نوش آباد وطنم

میراث پایدار

محله ای قدیمی، بافتی تاریخی و خانه ای قاجاری زندگی با صفا و صدای ضرب آهنگ موزون شانه های دستگاه چوبی در زیر زمینی کاهگلی ترکیبی از زندگی بومی را در شهری کویری حکایت دارد که همه این ترکیب فضا؛ هنری هم بر آن اضافه شد با نام خورجین بافی پیر مردی که در این مکان سنتی روزگاری را سپری کرده و امرار معاش می کند بین نوه هایش یکی دلبسته این ضرب آهنگ دلنشین می شود و در کنار پدر بزرگ دل به فضای آرام بخش خانه پدربزرگ می دهد.وردست پدر می شود و امید و دلخوشی اش


استادی که خواندن و نوشتن بلد نیست ولی هنرمند زبر دستی است در بافت خورجین حالا این هنر سینه به سینه نوه ای قرار گرفته که در کنار فراگیری هنر بافندگی مشغول تحصیلات دانشگاهی است. با ایده و خلاق و پر از امید

هنرو کارگاهش را در فهرست صنایع دستی و شغلش را در لیست مشاغل خانگی ثبت کرده و گواهی مهارت می گیرد و برای توسعه کارگاهش مورد حمایتهای دولتی و اخذ تسهیلات بانکی

زمانی که هنر در سنین جوانی اوج بگیرد و با علم و دانش ترکیب شود مطمئنا از زیر زمین خانه بیرون خواهد آمد و 50 سال انزوا و گوشه گیری رها خواهد شد.

حال دیگر رمقی برای پیر هنرمند باقی نمانده توان رفتن به زیر زمین را ندارد.جسمش تحلیل رفته و پاهایش سست شده و چشمانش کم سو ولی دلی پر نور و پشتوانه و تکیه گاهی امید بخش را در کنار خود احساس می کند.

هنرمندی که 50 سال با این هنر اجین شده و مخارج زندگی اش را با خورجین بافی اداره می کند.بهترین حاصل و تلاش نیم قرن تلاشش عشق و علاقه و یادگیری نوه اش و تصمیمش برای ادامه راه پدربزرگش،برق شادی و امید را می شود در چشمان کم سو این هنرمند شکسته دید.

چنان با وجد و شادی دست بر گردن نوه می اندازد و می بوسدش گویی که بیستون را کنده باشد.

زیر زمین خاکی و کم نوری که باحضور نوه روشن شده و دلگرمی و امید به این کارگاه در حال نابودی بخشیده شده است.

علی فاضلی بیدگلی در محله کهن و قدیمی توده در دوران کودکی در کنار دست استاد علی اکبر فاضلی پدربزرگ هنر خورجین بافی را فرا می گیرد و الان که 19 سال دارد به مدت 5 سال است که به عنوان استاد کار در کنار پدربزرگ مشغول این هنر قدیمی و کهن می باشد.

استاد جوان که در منزل زمینه اشتغال را برای خودش به عنوان مشاغل خانگی دست و پا کرده و در کنار تحصیل اجازه نداد هنر پیر و استاد به فراموشی سپرده شود با همت و تلاشش نوای کم نای دفتین که در حال خاموشی بود را دوباره به اوج رساند و موسیقی  دلنشین دستگاه نساجی را در زیر زمین خانه ای قدیمی به صدا درآورد.

علی توان تولید روزانه 3 خورجین را دارد .تولیداتش را برای مصارف محلی به بازار شهر می برد و به مغازه دارها می فروشد.

خورجینی 8000 تومان در قبال هر خورجین دریافت می کند.

استاد علی دانشجوی رشته علوم تربیتی در دانشگاه قم مشغول به تحصیل است.

علی مواد اولیه تولیداتش را از تولیدی های لباس و چله و شرکت های فرش تهیه می کند.

موادی از الیاف چله و پارچه های ضایعاتی برای بافت خورجین استفاده می کند.

استاد علی اکبر فاضلی بیش از 75 سال سن دارد بیش از 50 سال است در این حرفه مشغول به کار است و از 15 سالگی نزد استادانش به ماسوره پیچی مشغول به کار بوده.

امید است با حمایت قاطع مسئولین و تبلیغات برای این صنایع در حال نابودی زمینه رشد و رونق و ایجاد اشتغال پایدار را در منطقه شاهد باشیم.

علاقمندانی که قصد سفارش یا بازدید از کارگاه را دارند می توانند با شماره 09130915330 استاد جوان علی فاضلی تماس بگیرید.

نویسنده : : ٩:٥٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩۱/۱۱/٢٤
Comments نظرات () لینک دائم