نوش آباد وطنم

معاون رئیس‌جمهور در مراسم نکوداشت ثبت جهانی باغ فین کاشان:

باغ ایرانی ابتکار بدیع ایرانیان در بهره‌گیری از طبیعت است
 
 
 
معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری گفت:‌مقوله باغ ایرانی یکی از ابتکارات بدیع و منحصر به فرد ایرانیان در بهره‌گیری از طبیعت در ادوار مختلف تاریخ است.

به گزارش میراث آریا(chtn)، «سید حسن موسوی» صبح امروز در مراسم نکوداشت ثبت جهانی باغ فین کاشان و

مهارت‌های سنتی در بافت فرش کاشان که با حضور رئیس‌جمهور در باغ تاریخی فین کاشان برگزار شد گفت: ایرانیان همواره در طول تاریخ به گونه‌ای زندگی کرده‌اند که به شکلی مبتکرانه قطعه‌ای از بهشت را در روی زمین بازآفرینی کرده‌اند.

وی افزود: همه ما می‌دانیم که ایران در منطقه‌ای کم‌باران از جهان قرار دارد و بخش اعظم اقلیم آن بیابانی و گرم و خشک است.

وی افزود: ایران به عنوان سرزمینی با کویر‌های وسیع است که این پهنه البته سرشار از منابع معدنی و کانی است.

وی خاطر نشان کرد: ایرانی سمبل عرصه همزیستی با کویرهای خشک، کوهستان‌های خشن و عرصه‌ها و پهنه‌های وسیع و بکر است و همین همزیستی است که او را در طول قرن‌های متمادی به فولاد آبدیده تبدیل کرده است و به او آموخته که لازمه موفقیت در زندگی تلاش و ابتکار می‌باشد.

رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری یادآور شد:‌ نگارندگان سفرنامه‌ها نوشته‌اند که در این سرزمین پس از عبور از پهنه‌های وسیع بیابانی ناگهان خود را با فضایی سرسبز، خرم، پرآب و روحانی و محصور در میان حصاری مرتفع و برخوردار از درختان سر به فلک‌ کشیده‌ای رو به رو دیده‌اند که سایه خنکشان طبیعت خشک بیرون را به کلی از ذهن آن‌ها زدوده است.

وی خاطر نشان کرد: به لحاظ ساختاری نیز همواره از باغ ایرانی به عنوان تجلی‌گاه اندیشه هنری، مذهبی، حماسی، عرفانی و اسطوره‌ای ایرانی و عرصه ظهور دانش سنتی در مواجهه با طبیعت یاد کرده‌اند.

معاون رئیس‌جمهور یادآور شد:‌ ویژگی‌های منحصر به فرد باغ‌های ایرانی باعث شده که باغ ایرانی تبدیل به فضایی برای اندیشیدن در ذات مقدس الهی و ستایش معبود باشد.

موسوی در ادامه گفت: باغ ایرانی در سرتاسر کشورمان تجلیات فراوانی دارد و باغ‌های تاریخی و پرسابقه کشورمان بی‌شمارند که در این میان باغ فین جایگاهی ویژه دارد.

وی با اشاره به ویژگی‌های باغ فین کاشان خاطر نشان کرد: فین کاشان باغی است که در آن تمامی اصول و آموزه‌های مهندسی و هنری مرتبط با برداشت ایرانی از این مقوله در کمال دقت رعایت شده‌اند.

وی گفت: باغ فین کاشان باغی است که در حاشیه یکی از بزرگترین عرصه‌های بیابانی جهان قرار گرفته و در عین حال باغی است که در جوار یکی از عمده‌ترین کانون‌های شکل‌گیری تمدن‌های باستانی در تاریخ قرار دارد.

وی خاطر نشان کرد: این باغ در حقیقت باغی است که رویدادهای مهمی در تاریخ معاصر در آن رخ داده است و همه این موارد باعث شده پرونده ثبتی باغ ایرانی به این باغ به عنوان یکی از تجلیات عمده این مقوله توجه شود.

رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری اضافه کرد: باغ فین کاشان سال گذشته در سی و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی در کنار چند باغ دیگر کشورمان در قالب یک پرونده زنجیره‌ای به ثبت جهانی ارسال و ثبت شد.

موسوی اضافه کرد: ثبت باغ فین کاشان افتخار دیگر برای کشورمان است که حاصل تلاش شبانه‌روزی همکاران و متخصصان سازمان میراث فرهنگی محسوب می‌شود.

وی با گرامیداشت این موفقیت یادآور شد: خوشبختانه و به لطف خدا در دولت نهم و دهم موفق به ثبت 8 اثر دیگر در یونسکو شدیم که مجموعه آثار تاریخی ایران که در یونسکو به ثبت رسید تاکنون به 15 اثر افزایش یافت.

وی یادآور شد:‌ اما کاشان از جنبه دیگری نیز در حوزه ثبت مقولات میراثی برای کشورمان افتخار کسب کرده است.

