نوش آباد وطنم

سیاه نمایی

با همه ظرفیت ها و منابع سرشاری که در بخش گردشگری در ایران وجود دارد به دلیل نبود قوانین شفاف و وجود مافیا و فرصت طلب ها و باندهای قدرت در هر بخشی از گردشگری کشور که احساس می شود منابعی درامدی در قبل گردشگری و جذب توریست فراهم می شود رد پایی از این مافیا چه خورد چه کلان با


سیاستی مشابه دیده می شود.

افراد و گروههایی در حوزه گردشگری از ابتدا در بخشهایی با نگاه های بلند مدت اقدام به سرمایه گذاری نمودند اما از مرحله شناسایی و معرفی و نگهداری و ساماندهی و مرمت و زحمات طاقت فرسایی که برای فعال کردن بخشی ناشناخته و ظرفیتی فراموش شده در گردشگری تحمل کردند حجوم فشارها و تخریب ها و هر انچه اقدامات سودجویانه که در دسترس بوده انجام دادند تا با حذف این نیروها همت گمارده تا بتوانند فرصتی ایجاد شده را در مرحله بهره برداری به نام خود در تصرف قرار دهند.

با بزرگنمایی نشان داده اند که توانایی و شناخت کافی برای حضور در این فرصت ایجاد شده دارند.اقدامات غیر قانونی،جلب توجه مسئولین و حضور با ابزارهای دروغ و سیاه نمایی درصدد تصاحب برآمده که ثابت شده که ورود افراد فرصت طلب نه تنها تاثیری بر توسعه و بهره برداری اصولی از این فرصت ها نداشته ناآگاهی و عدم شناخت و نگاه مادی بر این مقوله بر اساس کار لطمه وارد کرده است.

ایجاد موج و تبلیغات دروغین و جلب توجه افکار عمومی صرفا با نگاه درآمد زایی بوده این درحالی است که رشد و توسعه صنعت گردشگری ابتدا شناسایی،تحقیقات و کار مطالعاتی و کارشناسی،گمانه زنی ،اقدامات حفاظتی،باستانشناسی و مستندنگاری و تدوین برنامه های کارشناسی و اصولی برای بهره برداری را می طلبد.

آمار کاذب، عدم خدمات رفاهی گردشگری و نبود زیر ساخت ها ،امکانات،بزرگنمایی،و...موجب شده تا در رضایتمندی گردشگر لطمه وارد کرده و در مدتی که سیر صعودی را طی کرده به یکباره مسیر معکوس و منفی را شروع نماید.

تا زمانی که ما در جامعه به توانایی های افراد فعال این حوزه ارزشی قائل نباشیم به دنبال پر کردن جیب خود باشیم و کارهای دیگران را به نام خود جلوه دهیم و از زحمات دیگران به نفع خود بهره ببریم و از فرصت های گردشگری صرفا به عنوان نگاه اقتصادی بپردازیم و بدون در نظر گرفتن مسیر درست رشد و توسعه اقدامات کوتاه و مقطعی را در پیش بگیریم نتیجه ای جز زحمت و توسل به سیاه نمایی و فرار از واقعیت ها در بر نخواهد داشت.

سیاست حاکم نشان داده عده ای در کنار گود نشسته و انتظار فرا رسیدن زمانی را دارند که به این فرصت ها حمله ور شده و از هر حربه ای برای در تصاحب قرار دادن ان به نفع خود استفاده کنند.

در بخش های مختلف شاهد تخریب از دور به در کردن و سوءاستفاده از زحمات کسانی که در این عرصه با خون دل برای این نهال نو رسته مایه گذاشته اند هستیم.

برای خرابکاری ها توجیهاتی را داریم و برای کارهای خلاف قانون خود دیگران را مقصر می کنیم.

امتیاز را از کسانی که برای زنده کردن این فرصت ها تلاش کردند می گیریم و به کسانی وامی گذاریم که الفبای گردشگری را هم نمی دانند.

در آینده ای نزدیک در بخشهای مختلف در حوزه گردشگری در شهر نوش آباد به صورت مصور مستند و قانونی و حقوقی خواهیم پرداخت تا نگاهها به واقعیات روشن شود و فرصت سوءاستفاده ها گرفته شود تا حق از باطل برای مردم و مسئولین روشن شود.

برای نمونه ما شاهدیم که در عرصه فرهنگی کسانی با سرمایه و جان و مال خود محصولی فرهنگی در قالب نشر کتاب یا سی دی و یا مقاله تهیه می کنند اما با بداخلاقی تمام عده ای اقدام به تکثیر غیر قانونی و بدون اجازه از ناشر اقدام به فروش محصول و ایجاد منبعی درآمدی برای خود می کنند در حالی که اصل کار و امتیاز مذکور به شخص دیگری است و نبود نظارت کافی و برخورد قاطع قانونی در جامعه باعث شده در بخش های مختلف این مسئله یک فرهنگ شده و از این کار ناشایست افرادی سود کلانی به جیب بزنند.در عرصه گردشگری هم به همین درد مبتلا هستیم.

قطعا بعد از انتشار این گزارش واقعی اما تلخ افرادی مواضع تندی برای ادامه روند نشر حقایق خواهند گرفت که غیر از این نیست.

برای این قبیل باندها جز تخریب و بداخلاقی و سیاه نمایی انتظار دیگری نمی رود اما روشنگری می تواند در جامعه از روند رو به رشد این اتفاقات کاسته  یا افرادی که یکطرفه مسائل را دنبال می کنند خود را به دست بازار سیاه، سیاه نماها نسپارند.

نویسنده : : ٩:٤٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩٢/٧/۱٦
Comments نظرات () لینک دائم