نوش آباد وطنم

نکات امینی برای سفر به کویر

هموطنان عزیزی که قصد سفر به کویر مرنجاب را دارند و در این ایام نوروز اقدام به سفر به منطقه کویری شهرستان آران و بیدگل نموده اند :

.اگر با خودروی شخصی به منطقه وارد می شوید قبل از ورود به کویر چند نکته الزامی است:

از همراه داشتن زاپاس سالم در خودروی خود اطمینان حاصل نمایید

از پر بودن باک بنزین خود اطمینان حاصل نمایئد.

جاده ای که شما واردش می شوید تا کاروانسرای مرنجاب از میدان فولاد شهر آران و بیدگل 47 کیلومتر است.

جاده خاکی کم عرض بعضی جاها پیچ تند و شنی و لغزنده و دارای دست اندازهای متعدد و بعضی جاها به دلیل پوشش درخچه های جنگلی  دید در روبرو کم و خطر برخورد با خودروی روبرو زیاد است.

از سرعت مطمئنه حداکثر 50کیلومتر استفاده کنید.

در لحظه بروز حادثه شن گرفتگی و به هم خوردن تعادل خودرو احتمال واژگونی بسیار زیاد است.

 آب شرب حتی المقدور از بطری آب معدنی برای استفاده در طول سفر بهره ببرید.هوای کویر به شکلی است که مدتی در آن باشید عطش و تشنگی و به آب نیاز می شود.

قبل از ورود به کویر اگر تجهیزات دارید همراه خود ببرید از جمله قطب نما جی پی اس چراغ قوه جک و وینچ و نقشه راهنمای منطقه , شماره تماس یکی از راهنمایان محلی یا افراد آشنا به منطقه و در صورت نیاز ارتباط با ایشان جهت کمک و راهنمایی

از غذاهایی که آب بدن را کاهش می دهد و خشک و دارای مواد افزودنی و نگهدارنده است کمتر استفاده و بیشتر از غذاهای طبیعی و میوه جات هندوانه سیب  پرتقال موز هویج و...برای تغذیه سفر استفاده نمایید.

در مسیرهای فرعی و ناآشنا و ماسه ای و باتلاقی وارد نشوید.

کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی و لباسهای روشن و بدن پوشیده و کلاه و دستمال نمدار روی سر در صورت گرم بودن هوا برای جلوگیری از تبخیر آب بدن استقاده کنید.

اگر شب را در کویر چادر زدید فقط فصول گرم سال امکان وجود مار و عقرب در اطاف چادر شما وجود دارد لذا دور چادر را خندقی ایجاد و دورش را پر از آب کنید یا دور تا دور چادر را گازوئیل یا یک سطل پر از آب را مقداری توتون سیگار ریخته تا مدتی نگهدارید تا نیکوتین آن در آب حل شود بعد دور چادرتان بریزید.

از بردن ذغال در فضای بسته برای گرم کردن فضا جداً خودداری کنید.

ورود به داحل دریاچه می تواند نمک های مرطوب آن به خودروی شما آسیب بزند سریعا پس از بازگشت از سفر خودرو را به کارواش برده و زیر شویی کنید.

زباله هایتان را در طبیعت رها نکنید.

با خودرو وارد اراضی که دارای پوشش گیاهی است آسیب نزنید.

از کنار گله شترها که در بیابان در حال چرا هستند به آرامی گذر کنید و از ایجاد ترس و استرس بر گله شترها جداً خودداری کنید.شترها صاحب دارند و سرمایه جوانان بومی منطقه هستند.

از شکستن درخچه ها برای گرم کردن و پخت غذا و چای خودداری کنید.

در طول سال گذشته به دلیل رها شدن زباله و نایلون و قوطی کنسرو موجب تلف شدن حیوانات اهلی و وحشی گردیده است.

در طول سال 91 بر اثر بی احتیاطی بعضی از گردشگران شاهد 5 مورد حادثه منجر به فوت و بیش از 50 مورد فرو رفتگی در باتلاق , گم شدن, واژگونی خودرو, فرو رفتن در رملها, واژگونی خودرو,گاز گرفتگی ناشی از گاز ذغال و منجر به خفگی بوده ایم و خسارات مالی فراوانی را در بر داشته است.

فرهنگ مردمان این منطقه مذهبی است از اقدام به اجرای حرکات و برنامه هایی که بی حرمتی به فرهنگ بومی منطقه است و شدیداً به عدم رعایت شئونات اسلامی حساس هستند.احترام به فرهنگ محلی نشان از سطح آگاهی و فهم و درک ما خواهد بود.

به دلیل نبود امکانات امداد و نجات و دوری از شهر از هر گونه بی احتیاطی اجتناب نمایید.

بعضا اعترا دارند که اینجا که بیابان است کسی نیست که ما را به رعایت احترام به فرهنگ محلی ملزم می کنند و ربطی به شهر ندارد باید عرض شود هر نوع اتفاقی که برای شما پیش می آید انتظار دارید آمبولانس و نیروهای امداد و نجات همین شهر به کمک شما بیایند کویر مرنجاب در حوزه شهرستان آران و بیدگل قرار دارد وقتی در شرایط بحرانی چندین مجموعه را درگیر می کنید برای کمک پس انتظار می رود به انتظارات و خواسته های مردم و مسئولین منطقه را احترام بگذارید.

و اگر فیلمی که با فرهنگ این منطقه در تضاد است منتشر می شود در زیر آن نوشته می شود آران و بیدگل پس به مردم و مسئولین این منطقه ارتباط دارد که حساسیت نشان می دهند.

با سپاس فراوان حسین میرزاجانی نوش آبادی راهنمای محلی کویر09132632351

نویسنده : : ٥:٠٦ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۳٩٢/۱/۱
Comments نظرات () لینک دائم