نوش آباد وطنم

شهری عجیب برای مسافران نوروزی

لینک گزارش http://www.iranseda.ir/FullItem/?g=837555

ایران صدا: شاید بتوان گفت شهر "اویی" از شهرهای عجیب ایران است. اگر قصد دیدن از شهری عجیب را دارید خیلی نیاز نیست دور بروید.

این شهر زیرزمینی در سال ١٣٨١در پی فعالیت های عمرانی یکی از سکنه نوش آباد کشف شد. به طوری که سکنه در سالهای دور به دنبال حفاری چاه فاضلاب به دالان هایی برخوردند که به طور دقیق شناسایی نشده بود. به این دلیل مردم و شهرداری نوش آباد با پیگیری از مسوولان میراث فرهنگی خواستند تا کاووش هایی را در این دالان ها آغاز کنند.
به دنبال این مساله یکی از اهالی شروع به حفاری در زیر خانه ی خود کرد و با پیگیری های شخصی توانست این مکان را به ثبت ملی برساند. از طرف دیگر فاضلاب نوش آباد در طی سالها به درون چاههای این شهر زیرزمینی راه پیدا کرد و قسمت هایی از آن را تخریب و هوای شهر را مسموم کرد که مسوولان میراث فرهنگی با جدیت با هر دو مورد برخورد کردند.
شهر زیرزمینی نوش آباد شهری 3 طبقه است و کاملاً دست ساز که طبقه اول آن در عمق 3 متری و طبقه سوم در عمق 16 متری از سطح زمین ساخته شده است و ارتفاع هر طبقه حدود 180 سانتی متر است. حدس باستان شناسان بر این است که این شهر تا 15 هزار متر مربع وسعت داشته باشد. در این شهر زیرزمینی اتاقهایی با ابعاد مختلف ساخته شده که بعضی دارای سکو هم هستند و راهروهایی باریک آنها را به هم وصل می کند. راه ارتباطی طبقات، چاههای عمیقی است که علاوه بر آن تهویه هوا را هم انجام می دهد. اما بعضی چاههای ارتباطی انحرافی است و راه به جایی ندارد.
اتاق‌ها دارای سرویس بهداشتی است و هر اتاق پایه شمع و مشعل در کنار دیوار دارد.
به نظر می رسد این شهر در دوران حمله مغول بسیار مورد استفاده قرار می گرفته است و حتی تا اواخر دوره قاجار هم ادامه یافته است.
در این دوران مردم نوش آباد از دست راهزنی به نام نایب حسین مدتها در این شهر زندگی می‌کردند و گاهی هم از گرسنگی در همان جا می‌مردند.
نایب حسین بعد از کشتارهای فراوانی که در نوش آباد انجام داد با نیرنگ دربار قاجار به تهران فراخوانده می شود و پس از دستگیری در یکی از میادین تهران به دار آویخته می گردد. مرگ وی سبب می شود تا مردم نوش آباد به تدریج شهر زیرزمینی را فراموش کنند.
نوش آباد در هشت کیلومتری شمال کاشان قرار دارد. در کتاب تاریخ قم آمده که این مکان اقامتگاه انوشیروان پادشاه ساسانی بوده و در اصل انوشاباد نام داشته است. باستان شناسان معتقدند که این محل از جمله مراکز عمده مسکونی فلات ایران بوده است. با این حال به دلیل موقعیت نامساعد جغرافیایی آثار زیادی در این شهر بر جای نمانده است.
در گزارش صوتی زیر می توانید جریان کشف این شهر زیرزمینی را از زبان یکی از سکنه که کاشف شهر است بشنوید.

این هم لینک فایل صوتی http://www.iranseda.ir/image/full/listenbtn3.gif

نویسنده : : ۱٢:٤٩ ‎ق.ظ ; جمعه ۱۳۸٩/۱٢/٢٧
Comments نظرات () لینک دائم