چوب حراج به "خانه نقلی‌" کاشان + عکس

مدتی پیش تفاهمنامه ای را با سازمان میراث فرهنگی امضا کردم  برای اینکه با مشارکت 50 درصدی آنها طرح مرمت این خانه را انجام دهم. اکنون یکسال و نیم از زمان آن قرارداد می گذرد اما به هیچیک از بندهای آن تفاهمنامه عمل نکردند.

وی ادامه داد: در زمان انجام عملیات مرمت، وعده می دادند که کار را به پایان برسانید تا ما هم به وعده هایمان عمل کنیم اما نتیجه این اقدمات بدهی های میلیونی و وام های بانکی شد.

رضوانیان گفت: حتی مدتی پیش قصد داشتم به همراه بقیه مالکان خانه های تاریخی که آنها هم با طناب سازمان میراث فرهنگی به ته چاه رفتند، با رئیس سازمان میراث فرهنگی قرار ملاقات داشته باشم اما آنها بعد از چندین روز و ارجاع به این دفتر و آن دفتر اعلام کردند که نامه درخواستتان را به معاون میراث فرهنگی داده ایم و تمام! این مسئولان حتی ده دقیقه نیز نخواستند پای حرف ما بنشینند.


وی گفت: اکنون 85 میلیون تومان به اشخاص حقیقی بدهی دارم که البته این مبلغ جدا از وام های بانکی با سود کلان است که مجبور شدم برای اتمام عملیات مرمت بگیرم.

رضوانیان تصریح کرد: شب یلدا طلبکاران به در خانه نقلی آمده و تقاضای پولشان را می کردند.

مالک خانه تاریخی نقلی با اعلام اینکه تمام زندگی من صرف حوزه گردشگری و نجات خانه تاریخی شده است بیان کرد: تمام تلاشم را کردم که مجموعه خانه تاریخی نقلی را با چنگ و دندان نگه دارم اما برای پرداخت بدهی ها مجبور شدم آگهی فروش آن را چاپ کنم چون چاره ای جز این کار نمی بینم.

رضوانیان گفت: فکر فروش این خانه برای خودم نیز وحشتناک است چه برسد به افرادی که یا از این خانه خاطره دارند و یا به دلیل ویژگی های منحصر به فردش علاقه مند هستند.


خانه تاریخی نقلی به عنوان کوچکترین خانه تاریخی کاشان به شماره 10255 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

این خانه به دلیل ارائه خدمات مطلوب به گردشگران داخلی و خارجی و مطرح شدن آن به عنوان یکی از اقامتگاههای سنتی در کشور و تلاش برای جذب گردشگران خارجی، به یک برند در بخش خانه های تاریخی تبدیل شده و حتی به همین منظور در دومین جشنواره برند در صنعت گردشگری ایران از مالک این خانه تقدیر شد.

منبع: خبرگزاری مهر

/ 0 نظر / 6 بازدید