یگان حفاظت از میراث‌فرهنگی مسلح می‌شود

رییس پلیس پیشگیری ناجا اعلام کرد:

یگان حفاظت از میراث‌فرهنگی مسلح می‌شود

رییس پلیس پیشگیری ناجا درحالی بیش از ۶۰ درصد از کشفیات آثار تاریخی را مربوط به کلانتری‌ها، آگاهی و سایر پلیس‌های تخصصی دانست که به‌گفته او، با اینکه تامین اعتبار و ارائه امکانات و تجهیزات یگان‌حفاظت به‌عهده سازمان مربوطه است اما ناجا برای جلوگیری از قاچاق اشیاء تاریخی هیچ محدودیتی قائل نیست و این نیروها را با تجهیزات و فناوری پیشرفته مسلح خواهد کرد.

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ در طول 10 ماه گذشته بیش از 59 هزار شی تاریخی از سودجویان و قاچاقچیان آثار تاریخی کشف و ضبط شد. این آمار بااینکه نوید‌بخش است اما از سوی دیگر نشان از رشد قارچ‌گونه قاچاق اشیاء تاریخی در کشور دارد. این درحالی است که یگان‌حفاظت میراث‌فرهنگی از امکانات محدودی برای مقابله با حفاران غیرمجاز آثار تاریخی برخوردار است.
 
«سردار تقی مهری» رییس پلیس پیشگیری ناجا اما در نشست خبری دستاوردها و کشفیات یگان حفاظت، دررابطه با تجهیز نیروهای یگان حفاظت از میراث‌فرهنگی گفت: «براساس قانون و مقررات تامین اعتبار و دادن تجهیزات و امکانات نیروهای یگان‌ حفاظت به‌عهده سازمان مربوطه است و پلیس وظیفه تقویت و آموزش یگان حفاظت را برعهده دارد.»
 
او گفت: « ناجا علاوه بر آموزش و تقویت یگان حفاظت از میراث‌فرهنگی برای جلوگیری از قاچاق اشیاء تاریخی از سایر پلیس‌های تخصصی کمک می‌گیرد. چنانچه بیش از 60 درصد از کشفیات مربوط به کلانتری‌ها، آگاهی و پلیس‌های تخصصی می‌شود.»
 
رییس پلیس پیشگیری ناجا اعلام کرد، ناجا همچنان درحال تقویت یگان حفاظت میراث‌فرهنگی است و در این خصوص نسبت به بهره‌گیری تجهیزات و فناوری‌ پیشرفته هیچ محدودیتی قائل نیست.»
 
آنطور که سردار مهری اعلام کرد، هرکجا که نیروهای یگان حفاظت از میراث‌فرهنگی نیاز به اسلحه و تجهیزات داشته باشند نه‌تنها دریغ نمی‌کنیم که کسانی که با میراث‌فرهنگی تعامل دارند و می‌خواهند از قاچاق اشیاء تاریخی جلوگیری کنند مسلح و تجهیز خواهند شد.
 
«محمد حسن طالبیان» معاون میراث‌فرهنگی نیز با بیان اینکه یگان حفاظت باید به شبکه نظامی کشور وصل باشد تاکید کرد: « با متصل شدن یگان حفاظت از میراث‌فرهنگی با شبکه نظامی فرصتی فراهم می‌شود که این شبکه به‌موقع وارد عمل شود این درحالی است که یگان حفاظت از میراث‌فرهنگی نیاز دارد مانند سازمان هلال احمر مجهز به امکانات ویژه و هوایی باشد.»
 
طالبیان گفت: « با توجه به حجم بالای آثار تاریخی در کشور ما نمی‌توانیم صرفا به نیروهای یگان حفاظت تکیه داشتیم باشیم، در این خصوص لازم است که شبکه مردمی به‌همراه شبکه‌های نظامی به فعالیت‌ بپردازند. این درحالی است که در برنامه ششم توسعه قرار شده احکامی تشکیل شود تا این هم‌پوشانی نسبت به حفاظت فیزیکی آثار تاریخی بیشتر شود.»
/ 0 نظر / 19 بازدید