نوش آباد وطنم

بیش از 4 هزار نفر از گردشگری مرنجاب روزی می‌خورند

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ رفتن گردشگران به کاروانسرای مرنجاب به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری کویر ایران در حالی با مشکلاتی

 مواجه شده‌ و تحت کنترل نیروی انتظامی درآمده است، که از یک‌سو گفته می‌شود، مشکلات اخلاقی دلیل این ممانعت بوده و از سوی دیگری بیش از 4 هزار نفر در اطراف این کاروانسرا، به طور مستقیم و غیرمستقیم، از گردشگری مرنجاب روزی می‌خورند.

 
به گزارش CHN‌ طی دو هفته گذشته با حضور نیروی انتظامی مسیر رسیدن به کاروانسرای مرنجاب که در 60 کیلومتری داخل کویر ایران و نزدیک دریاچه نمک قرار گرفته با مشکل مواجه شده‌است. گفته می‌شود برخی رفتارهای غیراخلاقی گردشگران و شکایت‌های محلی باعث حضور نیروی انتظامی در ورودی مسیر کاروانسرا شده‌است. همزمان با این کنترل جدید بحث‌هایی درباره تعطیلی کاروانسرا هم به گوش می‌رسد که باعث نگرانی کسانی شده‌است که به طور مستقیم یا غیرمستقیم از گردشگری آن روزی می‌خورند.
 
«حسین میرزاجانی»، راهنمای گردشگری کویر دراین‌باره به CHN گفت:‌ «به‌طور ثابت در فصول گردشگری مرنجاب که اوایل بهار و اوایل پاییز است، بیش از 200 نفر در قالب راهنما، راننده آژانس، اتوبوس، مینی‌بوس،‌ تنها در شهرهای آران و بیدگل، نوش‌آباد و کاشان از گردشگری این کاروانسرا روزی می‌خورند. از سوی دیگر حضور گردشگران در منطقه باعث رونق خواربارفروشی‌ها، اغذیه فروشی‌ها، نانوایی‌ها، رستوران‌ها و غیره ... هم می‌شود که باید آن‌ها را هم به این 200 نفر اضافه کرد.»
 
به گفته وی، تورهای گردشگری مرنجاب تنها به راهنمایی محلی و داخلی اطراف کاشان محدود نمی‌شود و از نقاط دیگر ایران، از شهرهایی چون تهران، اصفهان، کرج، یزد و ... هم گردشگر به کاروانسرا می‌آید و راهنماهای آن شهرها را هم باید به لیست روزی‌خوران مرنجاب اضافه کرد.
 
میرزاجانی درباره وضعیت گردشگری شهرستاناران و بیدگل در تابستان گفت: «وضعیت گردشگری چندان در تابستان مساعد نبود و همه چشم‌انتظار فصل پاییز و رونق دوباره گردشگری مرنجاب بودند. این درحالی‌است که اولین پنجشنبه آبان‌ما جلوی ورود 60 اتوبوس به داخل مسیر مرنجاب گرفته شد اما در نهایت 40 اتوبوس ساعت 4 صبح جمعه موفق به ورود شدند.»
 
از سوی دیگر به منظور رونق بخشیدن تورهای کویرگردی با شتر در کویر ایران، چند ساربان با 300 شتر از این راه کسب درآمد می‌کردند که آن‌ها هم گرفتار مشکلات ممنوعیت و محدودیت ورود مسافر به کاروانسرای مرنجاب شده‌اند.
 
 
وی درباره اهمیت سفر به مرنجاب و گردشگری در کویر ایران گفت: «گروه‌های مختلفی در قالب تورهای گردشگری به مرنجاب سفر می‌کنند. این توریست‌ها شامل ورزشکاران برای کویرنوردی، اخترشناسان برای رصد ستارگان، دانش‌آموزان و دانشجویان در قالب تورهای مدارس و دانشگاهی، هیات‌های علمی به منظور مطالعات زیست محیطی کویر و گردشگران معمولی و خانوادگی هستند.»
 
این راهنمای گردشگری کویر در ادامه گفت: «شاید آن رفتار غیراخلاقی که گفته می‌شود طی هفته‌های گذشته در کارونسرای مرنجاب رخ داده مربوط به یکی از این گروه‌ها باشد و نمی‌توان مانع ورود همه این دسته‌های گردشگری به کویر مرنجاب شد. از سوی دیگر برای کاروانسرا و رفاه حال گردشگران هزینه‌های زیادی شده که نمی‌شود از کنار آن‌ها به راحتی گذشت.»
 
به گفته وی کاروانسرای مرنجاب محل نگهداری احشام بود و رمه‌داران از آن استفاده می‌کردند؛ تا این‌که سازمان میراث فرهنگی اقدام به تملک کاروانسرا و مرمت آن‌ کرد. پس از آن کاروانسرا به دست بخش خصوصی سپرده شد تا از آن بهره‌برداری کند.
 
آمارهای سرانگشتی نشان می‌دهد که گردشگری مرنجاب یکی از پررنق‌ترین گردشگری مناطق کویری ایران است که هرساله در فصول خاص پذیرای ملیون‌ها گردشگر است. با ورود این گردشگران اقتصاد منطقه نیز متحول می‌شود و امروز گردشگری مرنجاب، تامین‌کننده مایحتاج بیش از 4 هزار نفر در منطقه و اطراف آن شده‌است.
نویسنده : : ۱٠:۳٩ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩٠/۸/۱۸
Comments نظرات () لینک دائم