تشکیل جلسه بررسی مشکلات گردشگری در نوش آباد

روز گذشته به دستور دادستان محترم شهرستان آران و بیدگل جلسه ای با موضوع بررسی پیامدهای گردشگری در شهر نوش آباد با حضور شهردار ؛اعضای شورای اسلامی شهر,فرماندار,معاون فرماندار؛رئیس اداره اطلاعات و سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان,فرمانده حوزه مقاومت بسیج سپاه پاسداران شهر,روحانیت و امامان مساجد,مدیرعاملان انجمن فعالان و دوستداران شهر,در دفتر شورای اسلامی تشکیل گردید.

این جلسه که در ساعت 21 روز گذشته نشکیل شد دلیلش واکنش دادستان از اتفاقات و معضلات پیش آمده در ایام نوروز توسط بعضی از گروهها که در شهر صورت گرفته بود تشکیل گردید.

دادستان که خود نوش آبادی است و از نزدیک شاهد مواردی از بد اخلاقی و ناهنجاری و حرکات ضد دینی و مغایر با شئونات اسلامی را در سطح شهر توسط بعضی از گروهای گردشگر نما بود در این جلسه به مسئولین اجرایی هشدار داد و آب پاکی را بر دستشان ریخت که در صورت ادامه چنین روندی دستور پلمپ ورودی های شهر زیر زمینی را صادر خواهم نمود.

سپس هر یک از حضار به بیان دیدگاهها و راهکار ها و نظرات پرداختند.

جلسه نقد و بررسی با تشکیل ستادی با انتخاب 9نفر از نمایندگان شورا و میراث و فرمانداری و شهردای و انجمنها و امامان جماعت مساجد،حوزه مقاومت بسیج و با تنظیم صورت جلسه ای به پایان رسید و مقرر شد در جلسه بعدی که دبیر آن شهرداری انتخاب شد برای تشکیل جلسه بعدی پیگیری نماید.

دادستان محترم در سخنانش ابراز داشتند شهری که در استان بیشترین رتبه امار شهید را دارد و مردمان مذهبی و با فرهنگ اسلامی در این شهر زندگی می کنند اجازه نخواهم داد با ورود گردشگرانی که با حرکات و حضورشان قصد دارند اعتقادات دینی و مذهبی مردم را نادیده می گیرند.

افرادی معتقد بودند به جای تاثیر پذیری  با برنامه ریزی تاثیر گذار فرهنگی باشیم.

متاسفانه زمانی که گردشگر وارد شهری می شود بدون رعایت به احترام فرهنگ بومی منطقه پیامدهایی را بر جای خواهد گذاشت.

بحث بد حجابی و پایکوبی در مسجد تاریخی شهر و تردد در کوچه های شهر به شکل نامتعارف اعتراض مردم شهر را به دنبال داشته تا جایی که یکی از روحانی های شهر هشدار داد در صورت عدم رسیدگی با این مشکلات با نیروهای انقلابی و مذهبی وارد میدان خواهیم شد.

دیگری می گفت این مسائل در شهرهای توریستی دیگر کشور هم هست و صرفا بیرون بودن تار مویی از سر خانمی که نباید با قوه قهریه برخورد کرد.

یکی دیگر از روحانی های شهر می گفت امسال زمان عید 30درصد به جمعیت نمازگزار شهر اضافه شده بود.و سال دیگر هم با تمام احترام از گردشگران با چای و آب و شیرینی در مسجد پذیرایی خواهیم کرد.

به هر حال سر این اتفاقاتی که الان منجر به واکنش عالی ترین مقام قضایی شهر گردیده قبل از عید در وبلاگم هشدار داده بودم و از سیاست غلط شورا و شهرداری انتقاد کردم که منجر به اقامه دعوا و تشکیل پرونده و بسته شدن وبلاگم گردید.

گفتم که شهرداری قصد دارد به هر شکل ممکن جمعیت گردشگر را وارد شهر کند تا به اهدافش برسد در حالی که با حضور بیش از ظرفیت جمعیت در داخل شهر 10هزار نفری و مذهبی و متعصب پیامدهای فرهنگی و اجتماعی زیادی را به دنبال خواهد داشت.

زمانی که حجم تبلیغاتمان را در سطح کاشان به اوج خود برسانیم و قصد داشته باشیم آمار بازدید را بالا ببریم مهم تر از همه عدم کنترل در بازدید از این مجموعه باعث تخریب آن و اخلال در روند زندگی مردم خواهد شد.

شهرداری با ارائه آمار ورودی 30هزارگردشگر در ایام نوروز و فروش بیش از 17هزار برگ بلیط از فعالیت های خود ابراز خرسندی کرد.

به هر حال این اثر تاریخی بیش از آنکه برای بازدید بی حد و حساب گردشگر مناسب باشد بهتر است کارها بر روی برنامه های مطالعاتی و علمی آن متمرکز شود.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان در این جلسه هشدار داد که این مجموعه ها در حال حاضر کارگاهی است و هنوز به بهره برداری نرسیده است.لذا با ادامه این روند با سازمان درمیان و اگر قرار باشد برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی درب آن را خواهیم بست.

 

/ 0 نظر / 4 بازدید