نوش آباد وطنم

مسیر مرنجاب بسته نیست.

با توجه به روند توسعه گردشگری و سرمایه گذاری در منطقه مرنجاب و تصویب آن در هیئت دولت به عنوان منطقه نمونه گردشگری و تملک و بازسازی کاروانسرا و نصب دکل همراه اول در منطقه مرنجاب در چند سال گذشته نشان از آن دارد که مسئولین به دنبال ایجاد فضایی مناسب برای استفاده عموم از زیبایی های کویر شهرستان آران و بیدگل هستند.

شک ندارم بنده به عنوان راهنمای محلی کویر که از نزدیک شاهد تلاشها و پیگیری های مسئولین برای هر چه بهتر شدن این فضا برای تاریخ دوستان و طبیعت گردان هستند در مقابل سازمانهای مربوطه به دنبال کاهش تخریب زیست محیطی و جلوگیری از ناهنجاری های اجتماعی که بعضا توسط اکیپ های هرز و مبتذل که به صورت دسته های مختلط با برنامه ریزی مشخص برای عیاشی و خوشگذرانی و بی احترامی به طبیعت و فرهنگ بومی منطقه هستند با قاطعیت برخورد می کنند.

در این دو هفته شاهد بودم که با شدت کنترل و نظارتی که بر ورودی منطقه توسط تیم های انتظامی و نظامی صورت می گیرد عده ای که از قبل برای این سفر برنامه ریزی کرده بودند و برای ورود به مشکل برخورد می کنند به دنبال شلوغ کاری و ملتهب نشان دادن فضا هستند و عده ای هم که بدون هماهنگی اجازه ورود پیدا نکردند مقصر اصلی را مسئولین شهرستان می دانند و لی بنده به عنوان راهنمای محلی کویر عرض می کنم این بهترین راه حلی بود در شرایط کنونی که باید انجام می گرفت.

هر دو طرف داستان مقصریم.وقتی منطقه ای نمونه گردشگری می شود و در رسانه ها معرفی می شود و مردم را تشویق برای بازدید از این مکان می کنند قطعا باید جوانب دیگر قضایا را هم در نظر گرفت.

هر چند که اجرای تورهای مختلط غیر قانونی است ولی هر تور مختلطی هرز نیست و قصد برنامه اجرای دیسکو و پایکوبی و کشف حجاب نیست ولی عده ای به فرهنگ بومی منطقه با رفتارشان بی احترامی می کنند.

وقتی که ما با حضورمان در شهرستانی که مردم و مسئولینش از حرکات و رفتار ما ناراحتند انتظار داریم که از گروههای دردسر ساز استقبال کنند/

وقتی عده ای به خود اجازه می دهند در کنار امامزاده ای که برای مردم منطقه قداست دارد با اتوبوس به حالت رقص و پایکوبی و بدون حجاب  به داخل شهر وارد می شود چرا انتظار دارند راه را برویشان نبندند.

حداقل این شرایط که در اجرا هم اشکالاتی دارد مسئولین را بر آن می دارد تا با مدیریت مناسب هم خواسته های گردشگران تامین شود هم رضایت مردم

انچه که مسلم است گروههایی که در قالب تیم های علمی و دانشجویی و در چارچوب رعایت قانون تصمیم به ورود دارند با جلب رضایت مسئولین و هماهنگی با اداره میراث فرهنگی شهرستان و یا پلیس امنیت اخلاقی نیروی انتظامی مجوز ورود را دریافت کنند تا با مشکلی مواجه نشوند.

در مطالب قبلی ام گفته بودم ادامه ناهنجاری هایی که در مرنجاب اتفاق می افتد پیامد خوبی را به دنبال نخواهد داشت.

اگر دستم رسد بر چرخ گردون از او پرسم که این چون است و آن چون

یکی را داده ای صد ناز و نعمت یکی را نان جو الوده در خون

 

نویسنده : : ٩:٤٧ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩٠/۸/۱٧
Comments نظرات () لینک دائم