نوش آباد وطنم

اولویت شهرداری نوش‌آباد افزایش عددی گردشگر است، نه حفظ شهر زیرزمینی

لینک خبرhttp://www.chn.ir/News/?Section=1&id=33926

  چندی است بین شهرداری و یابنده شهر زیرزمینی نوش‌آباد اختلافاتی به وجود آمده و ریشه این درگیزی‌ها این است که افزایش گردشگر به نفع شهر زیرزمینی است یا محدود شدن تردد به منظور سلامت بنا.

 

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ حدود 10 سال از کشف شهر زیرزمینی «اوئی» در نوش‌آباد کاشان می‌گذرد. آن زمان یکی از اهالی شهر نوش‌آباد به دنبال حفاری چاه فاضلاب،‌ به دالان‌هایی در زیر زمین برخورد کرد که بعدها مشخص شد شهری است در زیر زمین. طول کشید تا ساختار شهر زیرزمینی معین شده و هویت آن مشخص شود.
 
اینک پس از 10 سال، به نظر می‌رسد بین شهرداری و کسی که  شهر زیرزمینی را یافته،‌ اختلاف پیش آمده است. حسین میرزاجانی یابنده شهر زیر زمینی به خبرگزاری CHN گفت: «سال 81 تا 83 پس از کشف شهر زیرزمینی از طریق چاهی که در منزل بود،‌ ورود به اوئی میسر شد زیرا چند سال پیش از آن شهرداری مسیر پله‌های آب‌انبار را که به شهر زیرزمینی راه می‌یافت تخریب کرده بود و جالب آن که آن زمان اوقاف به عنوان متولی آب‌انبار هیچ اعتراضی نکرد.»
 
وی ادامه داد: «از آن زمان به هزینه شخصی تعمیرات و اقداماتی صورت گرفت و سازمان میراث هم متعهد شد که هزینه‌ها را طبق سند پرداخت کند. بعد از انجام تعمیرات و انتشار خبر آن،‌ گردشگران برای بازدید می‌آمدند که ما نیز به‌ویژه بعد از تأسیس یک سازمان مردم‌نهاد،‌ راهنمایانی را بدون فروش بلیت با گروه‌ها همراه می‌کردیم.»
 
میرزاجانی افزود: «بعد از آن با دیدن بُعد گردشگری شهرداری خود را وارد کرد اما هدف آنها گردشگری نبود بلکه تنها تبلیغات و جنبه‌ی آماری برایشان مهم بود. کما این که در دوره نوروز و همچنین این یک ماه گلابگیری،‌ بیش از ظرفیت گردشگر وارد شد.»
 
وی گفت: «برای دو هفته نوروز قراردادی بسته شد و من هم به عنوان مدیر ناظر مشغول به کار بودم اما وقتی نحوه کار را دیدم،‌ منصرف شدم. چون شهرداری فقط به آمار اهمیت می‌دهد نه به نحوه ارائه خدمات. قرار بود سرویس بهداشتی و امکاناتی برای دیگر خدمات تهیه شود ولی هیچ کدام صورت نگرفت. از طرف دیگر در حالی که شهر زیرزمینی گنجایشی در حدود 500 نفر دارد، ‌روزانه 2هزار نفر بدون راهنما وارد می‌شدند که علاوه بر خطر جانی و تنفسی،‌ نارضایتی آنها را نیز در پی داشته و همین آسیب‌هایی مانند نوشتن یادگاری را نیز به همراه داشت. چیزی که قبلاً‌ با وجود راهنما دیده نمی‌شد.»
 
میرزاجانی ادامه داد: «در این دوره شهرداری اعلام کرد که یک کلید داشته باشد اما وقتی کلید را گرفتند نسبت به تعویض قفل اقدام کرده و مأمور خود را ساکن کردند. پس از آن از داخل شهر زیرزمینی نردبان گذاشته و اقدام به بستن راهی کردند که از چاه خانه به زیر زمین می‌رسید. شهرداری همچنین رأساً مصالح آورد و اقدام به ساخت و ساز پله‌های آب‌انبار کرد در صورتی که نیاز به هماهنگی به سازمان میراث بود. »
 
وی افزود: «در نهایت‌ پس از دوره پر بازدید نوروز و ماه گلابگیری،‌ در جلسه‌ی شورای شهر که چندی پیش تشکیل شد،‌ از سوی میراث شهرستان آران و بیدگل اعلام شد از آنجا که مجموعه همچنان رفع خطر اصولی نشده،‌ قابل بهره‌برداری نیست و از اوایل خرداد در ورودی شماره یک آن که در نوش‌آباد قرار دارد، بسته شد.»
 
شهر زیرزمینی نوش آباد در 8 کیلومتر شمال کاشان قرار داشته و شهری 3 طبقه است و کاملا دست‌ساز که طبقه اول آن در عمق 3 متری و طبقه سوم در عمق 16 متری از سطح زمین ساخته شده است و ارتفاع هر طبقه حدود 180 سانتی متر است. حدس باستان‌شناسان بر این است که این شهر تا 15 هزار متر مربع وسعت داشته باشد. در این شهر زیرزمینی اتاق‌هایی با ابعاد مختلف ساخته شده که بعضی دارای سکو هم هستند و راهروهایی باریک آنها را به هم وصل می‌کند. راه ارتباطی طبقات چاه‌های عمیقی است که علاوه بر آن تهویه هوا را هم انجام می‌دهد. اما بعضی چاه‌های ارتباطی انحرافی است و راه به جایی ندارد. اتاق‌ها دارای سرویس بهداشتی است و هر اطاق پایه شمع و مشعل در کنار دیوار دارد. به نظر می‌رسد این شهر در دوران حمله مغول و حتی تا اواخر دوره قاجار هم بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
نویسنده : : ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱۳٩٠/۳/۳٠
Comments نظرات () لینک دائم