وی در توضیح این افتخارات گفت: در حوزه میراث فرهنگی ناملموس در سال 89 و در جریان اجلاس کمیته بین‌الدول کشورهای عضو کنوانسیون مربوطه شاهد ثبت جهانی مهارت‌های سنتی در بافت فرش کاشان بودیم.

وی گفت: این موفقیت نیز که امروز در کنار ثبت جهانی باغ فین کاشان گرامی داشته می‌شود دو موفقیت بزرگ برای ایران اسلامی به شمار می‌آید.

وی خاطر نشان کرد: فرش ایرانی نیز به عنوان یکی از نقاط اوج هنر و ابتکار ایرانی شهرت جهانی دارد به گونه‌ای که این شهرت بر تمامی جهانیان آشکار است.

وی خاطر نشان کرد:‌ این شهرت به حدی است که محصولات فرش ایرانی به عنوان تابلوهایی نفیس در می‌آید که ذوق، هنر، جهان‌بینی و مهارت و فناوری سنتی ایرانی در آن‌ها متجلی هستند.

وی با بیان این که در ثبت این 2 اثر جهانی افراد و دستگاه‌های زیادی تلاش کرده‌اند یادآور شد: مهارت‌های سنتی در بافت فرش کاشان به دست نمی‌آمد مگر با تکیه بر دانش و هنر مردمان این مرز و بوم که این دانش سینه به سینه و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.

وی یادآور شد: آنچه که در این میان مهم جلوه می‌نماید خود محصول یعنی فرش کاشان نیست بلکه آن بدنه کامل و بی‌نقص از دانش و نگرش هنری است که در ذهن اهل این هنر و دست‌اندرکاران آن تجلی پیدا کرده است.

رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری افزود: نبودن این دانش به معنای از دست رفتن فرش کاشان است و بر این اساس پاسداری از دانش سنتی بافت فرش کاشان جز با حمایت از اساتید و صنعتگران این حوزه امکانپذیر نخواهد بود.

معاون رئیس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود خاطر نشان کرد:‌فرش کاشان تجلی‌گاه ذوق و هنر ایرانی در آفرینش تقارن‌های بدیع،‌ نقش‌های پیچیده و رنگ‌آمیزی‌های با وقار است و عرصه‌ای را ایجاد می‌کند که در آن هنر جهان‌بینی، صنعت و تاریخ همه و همه در کنار یکدیگر به خوبی مشخص است.

وی یادآور شد: این موفقیت را ابتدا به مردم کاشان و صاحبان اصلی این هنر صنعت و سپس به ملت شریف ایران تبریک عرض کرده و از تمامی دست‌اندرکاران تدوین این پرونده تشکر می‌کنم.

وی خاطر نشان کرد: از دیدگاه ما ثبت جهانی هیچگاه هدف نهایی و پایان راه نیست بلکه ما به این مقوله به عنوان مرحله‌ای تعیین کننده و یک نقطه عطف در پاسداری از میراث فرهنگی نگاه می‌کنیم.

وی خاطر نشان کرد: در واقع ثبت جهانی ما را مانند تمامی کشورهای دیگر که اثر ثبتی جهانی دارند با نوعی جدید از وظایف و تعهدات پاسدارانه رو به رو می‌سازد.

وی یادآور شد: ‌از این رو بار دیگر خود و همکارانم را به حقوق فرهنگی ملت ایران توجه می‌دهم و از همه دعوت می‌کنم که از تلاش و کوشش برای صیانت از میراث فرهنگی ایران فروگذاری نکنند.

رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری تصریح کرد: در ارتباط با مواریث ملموس و ناملموس ثبتی حوزه کاشان طبعا دست‌اندرکاران حوزه‌های ستادی و استانی موظف به انجام تمامی وظایف تخصصی و اجرایی مربوطه هستند اما در این میان حساسیت‌ها و رهنمودهای انعکاس یافته از سوی مردم کاشان، تشکل‌ها و ارگان‌های مردمی ذیربط و همچنین رسانه‌ها همه و همه ما را در این راه به بهترین وجه راهنمایی خواهند کرد.

معاون رئیس‌جمهور در پایان صحبت‌های خود با تبریک ثبت جهانی باغ فین کاشان و مهارت‌های سنتی در بافت فرش کاشان خاطر نشان کرد: تمامی‌ دست‌اندرکاران، دوستداران و دلسوختگان عرصه میراث فرهنگی را به یک عزم همگانی برای پاسداری از مواریث ملموس و ناملموس حوزه کاشان فرا می‌خوانم.

وی خاطر نشان کرد: این 2 دستاورد بزرگ و ارزشمند را به ملت بزرگ ایران، مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور کشورمان و تمامی مردم عزیز کاشان تبریک عرض می‌کنم.

به گزارش میراث آریا، پس از صحبت‌های معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری لوح ثبت جهانی باغ فین کاشان و مهارت‌های سنتی در بافت فرش کاشان توسط نماینده یونسکو تقدیم رئیس‌جمهور کشورمان شد.

نویسنده : : ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩۱/٤/٢۸
Comments نظرات () لینک دائم