نوش آباد وطنم

معضلی به نام افغانی

شکی نیست که مردم نوش آباد در میهمان نوازی شهره آفاق هستند.همین خصوصیت بارز این مردم نجیب موجب شده تا مهاجرین افعانی این شهر را به عنوان مکانی مناسب برای اسکان و زندگی و اشتغال برگزینند.
با توجه به معظلاتی که این مهاجرین در دهه های گذشته در


شهرهای اطراف انجام دادند موجب شد تا مردمان آن شهرهاو روستاهای همجوار در اقدامی خودجوش اقدام به خروج بی قید و شرط این مهاجرین را از شهرشان انجام دهند.
بخش عمده ای هم که در شهرهای اطراف نیروگاه نطنز بودند آنها را وادار به تخلیه آن جا نموده و به سمت نوش آباد نقل مکان نمایند.
در حال حاضر جمعیت نوش آباد بالغ بر 11هزار نفر جمعیت بوده که در سرشماری چند سال قبل توسط شورای شهر 2500نفر مهاجر با کارت تردد و بدون کارت در این شهر سکونت داردند.
معادل 10درصد جمعیت این شهر را تشکیل می دهند.
در مکاتبات و پیگیری های قبلی و ارائه طومارهای مردمی هیچ اقدامی صورت نگرفت و همین موجب شد تا بدون هیچ واهمه ای و نگرانی با خاطری آسوده روز به روز به این شهر مهاجرت کنند.
اینکه از فضای آموزشی و خدماتی و بودجه سالانه شهرداری و آرد و نان و مسکن و بهداشت و غیره هم اندازه دیگر شهروندان نوش آبادی سهم می برنند و استفاده می کنند و در خیلی مواقع بیشتر بدون پرداخت هیچ هزینه ای شکی نیست و بر هیچ کسی پوشیده نیست.
این مهاجرین با همه مشکلات شغلی و مسکن و بهداشتی که برای شهروندان ایجاد کرده اند و در این سه بخش بیش از دیگر مشکلات اجتماعی امنیت شهروندان را تهدید می کنند اما خطراتی چون خرید و فروش سرقت، موادمخدر، جنایت و تجاوز سه مقوله مهمی است که به دلیل مهاجر بودن و هویت نامعلوم شان در آینده نزدیک می تواند  شهر را با چالشی جدی روبرو کند.
هر چند مواردی از سرقت، لواط و تجاوز و مزاحمت، خرید و فروش مواد و جنایت را می توان در چند سال گذشته در کارنامه این مهاجرین در این منطقه شاهد بود در حالی است که بدون هیچ نگرانی پس از ارتکاب جرم  و جنایت نقل مکان کرده و با تغییر هویت خود در شهری و نقطه ای دیگر از شهرهای مهاجر پذیر ایران از جمله قم ، شهریار، ورامین، آران و بیدگل و یا در عرض 24ساعت از مرز بدون هیچ نظارت و کنترلی وارد و خارج می شوند.
مواردی را خود شاهد بودم که همین اتباع افغانی درورامین جنایت کرده و یکی از هموطنانش را به قتل رسانده اما در کوره های آجرپزی جاده قدیم بیدگل نقل مکان کرده بودن اینکه ردی از خود به جا گذاشته باشد.
یا چند سال قبل جنازه یکی از همین مهاجرین به دلیل اختلافات خانوادگی با بستگان همسرش وی را به قتل و بعد از سالها جنازه اش در کوره های آجرپزی جاده قدیم کشف گردید.
همه این نگرانی ها از لحاظ قانونی می تواند تهدیدی جدی برای امنیت شهروندان به حساب آمده و عدم توجه به آن توسط مسئولین توهین به حقوق شهروندی قلمداد کرد.
پیگیری های صورت گرفته به عنوان نماینده یکی از انجمن های مردمی سخنی که شنیده شد اینکه اقدامی مردمی باید صورت پذیرد دولت مستقیما نمی تواند با این معضل برخورد نماید.
باید عرض کنم مسئولین محترم اگر بخواهیم با هر معضلی در شهر مردمی برخورد کنیم پس وظیفه مسئولین و دستگاههای امنیتی و انتظامی چه می شود.
آیا دستگاه قضایی بی تفاوت خواهد ماند یا باشدتی بیشتر با شهروندان در مقابل توهین به مهاجرین عزیز و آواره از خانه و کاشانه به دلیل ملاحظات بین المللی ورود پیدا کرده و برخورد خواهد کرد؟
 تمامی این مطلب و هشدارها و خطرات را قبلا هم مکتوب به مسئولین ارائه داده بودم اما اتفاقی که باعث شد مجددا مستند و به لحاظ حساسیت موضوع اینجا نوشته تا مستندی دیگر بر هشدارهای این فاجعه باشد این بود که:
