نوش آباد وطنم

مراسم قالی شویان مشهد اردهال کاشان

همه ساله به مناسبت شهادت حضرت سلطان علی ابن محمد باقر(ع)در جمعه هفته دوم مهر(نزدیکترین جمعه به 11مهرماه که سالروز کشته‌شدن سلطانعلی ابن محمدباقر است) هر سال طی آیین سنتی و نمادین مردم فین کاشان در کنار


جوار ان امامزاده در روستای اردهال کاشان با برداشتن قالی به نماد پیکر شهید اردهال که در آن قرار دارد؛قالی را در کنار  جوی آبی برده و آن را شستشو داده و مردم فین با چوب و چماق بدست از کنار جوی آب امامزاده حسین اردهال به سمت بارگاه ملکوتی آن امامزاده به نماد دفن شهید چوب ها را در هوا حرکت داده و با حالت عزا و قالی را بر سر دست می گیرند.

و قالی را در صحن امامزاده برده و شروع به مدیحه سرایی و عزاداری و سینه زنی می کنند.

مردم فین کاشان در زمان های گذشته پس از شنیدن ورودفرزند امام محمد باقر(ع) به منطقه کاشان و خبر حمله اشرار و حکومتیهای آن زمان برای کشتن ایشان و یارانش ؛از فین کاشان که حدود 60کیلومتر با روستای اردهال فاصله دارد چماق بدست برای یاری آن شهید اردهال حرکت می کنند.

ولی فینی ها زمانی به اردهال می رسند که با صحنه ای شبیه حادثه کربلا روبرو می شوند.

شهدا بر روی زمین با بدنهای پاره پاره و سر از تن جدا و خونین قرار دارند.

بدنها را جمع کرده بر پیکرشان نماز خوانده و در سردابه ای دفن می کنند.

و از آن زمان همه ساله به پاس احترام شهدای اردهال و زنده نگه داشتن ان روز حزین مردم فیناقدام به حرکات نمادین و اجرای مراسم باشکوه در اردهال می کنند.

مردم عزادار فین از روز قبل با پای پیاده و چوب بدست از فین به سمت اردهال حرکت می کنند.

در چنین روزی مردم سراسر کشور نیز برای حضور در این عزاداری باشکوه خود را به خیل عزاداران می رسانند و در کنار مردم عزادار فین در صحن امامزاده سلطان علی  به سینه زنی و نوحه خوانی و عزاداری می پردازند.

پی نوشت:

در چند دهه گذشته یکی از علما وارد سردابه می شود و با پیکرهای خونین و تازه روبرو می شود که گویی یک روز است که از دفنشان می گذرد.

این امامزاده از جمله امامزادگان واجب التعظیم می باشد.

شروع مراسم قالی شویان از پای چشمه تا درب ورودی امامزاده فقط فینی هایی که چوب بدست هستند اجازه حضور در جمع را دارند و هیچ فرد غریبه ای اجازه وزود به این جمع را ندارد و اگر غریبه ای بخواهد وارد این دسته عظیم شود با واکنش چماق بدستان روبرو می شود.مردم چوب بدست با فریاد و با حجوم و حرکت دادن چوب ها پس از رویارویی با پیکر شهدا به شکل نمادین اقدام به مقابله با دشمنان و قاتلان می پردازند.و به این سو و آن سو می دوند.

ابتدای مراسم قالی مقدس از داخل صحن صفا وارد ایوان صفا و تحویل فینی ها می شود و سپس به طرف نهر آب برده شستشو داده و از مسیر دیگری وارد صحن فینی ها شده و قالی را به متولیان امامزاده می دهند.

نویسنده : : ۸:۱٦ ‎ق.ظ ; جمعه ۱۳٩٠/٧/۸
Comments نظرات () لینک دائم