نوش آباد وطنم

به کویر سفر نکنید

به دلیل ورود جبهه هوای سرد و بارانزا چند روزی است که کویر منطقه شهرستان آران و بیدگل شرایط مناسبی برای سفر ندارد و امکان بروز اتفاقات پیش بینی نشده و گرفتار شدن خودرو ها در گل و لای و باتلاق وجود دارد.

همچنین به دلیل ورود گروههای مختلط و دانشجویی به داخل کویر و اطراف کاروانسرا و عدم رعایت مسائلی که با فرهنگ بومی این شهرستان سازگار ندارد شورای تا’مین شهرستان و طومار ها و اعتراضات مردمی را بر ان داشته تا از ورود چنین گروههایی به شدت جلوگیری شود و از هفته گذشته گشتهای ایست بازرسی در ورودی های این مسیر مستقر شده و با انها برخورد قانونی و خودروهای آنها برگردانده می شود.

پنج شنبه هفته گذشته از ورود بیش از 100اتوبوس حامل اینگونه گروهها توسط گشتهای نیروی انتظامی و سپاه پاسداران جلوگیری به عمل امد.

تعدادی از خودروها و مسافرانی که با شرایط ناناسب در منطقه تزدد می کردند با انها برخورد و خودروهای آنها توقیف و مدارک راننده و آژانس برگزار کننده تور ثبت و ضبط و مسافرانی که اقدام به برپایی رقص و آواز و کشف حجاب کرده بودند به مراجع قضایی شهرستان تحویل داده شد.

قبلا هم اشاره شده بود که برای ورود به هر منطقه و استفاده از جاذبه های تاریخی و طبیعی ان مستلزم رعایت و توجه و احترام به فرهنگ بومی آن منطقه است و هر گونه بی توجه و لجاجت و اصرار به ادامه اینگونه برنامه ها؛واكنش مردم و مسئولين آن منطقه را به دنبال خواهد داشت.

برگزاري تورهاي مختلط دانشجويي با مجوز و بدون مجوز از نظر قانون جرم محسوب مي شود.و با برگزاركنندگان آن برخورد مي كنند.

اينجانب هم بارها اعلام كرده ام دوستاني كه تصميم دارند از راهنماي محلي براي همراهي گروه استفاده كنند بنده به هيچ عنوان مسئوليت همراهي چنين گروههايي را به عهده نمي گيرم.

سوابق و تجربه نشان داده چنين گروههاي هيچ توجهي به رعايت نكات زيست محيطي هم ندارند و فقط براي خوشگزاري اقدام به ورود به اين منطقه مي كنند و كمترين خساراتي كه مي زنند برهم دن آرامش كوير و ريختن زباله و شكستن سكوت شب زيباي كوير و زير پا گذاشتن و ناديده گرفتن فرهنگ بومي منطقه مي باشد كه بنده به عنوان راهنماي محلي كويربراي يك شب خوشگذراني عده اي حاضر نيستم اعتبار كاري ام را و عمري تلاش در عرصه گردشگري زير سوال ببرم و خود را درگير مسائلي كنم هيچ نقشي در ان ندارم بشوم.

گروههايي هم كه فكر مي كنند واقعيت ندارد و حرفهاي بنده بلف است مي توانند از راهنماهاي ديگر و يا بدون استفاده از راهنماي محلي خود اقدام به ورود به منطقه كنند و جوابگويي عواقب بعدي اش را خود به گردن بگيرند.

خوردن مشروب و رقص و آواز و برپايي ديسكو و ريختن زباله در حال مستي بدور از مسائل اجتماعي فضاي بكر و زيباي سكوت را نابود مي كند.

اگر افرادي قصد دارند قانون طبيعت را زير پا بگذارند مطمئن باشند عذاب طبيعت هم گريبانشان را خواهد گرفت.

از ما گفتن بود.ما با شادي مردم مخالف نيستيم.ولي گندم نخورده هم به جهنم نمي خواهم بروم.

بعضا شنيده مي شود كه بعضي از راهنماهاي محلي هم  با گروه اقدام به رقصيدن مي كند.

 


.

نویسنده : : ٧:٤۳ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۳٩٠/۸/۸
Comments نظرات () لینک دائم