که این آقا برای انجام مسئولیتی که بنده بر عهده داشتم و ارائه توضیحات در حال شعف و دوستی که در کنارش از صدا سیما با ذوق زدگی تمام وی را همراهی می کند.

زمانی که این کارشناس به نوش آباد آمده بود نمی دانست اویی یعنی چی خالا به ارائه توضیحاتی می پردازد که حتی مواردی را که به ان اشاره می کند ندیده وصرفا از مقالات بنده و توضیحات و اطلاعاتی است که بنده در نشریات منتشر کرده بودم .

به هر حال آرزویی بود که چند سالی که برای چنین روزهایی که یکی را از گردونه حذف کنند خودشان را نشان دهند.

والا به خدا من برای جلو دوربین قرار گرفتن در سال 81 وارد این فضا نشدم.

کجا بودید که گاز گرفتگی و آوار و برق گرفتگی مرا تنها در این فضا گرفتار کرده بود.

خدایی زور دارد.یکی نیست بگوید کار بلد شما که نیاسر بودی می ماندی با این همه استعداد و نبوغ بی کار بودی شاخ تو شاخ من کله شغ کنی آخر بازی هم ببازی از این شهر بروی

همه می دانند شاید مدتی از چزخه کنار بروم محال است  برای دفاع و دستیابی از حقم عقب نشینی کنم.

آقایان صدا سیمایی بس است اینهمه خوش نامی  یک بار ملی عمل کنید بر واقعیات تکیه بزنید اعتماد از دست رفته را باز گردانید.

والا ما که در قابلمه نداریم ولی هر کجا می رویم یک در قابلمه بالا پشت بامشان قرار داده اند.

روراست باشید و صادق .انعکاس دهنده واقعیات باشید.

/ 0 نظر / 3 بازدید