نوش آباد وطنم

تلاش برای تمدید قرارداد

علف به دهان بزی شیرین آمده

همانطور که به ایام نوروز و تعطیلات و دوره ورود گردشگر به آثار تاریخی نزدیک می شویم شهردار نوش اباد هم بر


در و دیوار می کوبد تا قرارداد یک ساله بهره برداری از شهر زیر زمینی را تمدید و درآمد حاصل از ورود گردشگر در ایام نوروز را در اختیار خود بگیرد.

9سال بود که شهر زیر زمینی توسط نیروهای بومی و انجمن های مردمی اداره می شد.با این تفاوت که سالهای اول زحماتش بیشتر و درآمد ناچیزی داشت.

ولی الان شهرداری به هر بهانه ای چنگ می زند تا بتواند این امتیاز را در اختیار خود قرار دهد غافل از انکه نه مردم و نه سازمان میراث فرهنگی به خاطر عملکردهای نادرست شهرداری طی 1سالی که شهر زیر زمنیی را به عنوان بهره بردار در اختیار داشت رضایت ندارند و حتی مواضعی را در قبال تصمیم اشتباه میراث در این خصوص در سال آینده دارند.

با ورود شهرداری به مدیریت آثار تاریخی اقدام به حجم تبلیغات سنگینی نمود که از یک اسپانسر استفاده کرد.(الان همان اسپانسر ورشکست شد)همین باعث ایجاد ازدحام جمعیت در ورودی های یک و دو شد.با توجه به محدود بودن فضاها و شرایط خاص و پر خطر و عدم توانایی در کنترل و خدمات رسانی و ساماندهی و همراهی گردشگر و عدم وجود پارکینگ,موجی از نارضایتی و مشکلات را برای گردشگران به همراه داشت.

اقدام بعدی تعهدی که شهرداری با سازمان میراث داده بود در صورت یک سال بهره برداری و استفاده از درآمد حاصل از فروش بلیط در طول سال اقدام به توسعه لایروبی و مرمت و تجهیز و رفع خطر و انتقال فاضلاب های شهری از شهر زیر زمینی نماید.

ولی متاسفانه با توجه به بهره مندی از فروش بیش از 50میلیون تومان درآمد در سال جاری و بهره مندی از اعتبارات دیگر هیچ اقدام خاصی در قبال تعهدش انجام نداد و قرار بود در طول ایام هفته هم حضور مستمر در ورودی ها داشته باشد که متاسفانه به دلیل عدم توانایی و حضور مستمر در این مجموعه باستانی؛هر روز شاهد سرگردانی گردشگرانی بودیم که برای بازدید از شهر زیر زمینی از راههای دور به این شهر تاریخی می آمدند.

مشکل بعدی استفاده از نیروهایی که شناخت و تجربه کافی برای ارائه توضیح برای گردشگران گمارده بودند.

ارائه توضیحات ضد و نقیض و پاسخ نادرست که گردشگران را در شک و تردید قرار می داد.

شخصی که خود را مدیر میراث فرهنگی گردشگری شهرداری خطاب می کرد و با طرح چنین سناریویی و پیگیری های مستمر با سازمان میراث فرهنگی و فریب و دور کاری توانست موافقت سازمان را برای مدت یک سال کتبا دریافت کند.

حتی نتوانستند در پروژه لایروبی ورودی 3 شهر زیر زمینی هیچ اقدامی برای لایروبی و توسعه و راه ورودی و آماده سازی ورودی 3 برای سال آینده و بازدید گردشگران فراهم بیاورند در مواردی هم ریزش و تخریب و خطراتی دامان این تیم مدیریتی را به خاطر اشتباهاتی که انجام دادند و در پی آن خساراتی مالی سنگینی را روی دست میراث فرهنگی و اعتبارات ملی گذاشتند.

در بحث روشنایی هم در ورودی 2 بیشترین مشکل مجموعه نورپردازی است که به دلیل عدم استفاده از نیروی متخصص و پیمانکار کار بلد در طول چند سال گذشته اقدام به چندین بار اصلاح روشنایی مجموعه نموده اند که ماه جاری نیز شهرداری طی تعهدی که در قرارداد با میراث داشت اقدام به اصلاح روشنایی مجموعه نمود.

در این اقدام فنی برای نصب چراغ های حبابی وکابل های برق و نورپردازی, پیمانکار در یک ناشی گری اقدام به تخریب بدنه های دیوار این اثر باستانی نمود تا برای چندمین بار شاید مشکل نورداخل آن مرتفع شود در حالی که چنین چیزی میسر نشد و متاسفانه بخش هایی از دیواره و بدنه این اثر باستانی بر اثر کلنگ برق کش تخریب و آسیبهایی جدی را متحمل گردید.

و تمام این خطرات و آسیبهایی که توسط مدیریت شهرداری بر روی این اثر باستانی اتفاق افتاده تنها دلیلش عدم توجه سازمان میراث فرهنگی و نگاه مجموعه شهرداری برای بهره برداری از درآمدهای ناشی از ورود گردشگر به این شهر است و سیاست حاکم بر این مجموعه بر این اعتقاد دارند هر چه جمعیت بیشتر باشد سود آن بیشتر است و همین انگیزه موجب شده تا با ورود گردشگر بدون نظارت و مدیریت صحیح یک اثر با ارزش  و باستانی در معرض تخریب قرار گیرد.

