نوش آباد وطنم

وعده دیدار ما عصر روز اربعین ساعت14:30در علقمه نوش آباد واقع در بولوار محرم

صدای  زنگ قافله  از دور به گوش می رسد.قافله ای که 40روز درد و فراق و دوری و رنج بهترین عزیزانشان را بر دوش


می کشند.

اگر این سختی ها نبود

اینهمه اردات و دوستی و عشق هم الان نبود.

زنان و کوکان این خانواده پاک و مطهر برای احیای دین جدشان و هدایت امت سخت ترین روزها را و دردناکترین صحنه ها را با چشم دیدند و با دل و جان پذیرفتند و ایستادگی کردند.

راویانی در راه هستند که در لباس اسیر 40منزل را با تمام توهین ها و سختی ها تحمل وایستادند و کاخ ظلم و ستم بنی امیه را با افشاگری و شجاعت فرو ریختند.

جابر یکی از صحابه رسول الله و از ارادتمندان خاندان اهلبیت و اولین زائر کربلا به اسقبال فرشتگان زمینی میرود.اگر چشمی برای دیدن ندارد ولی بوی تربت کربلا را خوب می شناسد.صدای قافله خاندان  رسول خدا را به خوبی تشخیص میدهد.بیتاب به اسقبالشان می رود.

امسال هم طبق سالهای گذشته جوانان دلباخته و ارادتمندان اهلبیت برای عرض ارادت و دلبستگی و همراهی این خاندان پاک و مطهر در شهری کوچک حماسه ای حسینی را به نمایش می گذارند.

اجرای مراسم شبیه به ورود کاروان مصیبت زده اهلبیت و خاندان رسول الهی

مردم شهر مذهبی تاریخی  نوش آباد در 8کیلومتری شمال کاشان با عشق و ارادت وصف ناشدنی در سوگ و ماتم اباعبدالله الحسین(ع) و علمدار باوفای دشت کربلا و 72تن از یاران وفادارش در مراسمی نمادین با حضور خیل دهها هزار نفری از مشتاقان و دلدادگان اهلبیت (ع) در مکانی مشهور به علقمه نوش آباد به اجرای مصیبت و عزاداری می پردازند.

در راستای معرفی و آشنایی با فرهنگ سرخ عاشورایی  هیئت حضرت حضرت ابوالفضل(ع)منطقه شهید مطهری هر سال در روزهای خاص در علقمه به بازخوانی روایات و اتفاقات تاریخی وقایع خونبار کربلا می پردازد و هر مراسم در همان روز و در حاشیه اجرای این مراسم نمادین هر سال متفاوت با سال قبل به بازخوانی یکی از اتفاقات و مصیبتهای این ایام تاریخی و ماندگار می پردازد.

  این بار مصادف با اربعین حسینی هیئت حضرت ابوالفضل(ع) شهر حماسی نوش آباد همراه با اجرای ورود شبیه به قافله اسرا به کربلا به باز خوانی یکی از روایات مستند تاریخی معروف به دیر راهب را به اجرا می گذارد.تداعی صحنه ای  جانسوزاز رویایرویی راهب مسیحی و نجوای عاشقانه راهب با سر بریده مبارک امام حسین(ع).

در حاشیه این مراسم باشکوه نمایشگاهی با نام اینجا کربلاست برپا شده که به بازخوانی روایات تاریخی کربلا در قالب ماکتهای در اندازه های طبیعی  را در معرض دید عموم قرار داده است.

در پایان این مراسم هم تمامی عزاداران با حلیم معروف و سنتی  خاص نوش آباد مشهور به آش حسین(ع) پذیرایی می شوند.

بیش از 15دیگ حلیم که با شیوه ای سنتی تهیه و پخته می شود که بین بالغ بر 20هزار نفر به برکت و تبرک  مجلس امام حسین(ع) و برای شفای بیماران توزیع می شود.

همه ساله هیئت حضرت ابوالفضل(ع) نوش آباد در علقمه به اجرای مراسم های خاص می پردازد از جمله:

1.روز دوم محرم شبیه ورود کاروان امام حسین(ع) به کربلا

2.روز عاشورا(بازسخوانی صحنه کشته هایی که به نماد 72تن به مدت 3روز و 2شب در زمین کربلا به خون غلطیده بودند؛مراسم نمادین کتل,کشته برداری ,سینه زنی و عزاداری در جوار امامزاده محمد و گلزار شهدای شهرو توزیع نان سنتی عباسعلی)

3.روز 12محرم.شبیه به خاکسپاری شهدای کربلا

4.روز اربعین.شبیه ورود کاروان اسرا به کربلا

وعده دیار ما عصر روز اربعین ساعت14:30در علقمه نوش آباد واقع در بولوار محرم

نویسنده : : ٩:٢٩ ‎ق.ظ ; جمعه ۱۳٩٠/۱٠/٢۳
Comments نظرات () لینک دائم