سال گذشته یکی از اهالی که خود سالها در کاشان ساکن است منزل قدیمی پدر مرحوم اش را به یکی از خانواده های مهاجرین افغانی از نوع اهل تسنن اجاره داده بود که این خانواده سالها در جاده قدیم در کوره های آجرپزی ساکن بودند به دلیل مهمانوازی مردم نوش آباد و دیدن چراغ سبز یکباره به همکاری افراد بومی وارد بافت مسکونی و شهری نوش آباد شدند.
این خانواده دارای سوابق و جرائمی هم از قبل بودند.اما با سکونت در داخل بافت درگیری،سد معبر، مزاحمت، شرارت و ایجاد مزاحمت با موتورسیکلت و غیره از جمله موراد و جرائمی بود که توسط این خانواده شکل گرفت و موجب نگرانی و نارضایتی اهالی محل گردید هر چند عده ای هم به دلایلی از آنها حمایت می کردند.
با اقدامی که صورت گرفت و پیگیر و تماس با مالک و نیروی انتظامی در این محل رفع مزاحمت و سال گذشته به محله توده و اطراف مسجد امام حسین(ع)نقل مکان کردند.
یکی ازاعضا خانواده موتورسیکلت 4چرخ دارای گاری است که اقدام به خرید و فروش ضایعات می کند.
روز گذشته زمانی که از داخل خیابان تردد می کند تعادلش را از دست داده و با سرعت بالا به در منزل بنده برخورد و خساراتی را به همراه می آورد.شدت برخورد به حدی بود که چهارچوبه در و جوشهای ان از هم جدا می شود.
این مهاجر متواری می شود و پس از پیگیری و شناسایی این خاطی به کلانتری شهر مراجعه می کنم و متوجه می شوم که این خانواده جرائمی از قبیل:
سرقتءنزاع،لواط را بر روی میز کلانتری دارند.یکی از آنها متواری، یکی دیگر تحت پیگرد قضایی است و دیگری در شهر با آسودگی در حال تردد است.و به گفته رویس کلانتری سه مرتبه رد مرز شده باز برگشته و فاقد کارت شناسایی و تردد است.
نکته مهم اینجاست که بی توجهی و سهل انگاری با این معظل اجتماعی توهین به حقوق شهروندی شهرندان و شورای شهر و شهرداری و دیگر مسئولین که مسئول امنیت جان و مال و آسایش مردم هستند و در این راستا کوتاهی می کنند باید جوابگو باشند.
تردد با موتور سیکلت در سطح خیابان شهر بدون هیچ تعادلی و فاقد هیچ مهارت رانندگی بدون کارت و هویت شناسایی اینها کافی نیست که یک متهم و یک گروه خارجی را با برخورد قاطع از حضورشان در شهر جلوگیری نمود.
موتورسیکلتشان را مصادره می کنند باز اقدام به خرید موتورسیکت می کنند.
خانه استیجاری به آنها می دهند، در حالی که طبق قانون موجر و بنگاه متخلف هستند و عده ای شهروند معلوم الحال در شراطی که تحت پیگرد هستند از انها حمایت می کنند.
همین خانواده سال قبل یکی از شهروندان آرانی به نام  آقای تمنایی زمانی که برای خرید ضایعات به نوش آباد آمده بود تعریف می کرد که پس از خرید مقداری آهن آلات قراضه از داخل شهر این 4برادر شرور افغانی روبروی آژانس بعثت نوش آباد مرا گرفتند و گفتند به چه جراتی می آیی در نوش آباد در محدوده ما ضایعات می خری و شروع کردند به ضرب و شتم این بنده خدا تعدادی بی غیریت محلی هم در اطراف این صحنه را دیده و هیچ اقدامی که نکرده از برادران بی پناه افغانی حمایت می کنند و سریعا میز قضاوت چیده و عزیز آرانی را متهم می کنند و همانجا حکم صادر می کنند.
همان اتفاقی دارد شکل می گیرد که عده ای خائن در فلسطین بر سر مردم فلسطین اوردند کار به جایی رسیده دیگر کسی یارای مقابله با جنایت کاران نیست.
شهرما قانونش تحت تاثیر عده ای هوچی و شایعه ساز و فرصت طلب شکل می گیرد هر جور که آنها شرایط را فراهم کنند مسئولین شهرمان بر اساس فضای ایجاد شده توسط این افراد  تصمیم گیری می کنند.
شگردهای انها همسو با جنایت کاران و متخلفین بی گناه بودن و بی پناه بودن این مهاجرین است بدون در نظر گرفتن عواقب این حمایت های احمقانه