شهردار جدید شهر نوش آباد که تمام تلاش و قدرتش را در شهرداری برای بالابردن درآمدها در حوزه های مختلف به کار گرفته است غافل از آن که تاریخ و آثار تاریخی مانند پدربزرگ های سالخورده ای هستند که در کنار آنها میتوان به رشد و پیشرفت نائل شدو توانایی کارهای سنگین بدنی را ندارند.و منابع و ذخایر علمی و دانستنی های فراوانی هستند.

آثار تاریخی هم که عمری از آنها گذشته سندی است که باید با احترام و مراقبت های ویژه از آنها برای نسل های آینده نگهداری کرد.

این آثار با کمترین نامهربانی بی توجهی مورد تخریب و نابودی قرار می گیرند.

دوستی می گفت اگر شهرداری مدیریت آن را به عهده نگیرد چه کسی به عهده بگیرد.

در جواب گفتم همیشه در این کشور هر جا و اثر تاریخی که برای دولت دردسر ساز و پر هزینه شود را بخواهند نابود کنند به بهانه توسعه و اداره آن به شهرداری می سپارند.

سیکل و روند کاری توسط شهرداری در تمام ایران نشان داده اثر را به جای حفظ تخریب کرده اند.

چون هزینه نگهداری بیش از درآمدش است.پس بهترین کار برای جبران هزینه ها بالابردن آمار بازدید به هر قیمتی است.

ضمنا در دهه 70مگر همین شهرداری نبود که مهمترین و باارزشترین بناهای تاریخی شهر از جمله دیوار بارو و آب انبار توده و چاله سی و حمام تاریخی بالاده و جویباره و درب ریگ و توده و شیخان چندین اثر با ارزش دیگر را با تیغ های لودر تخریب کرد.

حال که آمدیم خرابی های دوره 70شهرداری را با تلاش و هزینه فراوان تبدیل به مکانهای با ارزش فرهنگی کردیم حالا ما نمی توانیم شهرداری توانایی اداره آن را دارد؟

مگر نبود که مخزن آب انبار چاله سی بیش از 160کامیون خاک نخاله توسط کامیونهای شهرداری پر شد آن روز فکر آینده این اثر نبودند؟

چرا خودمان را فریب می دهیم.جایی که در سطح شهر منبع درآمد ایجاد شهرداری با ابزارهایی که برای توسعه شهر در اختیار دارد وارد می شود و می شود دایه دلسوز تر از مادر

در خبرهای جدید شهردار اعلان نموده است که در صورت موافقت سازمان میراث فرهنگی با شهرداری برای واگذاری شهر زیر زمینی،شهرداری توان استفاده از بخش خصوصی با هزینه بالغ بر 3میلیارد تومان را دارد و در عرض 1سال می تواند 4کیلومتر از این فضاها را لایروبی کند.

حال چند سوال: اگر در این بخش سرمایه گذار دارید چرا در بخش تکمیل جاده کاشان به نوش آباد که کمتر از 200میلیون تومان اعتبار طرح بود جا زدید و توان تکمیل آن را ندارید.

اگر شخصی پیدا شود 3میلیارد تومان در جایی که در بافت تاریخی و زیر منازل مسکونی و بیشتر فاضلابهای شهری به آن راه دارد و بخش هایی از آن جز حریم خصوصی مردم محسوب می شود می خواهی پیمانکار را وارد حریم خصوصی افراد کنی.

توانایی رضایت بنده را هم نداشتی از این بابت خوشحالم اگر چنین فردی پیدا شد و شما با همان تفکری که با خانواده بنده رفتار کردی مطمئنم شهر و مردم شهر برسر این شهردار زیاده خواه خراب خواهند شد.

کسی که مبانی اخلاقی و حقو ق شهروندی را احترام نگذارد مگر توسعه شهرزیر زمینی برای رفاه حال مردم نیست؟

همان اتفاقی را رقم می زنند که مردم بومی بر سر مرنجاب آوردند.

مردم وقتی ببینند برای بهره برداری یک مجموعه باید مشکلاتی را تحمل کنند که منافع و درآمدش در جیب افرادی برود که هیچ زحمت و تلاشی برایش انجام ندادند کار از روال عادی خارج می شود و مرنجاب که در دشت و بیابان بود اینگونه بازتاب داشت.شهر زیر زمینی که در زیر منازل مسکونی مردم قرار دارد.

این در حالی است که به دلیل عدم نظارت کافی توسط بهره بردار و عدم رعایت مسائل اجتماعی توسط گروههای مختلط در سطح شهر طوماری مردمی به دادستان ارسال و شنیده ها حکایت از پلمپ این مجموعه در آینده نزدیک توسط مراجع قضایی برای پیشگیری از مفاسد و مشکلات و جرائم اجتماعی که برای شهروندان توسط عده ای گردشگرنما پیش آمده دارد.

نویسنده : : ٩:۱٤ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۳٩٠/۱٠/۱۸
Comments نظرات () لینک دائم