افعی شاخدار جان راه بلد کویر را تای پای مرگ کشاند

دراز کردن دستش به طرف آب حوض این آب انبار افعی به سمت دست این راه بلد حمله کرده و دست این راهنما را از ناحیه شصت مورد گزش قرار می دهد.

این در حالی است که مدتی است محیط بانان از وجود یک مار افعی شاخدار در این آب انبار خبر داده بودند.

{short description of image}

راهنما با درگیر شدن با مار باتوجه به اینکه یکی از نیشهای این مار در دستش فرو می رود و مقدار کمی زهر را می تواند در بدن قربانی تزریق کند اما راهنما این مار را می کشد و همان شب به اورژانس گرمسار منتقل می شود.

در مسیر راه که چندین ساعت طول می کشد مشکلاتی از جمله عدم امکان ارتباط تلفن و مسیر ناهموار جاده ای حدود 2ساعت طول می کشد تا امبولانس از گرمسار خود را به پاسگاه محیط بانی قصر بهرام برساند.

در طول این چند ساعت عوارضی چون ریزش شدید عرق و بالا رفتن دمای قربانی،تهوع و استفراغ، دل پیچه و معده درد و کوفتگی شدید بدن و خفگی دست می دهد.

مصدوم شب را در اورژانس گرمسار سپری و فردای ان روز به کاشان و سپس تحت مداوای 5پزشک قرار می گیرد در حالی است که تورم شدید از مچ دست تا نصف بدنش را فرا گرفته پس از معالجات و آزمایشهای لازم و 10روز بستری در بیمارستان بهشتی کاشان و تزریق 50 عدد سرم ضد ماری وی مرخص می شود در حال حاضر هم بی حسی و کوفتگی بدنش اجازه حرکت را از وی سلب و روی تخت داخل منزل بستری است.

ناگفته نماند کشنده ترین و مهلک ترین سم در منطقه کویر از نوع مار افعی شاخدار است.سال گذشته همین نوع افعی با نیش زدن گردن شتری توانست در عرض 5 دقیقه آن را  از پا در بیاورد.

راهنما تنها شانسی که همراه وی می شود فرصت اجازه تزریق سم کافی را از مار به بدنش گرفته و تنها یکی از نیش های مار به دست قربانی فرو رفته و در حال تزریق سم وی را با دست دیگر گرفته به دیوار می کوبد و از خود جدا می کند.

سال گذشته در کنار کاروانسرای قصر بهرام با یکی از همین مارها روبرو شدم از ان عکس و فیلم گرفتم اما تا زمانی ضربه ای به انها وارد نشود اقدام به حمله و گزش نمی کنند.

به صورت w حرکت می کنند و در موقع احساس خطر با دم و بازدم هوا که همراه با صدای فیش فیش است به دشمن هشدار می دهند و حالت ترسناک به خود می گیرند.

Arabian horned viper in desert habitat

در زمان حمله به دور خود پیچیده و به صورت فنر تا 2متر می توانند خود را پرتاب و به سمت دشمن حمله ور شوند.

بیشتر تا 1متر قدشان تجاوز نمی کند و کلفت و کوتاه هستند.

بیشتر در کنار چشمه های آب و چمنزارها و محلی که حیوانات و پرندگان برای خوردن آب می روند در پناهی کمین کرده و در یک حمله پرشی با نیش خود قربانی را از پا در می آورد و طعمه را می خورد.

در زیر ماسه های کویر پنهان شده و در مسیر قربانی و طعمه قرار می گیرد و در فرصت مناسب به طعمه حمله ور می شود.

/ 0 نظر / 115 بازدید