سال گذشته وقتی که از طریق نیروی انتظامی برای رفع مزاحمت این عده در محل اقدام کردم مداح محل جلوی مرا گرفته بود و ابراز ناراحتی می کردکه اینها گناه دارند موتورسیکلتشان را بگو نیروی انتظامی به انها برگرداند.اینها افراد خوب و بی آزاری هستند.

بعد که پیگیری که می شود می بینی پشت سر قضه کسانی که حمایت می کنند در کنار این شیادها نان می خورند.یا گاراژ برای ضایعات یا منزل مسکونی برای اجاره یا از انها برای کار در کشاورزی و غیره سود می برند.
واقعا در کشوری که شعار مسئولین در اولویت حفظ کرامت و حقوق انسانی شهروندان است به همین راحتی نقص و نادیده گرفته می شود شایسته نیست و انتظار می رود مسئولین دلسوز برای تضمین امنیت و برگرداندن حفظ آرامش برای خانواده های ما و اهالی اقدامات لازم را بدون فوت وقت انجام دهند و گرنه اقدامات مردمی هیچ رعایت خقوق انسانی در آن لحاظ نمی شود و برخوردهای فیزیکی خدای ناکرده آسیب به کسانی وارد می شود که بی گناه بوده و به دور از شان و جایگاه مسلمانی است.ما نمی خواهیم شاهد شنیدن خبری باشیم در شهر شیعه نشین و اهلبیتی نوش آباد که چند جوان سنی به یک پسر نوجوان شیعه تجاوز کرده و یا متواری یا در حال فرار از ارتکاب جرمشان هستند.
ما نمی خواهیم شاهد شنیدن اتفاق جنایت تجاوزی باشیم که چند سال قبل در سفید شهر افتاد و با واکنش مردم و ضرب و شتم و خروج اتباع افغانی منجر شد.
ما نمی خواهیم حواث کرج و بادرود را در شهر شاهد باشیم.اما وجود این آوارگان در بافت شهری کار درستی نیست و دولت تعهد داده آوارگان افغانی را پناه دهد نه مردم شریف ایران
دولت سرانه می گیرد نه مردم
دولت جوابگو مجامع بین المللی است نه مردم از همه جا تحت فشارهای اقتصادی
شایسته نیست دولت برای کاهش نگهداری اتباع مهاجر آنها را زا اردوگاهها وارد شهرهای مسکونی کرده و آنها را به مردم تحمیل نمایند.
از امکانات و رفاهیات زندگی مردم استفاده کنند و مشکلات ایجاد کنند.

نویسنده : : ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۳٩٢/٧/۱
Comments نظرات () لینک دائم