نوش آباد وطنم

نجات شهر تاریخی به دنبال گزارش مهر/ توقف احداث فضای سبز در شهر نوش‌آباد

لینک خبر 

چندی پیش عملیات ایجاد فضای سبز در شهر تاریخی و زیر زمینی نوش آباد کاشان توسط مسئولان شهری آغاز شده بود اما با رسانه‌ای شدن این موضوع توسط خبرگزاری مهر و هشدار نسبت به تخریب این شهر تاریخی عملیات ساخت و ساز متوقف شد.

به گزارش خبرنگار مهر،


شهر زیرزمینی لوئی سال 1383 توسط ساکنان شهر نوش آباد کاشان کشف شد. گمان باستان شناسان بر این است که این شهر دست ساز تا 15 هزار متر مربع وسعت داشته باشد.

مسئولان سازمان میراث فرهنگی معتقدند که این شهر قابلیت ثبت در فهرست آثار جهانی را دارد اما در این بین برخی اتفاقات و اعمال طرحهای غیرکارشناسی باعث شده است تا حیات این اثر تاریخی منحصر به فرد به مخاطره بیافتد چه برسد به ثبت این اثر در فهرست آثار جهانی!

شهرداری نوش آباد از دو سال پیش طرح "پارک محلی" را برای گردشگران این مجموعه برنامه ریزی کرده که طبق آن پارکینگ، سکو، محوطه سبز و دست اندازی برای جلوگیری از پارک خودروهای سنگین روی سقف شهر و کنار آب انبار تاریخی در این مجموعه تعبیه می شود.

پس از انتشار خبر اجرای این اقدام توسط شهرداری نوش آباد در خبرگزاری مهر، مسئولان شهرداری و شورای شهر با خبرنگار مهر تماس گرفته و عنوان کردند که قرار نیست در این مجموعه فضای سبز ایجاد شود اما نقشه فنی این محوطه  نشان می دهد که قرار بوده روی در این محوطه فضای سبز، آبنما و محل پارک ماشین تعبیه شود.

پلان محوطه نشان می دهد کنار آب انبار و روی سقف شهر زیرزمینی فضای سبز، آبنما و جای پارک ماشین تعبیه شده است
 

این درحالی است که چمن کاری روی سقف شهر زیرزمینی نوش آباد، به آبیاری زیادی احتیاج دارد و ممکن است نفوذ آب به داخل این شهر، باعث فرو ریختن بخشهایی از سقف شود همانطور که مدتی پیش بخشی از سقف این شهر در بخش دیگری از نوش آباد دچار مشکل شده بود.

شهرداری درحالی فندانسیون و کارهای ایجاد فضای سبز روی این شهر را انجام داده که هیچ گونه عایق بندی برای آن تعبیه نکرده است. اما جالب اینکه تنها محل پارک خودرو ایزوگام شده است.

محل پارک خودرو

در این بین دخالت در عرصه و حریم محوطه تاریخی شهرزیرزمینی و آب انبار ثبت شده در فهرست آثار ملی که در نزدیکی این شهر قرار گرفته است محدود به ایجاد فضای سبز و چمن کاری روی سقف شهر زیرزمینی نیست، بلکه مسئولان شهر نوش آباد کاشان بخشی از دیواره بادگیر آب انبار مجاور شهر زیرزمینی را تخریب کرده و برای آن در تعبیه کرده بودند تا مصالح ساختمانی را از آن عبور دهند!

تخریب بخشی از آب انبار برای ورود و خروج راحت تر مصالح از داخل آب انبار

در حالی که این آب انبار یک اثر ملی و تاریخی است بنابراین حتی اگر به شهر زیرزمینی ارتباطی هم نداشته باشد؛ کسی نمی تواند به عرصه و حریم آن خدشه ای وارد کند. اما پس از انتشار این خبر توسط خبرگزاری مهر، این قسمت از دیوار بادگیر دوباره ساخته شد!

.................

گزارش از فاطیما کریمی

نویسنده : : ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩٠/٩/٩
Comments نظرات () لینک دائم