نوش آباد وطنم

مسئول امنیت گردشگران در طبیعت چه کسی است؟

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گردشگرانی که به کویر می‌روند و راه را گم می‌کنند یا دچار گرمازدگی می‌شوند، مار یا عقرب آنها را می‌گزد چه باید بکنند؟ آنان که کوهنوردی را انتخاب می‌کنند و دچار شکستگی استخوان می‌شوند یا با انواع بریدگی و سوختگی روبه‌رو می‌شوند، بهتر است چه راهی را انتخاب کنند اصلا چه کسی پاسخگوی گردشگرانی است که طبیعت را با همه مخاطراتش انتخاب می‌کنند؟ کدام شخص و سازمانی، امنیت آنها را تامین می‌کند؟ا 

ـ هلال حمر

ـ اورژانس

ـ فوریت‌های پلیس
ـ آژانس‌های مسافرتی و تورلیدرها
ـ نیروهای داوطلب محلی
  لینک خبر
 
و این هم چند توصیه ازبنده به طبیعت گردان
با توجه به حضور مستمر بنده در کویر به عنوان راهنمای محلی و مشاهده از نزدیک اتفاقات و حوادثی که برای بعضی از گروهها پیش می آیدو بدون راهنمای محلی و امکانات و شناخت کافی در کویر دچار مشکل می شوند به آتش نشانی یا نیروی انتظامی و ارگانهای دولتی تماس می گیرند که یا با تعلل و تاخیر در امداد رسانی مواجه می شوند و یا به خاطر شرایط نامناسبی که منطقه از لحاظ مسیر و مسافت و غیره دارد ارگانهای دولتی تمایلی برای کمک رسانی به گرفتارها ندارند.به عنوان مثال اتش نشانی اگر خودرو خود را راهی کویر کند و درآن واحد حریق یا حادثه ای داخل شهر رخ دهد با توجه به ضرورت امداد شهری و مسافت زیاد کویر با شهر به مشک بر می خورند.
بنده با تیمی از افراد خبره محلی آنهایی که قدرت بدنی و توانایی کمک رسانی دارند،آنهایی که جیپ و تراکتور و تجهیزات و خودروهای کمک رسانی مجهز دارند و غیره ارتباطی زنجیری را برقرارکردیم که در صورت درخواست کمک توسط گردشگران،دوستانی که در کویر مستقر هستند را برای کمک به منطقه می فرستم و اگر خودم در محل باشم بدون نیاز از کمک های امداد دولتی گروهها را نجات می دهیم.
از گردشگران هم در خواست می شود حتما در صورت نیاز به جای کمک از تیمهای امداد و نجات در صورت بروز حادثه از افراد محلی آن منطقه که مورد تایید و شناخت هستند کمک بگیرند حتی با تماس تلفنی می توانند شما را راهنمایی و نجات بدهند.
حوزه در هم گردشگری ایران نیازمند همبستگی ملی است.توصیه هایی هم از یک راهنمای محلی کویر:1.قبل از سفر و ورود به طبیعت از طریق دوستان و اینترنت و ابزارهای نقشه خوان شناخت کافی از محل پیدا کنید.2.سعی کنید منطقه ای که برای گردش استفاده می کنید با یکی از افراد محلی مورد اعتماد و باتجربه ارتباط برقرار کنید.3.تجهیزات لازم و وسایل مورد نیاز هر منطقه را حتما همراه خود داشته باشد.
کویر خطراتی از جمله گم کردن مسیر،فرورفتگی در ماسه های بادی توسط خودرو و تمام شدن سوخت خودرو،عقرب گزیدگی و مار گزیدگی,کمبود آب و ایجاد تشنگی شدید برای مسافران,گرفتار شدن در تندبادها و طوفانهای کویری,فرو رفتن در باتلاق های حاشیه دریاچه نمک و غیره را در خود دارد که تمامی این خطرات راههای مقابله دارد و روشهای پیشگیری خاص خود را و شما هم با یک بار سفر نمی توانید مدعی مقابله با خطری که برای شما پیش نیامده را داشته باشید.پس اجرای سفرخود را  با استفاذه از یک طبیعت گرد آشنای محلی  بسپارید و گروه مشغله و دغدغه خود را صرف برنامه های تور نماید و نگرانی از بروز و پیشگیری را به راهنمای خبره بسپارید.
گروههایی که با راهنمای محلی وارد طبیعت می شوند درصد بسیار پایینی نسبت به آنهایی که خود اقدام به چنین برنامه هایی می کنند دچار مشکلات می شوند.
اگر با برنامه صحیح وارد طبیعت شویم به جای نگرانی خطرات آن می توانیم از خاطراتش برای دیگران تعریف کنیم.
پس زیبایی های طبیعت را با اشتباهات خود تبدیل به خاطرات تلخ نکنیم.
به امید ایرانی آباد و سربلند
نویسنده : : ۸:٠۳ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩٠/٦/٢۳
Comments نظرات () لینک دائم