نوش آباد وطنم

روز دوم محرم — ورود شبیه قافله امام حسین به کربلا

قافله عشق

دیگر بار محرم از راه می رسد و طنین قافله عشق در دل عاشقان شنیده می شود .

قافله ای که ریشه در مدینه دارد و مکه در حسرت میزبانی اش . نورانی ترین قافله هدایت که در کهکشان


معرفت ؛ ملکوتیان را به طواف خویش وا داشته است .

حسین علیه السلام خورشید کاروان است و اقمار هاشمی گرداگردش ؛ و شهاب مرگ سایه به سایه در پی این کاروان دوان . قافله منزل به منزل راه می پوید و در دوم محرم در منزل جدید ؛ از حرکت باز می ایستد . حسین علیه السلام نام سرزمین را جویا می شود .

چندین نام می آورند تا آنکه با شنیدن نام کرب و بلا تاملی می کند . با اشاره ی حضرت بار می گشایند . آری کربلا عرفات حسین بن علی علیه السلام  است .

قافله قرار می گیرد و دل دختر کبرای علی علیه السلام ؛ بی قرار . او حسینش را فرا می خواند :

< کَیفَ اصبرُ علی فراقک >این زمین بوی جدایی می دهد. حضرت ابا عبدالله علیه السلام آمده است تا در سرزمین بکر ؛ شهر عشق را بنا نهد .

برگزاری مراسم سقاخوانی در شب های پایانی ماه ذالحجه فراخوانی شیعیان برای آمادگی و استقبال از ماه محرم است .

هیئت حضرت اباالفضل علیه السلام نوش آباد در مراسم با شکوه ؛ دومین مرحله از این فراخوانی را در سطحی گسترده تر دنبال می کند .

هر سال این مراسم در عصر روز دوم با حرکت شبیه قافله ی حسینی در مسیر ؛ بین حسینیه تا علقمه برگزار می شود .

هدف از برگزاری این مراسم دعوت عمومی جهت حفظ شعائر عاشورا و اعلام رسمی آغاز عزای حسینی است .در این مراسم قطاری از شتر با کجاوه هایی سبز پوش در حفاظت اسب سواران بنی هاشم با شکوه و اجلال وارد سرزمین کربلا می شود و فراز هایی از تاریخ مستند کربلا همراه با جلوه های هنر اصیل مذهبی در پنجره چشم عاشقان اهلبیت علیه السلام به تصویر کشیده می شوند . مردمی که با پای دل به استقبال غافله عشق آمده اند تا در زمین علقمه با حسین بن علی علیه السلام پیمان یاری و جان نثاری ببندند.

نویسنده : : ٩:۱٢ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩٠/٩/۸
Comments نظرات () لینک دائم