نوش آباد وطنم

کویر آران و بیدگل ، سرزمین رازهای نهفته در شن روان

کاشان- کویر رازش را برای اغیار نمی گوید مگر آنکه میهمانش باشی و هنگام رقص شن همراه با موسیقی باد اسرارش را بیابی.

به گزارش ایرنا،گستره وسیعی از سرزمین ایران را مناطق کویری وبیابانی تشکیل می دهد که این مساله موجب شده تا کشور از نظر جاذبه های گردشگری کویری از موقعیت خوبی برخوردار شود.
خطه آران و بیدگل نیز یکی از مهمترین دروازه های ورود به کویر مرکزی ایران به حساب می آید که به علت وجود جاذبه های منحصر به فرد هزاران گردشگر سالانه به این منطقه سفر می کنند.
تعطیلات نوروز نیز یکی از بهترین زمان هایی است که آشنایی با جاذبه های آران و بیدگل می تواند اوقات فراغت مسافران را در این ایام با هزاران خاطره شیرین همراه کند.
یکی از مناطق بسیار زیبای آران و بیدگل، دشت کویر است که تمام زیبایی های یک طبیعت بکر و خالص را در خود جای داده است.
دردل این کویر پهناور، تپه های مرتفع ماسه ای وجود دارد که در اصطلاح مردم بومی این منطقه 'بند ریگ' گفته می شود.
در دل بند ریگ، چاله هایی طبیعی وجود دارد که مردم بومی آران و بیدگل به آن 'سمبک و چهار طاقی' می گویند.
جذابیت این چاله ها در این است که با کندن کف این چاله ها، در عمق کمتر از یک متری در دامان کویر می توان به آب شیرین دست پیدا کرد.
کشاورزان آران و بیدگل از این پدیده طبیعی برای کشت انواع هندوانه بومی مانند 'تخم حنایی'، ' تخم سیاه' و 'چیتی' به شیوه دیم استفاده می کنند.
دربند ریگ حدود 500 سمبک و چهارطاقی وجود دارد که 150 چاله برای کشت محصولات کشاورزی مناسب بوده و مورد استفاده کشاورزان این منطقه قرار می گیرد.
این منطقه به دلیل وجود خاک شور خود دارای پوشش گیاهی منحصر به فردی است.
گیاهانی که در این منطقه رشد می کنند، گیاهانی شور پسند هستند که علاوه بر جلوگیری از فرسایش و حفظ خاک نمادی از استقامت در گرمای کویر به حساب می آیند.
' آویش'، ' اشنیان '، ' اسکنبیل '، ' باریجه '، ' پیچک صحرایی '،' سنبل'‌ ، ' شور بیابانی ' ،' کوشاد'، ' کلبیت'، 'کنگر صحرایی'، 'گل شوره زار'، و'مریم گلی' از جمله گیاهان رستنی در این منطقه هستند.
کویر آران و بیدگل از نظر پوشش جانوری نیز دارای جاذبه هایی منحصر به فرد است به گونه ای که این منطقه تنها زیستگاه پرنده ای به نام 'زاغ بور' یا 'زاغ ایرانی' در کشور است.
همچنین کویر آران و بیدگل میزبان آخرین بازمانده های گور ایرانی نیز هست، همان گور خر معروفی که بهرام، پادشاه باستانی ایران به سبب شکارش به بهرام گور معروف شد.
یوزپلنگ، جغد، عقاب، شتر، شاهین، انواع عقرب، خارپشت، خرگوش، خفاش و موش صحرایی نیز از دیگر حیوانات و جانورانی هستند که این کویر را زیستگاه خود قرار داده اند.
'چاه عروس' از دیگر مناطق زیبای واقع شده در این کویر است که سراسر آن از نی هایی پوشیده شده که در نوک آنها گل های زیبا و مخملی روییده است.
زیبایی گل های نی و گود بودن منطقه سبب نامیدن آن به چاه عروس شده است.
در روزگاران قدیم هنرمندان سراسر ایران جهت تهیه نی مناسب برای نوازندگی به چاه عروس سفر می کرده اند.
'رشته کوه های یخاب' از دیگر جاذبه های بخش کویرات خطه آران و بیدگل است که با دارا بودن آب و هوای خنک و ویژگی های جغرافیایی کوهستانی، محیطی متفاوت از پیرامون کویری خود ساخته است.
وجود چندین چشمه آب سرد در دل این رشته کوه، موجب نامیدن آن به نام یخاب شده است.
رشته کوه های یخاب به علت آب و هوای مساعد خود، شرایط مناسب برای زیست گیاهان متنوع و جانوارنی از جمله آهو و جبیر را فراهم کرده است.
دریاچه نمک، که در فاصله 55 کیلومتری شمال این شهرستان واقع شده، دیگر جاذبه طبیعی آران و بیدگل است که علاوه بر جنبه گردشگری، سالهاست نمک های آن برای تامین نمک طعام مورد استفاده قرار می گیرد.
تمام سطح این دریاچه پوشیده از لایه ای نمکین است که به علت تبخیر شدید آب و وجود لایه های خاک رس در زیر آن، سطح روی دریاچه با چند ضلعی های بسیار زیبا منقوش شده است.
سطح وسیع و سفید دریاچه نمک با آرایش اشکال هندسی لانه زنبوری، منظره ای زیبا را به نمایش گذاشته که هر شخصی با دیدن آن تصور می کند پای در دنیایی دیگر نهاده است.
در دل این دریاچه تپه ای به نام 'جزیره سرگردان' واقع شده است که بلندترین نقطه آن در حدود 808 متر بالاتر از سطح دریاست.
این تپه که از سنگ های آتشفشانی تشکیل شده عاری از هرگونه پوشش گیاهی است.
مناظر دریاچه نمک از فراز این جزیره آن چنان بدیع و زیباست که هر بیننده ای را مجذوب خود می کند.
هنگامی که از فاصله دور به این جزیره نگاه شود، دو انتهای آن در افق محو شده و منظره ای مانند کشتی سرگردانی در دریای بیکران کویر را جلوی چشم بیننده تداعی می کند.

نویسنده : : ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩٠/۱/۱٠
Comments نظرات () لینک دائم