نصب درب قلعه مرنجاب

ه گزارش پرتال خبری شهرستان آران و بیدگل "ای بی نیوز" به نقل از تسنیم، عباس متولی اظهار کرد: این درب با اعتباری بالغ بر 200 میلیون ریال از ردیف اعتبارات ملی سال 1391 توسط سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ساخته شد.

 

وی افزود: الگوبرداری این درب بر اساس حفظ هویت تاریخی و اصالت معماری منطقه کویری و بنای تاریخی کاملا دست‌ساز و ضد ضربه و ضد حریق و نمای روکش چوبی از چوب چنار ساخته شده است.

سرپرست اداره صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل بیان کرد: این درب توسط استاد کاری از استان اصفهان به نام ولی زاده شیرازی در مدت یک سال ساخته شده است.  وی خاطرنشان کرد: قلعه تاریخی مرنجاب در 430 سال قبل و در دوران شاه عباس صفوی برای جلوگیری از هجوم و تاخت و تاز ازبکان به اصفهان به عنوان پایتخت احداث شده است.

متولی تصریح کرد: قلعه تاریخی مرنجاب در 47 کیلومتری شمال شهرستان آران و بیدگل و در حاشیه دریاچه نمک با وسعت کل سه هزار و 350 متر و زیربنای دو هزار و 448 متر قرار دارد.

وی اضافه کرد: این کاروانسرای شامل 29 اتاق، مجموعه بارانداز، شاه نشین، ایوان و مجوعه ورودی و سر در در کنار چشمه جوشان جاری واقع شده و در هفت کیلومتری شمال شرق آن نوار ریگ بلند و تپه های شنی وجود دارد که گردشگران برای پیاده روی، عکاسی و تفریح از آن بهره می برند

/ 0 نظر / 14 بازدید