خونه ی نقلی کاشان برگزار می کند:

خونه ی نقلی کاشان (عضو خوشه سار بومی و دارنده ی برند گردشگری بومی) برگزار می کند:

گشت کارگاه های تخصصی 

کلیات:

خونه ی نقلی کاشان که از سال 86 در زمینه ی گردشگری بومی (اقامت، غذا، صنایع دستی و گشت های بومی محلی) فعالیت می نماید در ادامه ی اقدامات خود در قالب یک اکوموزه و در راستای آموزش و آشنابی هر چه بیشتر با فرهنگ بومی، حرکتی با عنوان گشت، کارگاه و در موضوعات مختلف با همکاری مجموعه های دولتی و غیردولتی آغاز نموده است.

مفهوم گشت، کارگاه: این اتفاق به معنای آموزش مفاهیم تخصصی در قالب کارگاه های آموزشی حداقل 2 روزه که البته این آموزش همراه با حرکت و گشت و گذار مرتبط و در راستای همان موضوع کارگاه می باشد برگزار می گردد.

گشت، کارگاه شعربافی:( با همکاری کارگاه شعربافی محتشمی و ویژه ی طراحان لباس، دوخت پارچه و علاقه مندان) این گشت، کارگاه به منظور آشنایی و آموزش شیوه ی بافت پارچه شعربافی که یک نوع پارچه در منطقه کاشان و یزد با بافت کاملا بومی است برگزار می گردد.شرکت کنندگان با مواد، چگونگی بافت، استادکاران، کارگاه ها، دستگاه ها و تکنیک بافت پارچه های شعربافی اشنایی پیدا می کنند.

گشت، کارگاه معماری بومی: (با همکاری انجمن های تخصصی و ویژه ی دانشجویان و علاقه مندان معماری) این گشت کارگاه به منظور آموزش و آشنایی با قابلیت ها و داشته های معماری بومی به خصوص در مناطق کویری برگزار می گردد و شرکت کنندگان با مصالح بومی و چگونگی اجرای سقف  های مختلف، گذرها، آب انبار، بادگیر، ایوان و.... از نظر ساختاری و کاربردی اشنا می شوند. همچنین در مدت زمان این گشت،کارگاه، استادکاران و معماران بومی همراه با شرکت کنندگان خواهند بود.

 گشت،کارگاه ورزش زورخانه ای: ( با همکاری زورخانه دانشپور و ویژه علاقه مندان به این ورزش ) شرکت کنندگان در طول زمان این گشت،کارگاه ضمن آشنایی با تاریخچه این ورزش بومی با حضور در یکی از زورخانه های موجود در بافت کهن کاشان با چگونگی،آلات و آداب و رسوم بومی این ورزش اشنا می شوند همچنین در طول زمان برگزاری، یکی از اساتید این ورزش، همراه با گروه خواهد بود.

گشت کارگاه نقشه کشی و رنگرزی بومی:

نقشه کشی قالی و رنگرزی از هنرهای بسیار ظریف و کاربردی مکمل فرش دستبافت است که  تکنیک ها و قابلیت های فراوان را دارا می باشد.استفاده از مواد اولیه ی کاملا طبیعی، یکی از مهمترین بخش های این هنرها می باشد که شرکت کنندگان در این گشت،کارگاه با حضور در یکی از کارگاه های رنگرزی و در کنار اساتید پیشکسوت با چگونگی ساخت رنگ، لوازم و... اشنایی پیدا کرده و همچنین در حضوریکی از اساتید نقشه کشی قالی، با شیوه اجرای یک نمونه نقشه فرش به طور کامل آشنا خواهند شد.

گشت کارگاه عکاسی: ( با همکاری انجمن های تخصصی و ویژه علاقه مندان و دانشجویان رشته عکاسی ) بافت کهن، دارای داشته های فراوان و قابلیت های تصویری جذاب است که از طریق دوربین عکاسی می تواند ماندگار شود. در گشت کارگاه عکاسی شرکت کنندگان به همراه یک استاد آشنا به حوزه های عکاسی و معماری با حرکت در بافت تاریخی و عکاسی از سوژه های متفاوت اقدام به ثبت و افزودن به تجارب خود نموده و علاوه بر آن با چاپ عکس و برگزاری نمایشگاه و نشست نقد و بررسی در خونه ی نقلی نسبت به آشنایی با نقاط قوت و ضعف آثار خود نیز اقدام می گردد.

گشت کارگاه گیاهان دارویی و طب بومی:

 (با همکاری شرکت باریج اسانس کاشان و ویژه علاقه مندان و دانشجویان ) آموزش و آشنایی با گیاهان دارویی و چگونگی استفاده دارویی از آنها و قابلیت ها و داشته های طب بومی و گشت در مزارع و بازدید از کارخانه گیاهان دارویی از برنامه های گشت، کارگاه گیاهان دارویی و طب بومی می باشد.

                            

شرایط حضور و برگزاری گشت،کارگاه ها:

- گشت،کارگاه ها حداقل در مدت زمان دو روز و یک شب برگزار می گردد.

- اقامت،صبحانه،ناهار،شام به صورت بومی و خانگی در خونه ی نقلی کاشان می باشد.

- حداقل تعداد برای برگزاری هر گشت،کارگاه 20 نفر می باشد.

-هزینه هر نفر 120000 تومان می باشد که شامل یک شب اقامت،دو وعده ناهار،یک وعده صبحانه و شام،دو وعده عصرانه،حق الزحمه اساتید و راهنما و سرپرست هر گروه و هزینه مواد اولیه و کارگاه ها و رفت و آمد داخل شهر می باشد.

لازم به ذکر است هزینه رفت و آمد از شهر مبدا تا کاشان و بالعکس به عهده شرکت کننده می باشد.

-حضور در قالب گروه های دانشجویی و انجمن های تخصصی از 10 درصد تخفیف برخوردار می باشد.

علاقمندان جهت آشنایی با خونه نقلی به وب سایت   www.noghlihouse.comمراجعه و برای ثبت نام با شماره 09132765984 اکبر رضوانیان تماس حاصل نمایند.

/ 0 نظر / 3 بازدید