چراغ و رونق گردشگری قلعه تقی آباد خاموش شد

خانم نصرت پور غلامی پیرزنی با چهره شاد و خندان و صدایی با لهجه شیرین ابوزید آبادی که


عمر خود را در این قلعه بین راهی صرف کرده بود بعد از ماهها بستری و درگیری با بیماری به علت کهولت سن در 86سالگی دار فانی را وداع گفت.

نصرت پور غلامی برای بازدید کنندگان و جامعه محلی و گردشگران به خاله نصرت شهرت پیدا کرد تا جایی که  علاقه عکاسان و گردشگران و مستند سازان به این پیرزن روستای کویری موجب شد تا هم از این روستای کویری بازدید کنند هم از زندگی خاله نصرت گزارش و عکس و فیلم تهیه  پس از مدت کوتاهی خاله نصرت به خاطر ذوق هنری و اخلاق  نیکویش با برخورد به گردشگران و میهمانان و بازدیدکنندگان شهرت جهانی پیدا کند.

دست بافته  های خاله از جمله گلیم و خورجین و جل که دهه های گذشته برای مصرف روستاییان بر دار دستگاه تنیده و نقش می بست چند سالی بود که مورد توجه و سفارش گردشگران قرار گرفته بود.

سفارشهای زیاد و کهولت سن و توجه دیر هنگام به این ظرفیت بالای هنری و گردشگری موجب شد همه را در حسرت و افسوس قرار دهد.

هنرمند و کارگاهش که می توانست مورد توجه مسئولین و بازسازی و مرمت قرار گیرد.

مجموعه ظرفیت شترداری و شغل و نوع بافت کویری روستا که می شد با سرمایه گزاری و بازسازی منبع درآمد سرشاری برای ساکنین روستا باشد که نشد.

خاله نصرت که می شد با حمایت و کمک و پشتوانه در کنارش شاگردانی را آموزش بدهد تا بعد از رفتنش هنرش و نامش زنده بماند که محقق نشد.

خاله نصرت با خلاقیت ذهنی بر روی کارهایش نقش می انداخت بافت جل شتر و خورجین موتور و گلیم و زیر انداز که به مجموعه انها لبافی می گویند بدون کمترین آموزشی در نزد استاد فقط با نگاه کوتاه و کنجکاوانه و نشستن در کنار یک بافنده دوره گرد توانست اینهمه ذوق و هنر و خلاقیت را به هنرنمایی بکشاند و کار و نامی ماندگار از خود در دل کویر بر جای گذارد. 

 

دیروز صبح دار فانی را وداع و در جوار حرم ملکوتی و بارگاه مطهر امازاده هلال ابن علی(ع)آران و بیدگل آرمید.

 

روحش قرین رحمت الهی باشد.

بازتاب خبر درگذشت پیشکسوت هنر جل بافی در ایران در رسانه های داخلی و خارجی

خبرگزاری میراث فرهنگی:

خاله نصرت، خانواده صنایع‌دستی ایران را ترک کرد

ایران پرس نیوز:

خاله نصرت، خانواده صنایع‌دستی را ترک کرد

خبرگزاری خراسان:

خبرگزاری آرتو آنلاین:
/ 0 نظر / 20 بازدید