نوش آباد وطنم

شهر زیر زمینی نوش آباد(اویی) پدافند غیر عامل

به مناسبت هفته پدافند غیر عامل

نوش آبادی ها از جمله اولین پایه گذاران پدافند غیر عامل

ایرانیان از دیرباز در تمامی عرصه ها پیشتاز بوده و با تلاش و تفکر و تخصص و هنر و دانش بالایی که داشتند با بر جای گذاشتن آثار زیادی در جای جای این سرزمین به تمام جهانیان ثابت کردند زمانی که توحش همه جای دنیا را فرا گرفته بود ایرانیان صنعت گر،هنرمند و خلاق بوده اند و از فرهنگ و تمدن و تکنیک های شهرنشینی بهره می جستند.

نمونه بارز و مهم آن که


در سطح جهان از لحاظ وسعت،تاریخ و هنر و هوشمندی و مهندسی حرف اول را می زند (معماری دست کن زیر زمینی نوش آباد) است که با توجه به گذشت قرنها و پیشرفتهایی که در عرصه صنعت تکنولوژی و نظامی صورت گرفته اما هنوز نکات دقیق و مهم و فنونی در این مجموعه بر اساس پدافند غیر عامل رعایت شده که می شود بر اساس آن اصول قابلیت الگو برداری در عرصه های نظامی در حال حاضر باشد.

نکاتی که در حفر و احداث و ایجاد این معماری پیچیده زیر زمینی در 1500سال قبل ایجاد شده می تواند در عرصه پدافند غیرعامل تحولی بنیادین در سطح جهان ایجاد کند.

به شکلی است که امکان نفود و تصرف و تخریب و آسیب پذیری این معماری و افراد پناه گرفته در داخل آن به حداقل یا صفر می رسد

این اتفاق شکل نمی گیرد مگر با همفکری و مشارکت و استفاده از توانمندی های بومی و سرمایه های داخلی و اصل بر احترام به مردم و اعتماد و همدلی حاکمیت و مردم در این سامان

رعایت حقوق هموطنان و خدمت صادقانه به شکلی که اگر برای ایجاد این مجموعه غیر از مردم محلی بهره می برند دیگر نمی شد اسم ان را پناهگاه گذاشت و مسیر به مسیر و تمامی نقشه ها لو رفته و دشمنان با شناخت و آگاهی از سازه های داخل مجموعه و محل نگهداری اذوقه و محل قرار گرفتن تله ها و صندوق امانات و اموال مردم امکان نفوذ و تصرف آن را به راحتی میسر می نمود.

این مطلب را به مناسبت اولین روز هفته پدافند غیر عامل نوشتم تا به عنوان کاشف ان مجموعه زیر زمینی عرض کنم از گذشتگان درس بگیریم و مردم را که خود مالک این سرمایه ها هستند نابود نکنیم که تاریخ نشان داده درامدحاصله از ان فرصت تاریخی بدون حضور مردم محلی و با بلند پروازی و دروغ و اصل فریب ممکن نبوده و صباحی دوام نخواهد داشت.

ما از اصل و نسب و نژاد آن مردمان با پیشینه تاریخی هستیم شاید در مقطعی از زمان فرصت چپاول فراهم شد ولی ماندن طولی نخواهد کشید.

همانطوری که در گذشته طراحی شهر از لایه های مختلف حفاظتی و امنیتی چون دیوار بارو،خندق و پناهگاه زیر زمینی بوده و اگر دشمن امکان نفوذ بخشی از شهر برایش فراهم می شده ولی ماندن انها جز تلفات و فرسایش و تسلیم نتیجه ای را در بر نداشته است.

کاشف شهر زیر زمینی توصیه هایی هم برای کسانی دارد که نگاه مادی و اقتصادی به این مجموعه دارند که دست از سر این اثر باستانی بردارید که نه این مجموعه قابلیت بهره بردرای دارد نه محلی برای کسب درامد است

این سند و هویت تاریخی مردمان و پدران ماست که دست هر نامحرمی را که به ان تعرض کند کوتاه خواهیم کرد.

مردم خوب شهر نوش آباد فریب روباه صفتان را نخورید و بدانید اگر کسانی که می گویند اگر شهر زیر زمینی را در اختیار بگیرند شهرمان را آباد می کنند اینها جز اجنبی بیش نیستند و چشم طمع دارند و اگر سرمایه دارند می توانند در عرصه های اموزشی و صنعت و کشاورزی و عمرانی در داخل شهر به مسئولین شهرمان کمک کنند.

پدرانمان به ما یاد دادند بر اصل هوشیاری توانایی خود و مقاومت در مقابل دشمنان بایستیم و خواهیم ایستاد. و برای بیرون راندن اجانب از همه توانمان بهره خواهیم برد.

به امید سربلندی و سرافرازی ایران عزیز در مقابل طمع کاران

نویسنده : : ٧:۳٧ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۳٩٢/۸/٥
Comments نظرات () لینک دائم