نوش آباد وطنم

کوبه های مسجد آقابزرگ کاشان هنوز پیدا نشده است

کاشان- مدیر امور فرهنگی، روابط اجتماعی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: کوبه های به سرقت رفته مسجد آقابزرگ کاشان هنوز پیدا نشده است.

ˈشهرام امیریˈ روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: در خردادماه سال جاری پلیس آگاهی نیروی انتظامی کاشان تعدادی فروشندگان اشیا عتیقه را دستگیر و از مخفیگاه آنان تعدادی اشیا تزییناتی متعلق به درهای قدیمی نظیر ˈگل میخˈ کشف کرد.

وی افزود: پس از انجام بررسی های لازم توسط کارشناسان میراث فرهنگی مشخص شد که ˈکوبه های مسجد آقابزرگˈ در بین آثار مکشوفه از این فروشندگان اشیا عتیقه وجود ندارد.

وی با تکذیب خبری مبنی بر اینکه میراث فرهنگی هیچ شکایتی از سارقان نکرده است، گفت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با تشکیل پرونده از بهمن ماه سال گذشته در دادسرای و نیروی انتظامی کاشان شکایت خود را مبنی بر سرقت کوبه های مسروقه در مسجد آقابزرگ پیگیری می کند.

این مقام مسوول تصریح کرد: با عنایت به اهمیت موضوع و طولانی شدن روند رسیدگی و درخواست های مردمی، در ماههای اردیبهشت و خرداد سال جاری نیز اداره میراث فرهنگی کاشان مجددا در نامه های جداگانه ای درخواست تسریع در روند ماجرا و ارایه راهکار از دستگاه های مربوطه را داشته است.

امیری با بیان اینکه اداره میراث فرهنگی استان اصفهان همچنان پیگیر سرقت کوبه های مسجد آقابزرگ کاشان است، خاطرنشان کرد: این اداره برای تسریع برای کشف این اشیای باارزش خواستار همکاری های همه جانبه دستگاه اجرایی و نهادهای مردمی شد.

همچنین کوبه های درب مسجد آقا بزرگ کاشان با قدمت 170 ساله، جزو قدیمی‌ترین کوبه‌های موجود در ایران بودند که در بهمن سال گذشته توسط سارقان اشیا عتیقه به سرقت رفت.
نویسنده : : ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩۱/٤/٢۱
Comments نظرات () لینک دائم