کویر مرنجاب روی تورها بسته شد

لینک خبر وب سایت خبری رجا نیوز

کویر مرنجاب به‌دلیل معضلات اجتماعی برخی افراد گردشگرنما روی تورها بسته شد.

 محمد منظرنژاد ـ یک راهنما و فعال اکوتوریسم ـ با اعلام این مطلب به ایسنا، اظهار کرد: براساس اعلام مأمور نیروی انتظامی مستقر در جاده‌ی ورودی به کویر مرنجاب در استان اصفهان، این اتفاق از دو هفته‌ی پیش رخ داده است و تورهای گردشگری، بویژه تورهای جوان و مختلط، به حکم دادستانی شهرستان آران و بیدگل اجازه‌ی ورود به این کویر را ندارند.
 
او در ادامه گفت: در پایان هفته‌ی گذشته، قرار بود تور آشناسازی با اکوسیستم طبیعی و حیات وحش کویر مرنجاب را برای تعدادی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران (شمال) با مجوز برگزار کنیم. این تور کاملا تفکیک جنسیتی شده بود و مأموران حراست دانشگاه و جمعی از اساتید برجسته‌ی محیط زیست نیز آن را همراهی می‌کردند؛ ولی زمانی که می‌خواستیم به کویر مرنجاب وارد شویم، نیروی انتظامی مانع ما شد.
 
وی ادامه داد: برخورد نیروی انتظامی مستقر در جاده‌ی کویر مرنجاب با گروه ما بسیار نامناسب بود. بنابراین به آن مأمور اجرایی معترض شدیم که وقتی منطقه‌ی وسیعی مانند کویر مرنجاب بسته می‌شود، باید اطلاع‌رسانی شود، چون مردم برای این سفر هزینه می‌کنند و وقت می‌گذارند؛ ولی برخورد این مأمور با ما درست و محترمانه نبود.
 
این راهنمای تور افزود: ما مجبور شدیم، دو اتوبوس حامل دانشجویان را برگردانیم و تور بازدید از آران و بیدگل را برای آن‌ها برگزار کنیم. این در حالی بود که درست در مقابل چشم ما، یک اتوبوس دیگر با رایزنی به کویر وارد شد.
 
منظرنژاد بیان کرد: این موضوع را به دادستان آران و بیدگل ارجاع دادیم و متوجه شدیم، این اتفاق به‌دستور دادستانی این شهرستان رخ داده است.
 
وی اظهار کرد: به گفته‌ی دادستان، بسته شدن جاده‌ی کویر مرنجاب به‌خاطر رفتارهای ناهنجار و برخی معضلات اجتماعی افراد گردشگرنما در روز شهادت امام جواد (ع) رخ داده است، او تأکید کرد که فیلم این واقعه را دارد. دادستان آران و بیدگل گفت که مردم محلی خواسته‌اند، از ورود گردشگران و مسافران به مرنجاب جلوگیری شود، وگرنه خودشان با آن‌ها برخورد می‌کنند و دادستان هم صلاح را در مسدود کردن جاده‌ی کویر مرنجاب دیده است.
 
منظرنژاد تأکید کرد: حرکت‌هایی که برای حفظ فرهنگ جامعه‌ی محلی انجام می‌شود، قابل تقدیر است؛ ولی این برخوردها باید اصولی و با آگاهی نسبت به عکس‌العمل‌های بعدی مسافرانی باشد که از ورود آن‌ها جلوگیری می‌شود.
 
وی ادامه داد:‌ به نظر می‌رسد، مأمور اجرایی که در جاده‌ی ورودی کویر مرنجاب مستقر شده است، کاملا سلیقه‌یی برخورد می‌کند. این مأمور با گروه دانشجویی ما که اتفاقا حراست دانشگاه آن‌ها را همراهی می‌کرد و همه‌ی دانشجویان پوشش کامل اسلامی داشتند، برخورد کرد و مانع از ورود آن‌ها شد؛ ولی اتوبوس دیگری را به کویر راه داد. ما این موضوع را به دادستان متذکر شدیم که اگر قرار است از ورود گردشگران جلوگیری شود، باید برای همه، این اتفاق بیافتد و نباید سلیقه‌یی برخورد شود.
 
به گفته‌ی او، جلوگیری از ورود گردشگران معمولا در اواخر هفته تشدید می‌شود و بیشتر به گروه‌های جوان و تورهای مختلط اجازه‌ی ورود داده نمی‌شود.
 
این راهنمای تور همچنین گفت:‌ معلوم نیست در این میان، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری چه نقشی دارد. این سازمان دست کم می‌تواند کارت راهنمایان تور را به مسؤولان اجرایی معرفی کند تا از این طریق، به آن‌ها اعتماد داشته باشند و از این افراد برای کمتر شدن مشکلات استفاده کنند. حالا انجمن صنفی راهنمایان تهران مجبور است، خودش وارد عمل شود تا کارت راهنمایان تور و توانایی‌های راهنمایان را به مسؤولان اجرایی معرفی کند، در حالی که این وظیفه‌ی سازمان است.
 
او همچنین به نظارت‌هایی که گاهی نیروی انتظامی در مناطقی مانند جاده‌ی چالوس و جنگل ابر بر تورها اعمال می‌کند، اشاره کرد، افزود: البته در این مناطق نیروی انتظامی معمولا برخوردی با تورها و گردشگران ندارند، بلکه بیشتر، مواردی را به راهنمایان و راننده‌های اتوبوس‌های آن‌ها متذکر می‌شوند.
 
منظرنژاد تأکید کرد: برخورد نیروی انتظامی و پلیس با برخی تورها نشان‌دهنده‌ی انجام رفتارهای ناهنجار و غیرمسؤولانه‌ی برخی افراد گردشگرنماست و قطعا این برخوردها باید روی اصول و آگاهی باشد.
/ 0 نظر / 2 بازدید