نوش آباد وطنم

اعلام برنامه های نمادین ,آیینی و مذهبی در نوش آباد

با فرا رسیدن ایام محرم و سوگواری سرور و سلار شهیدان اباعبدا...الحسین(ع) نوش آباد با بازخوانی حوادث سال 61هجری قمری و در راستای اطلاع رسانی عمومی زمان و محتوای برنامه های شهر نوش آباد به شرح ذیل می باشد:

تاریخ اجرا

محتوی برنامه

آدرس برگزاری مراسم

ساعت برگزاری

توضیحات

روز دوم محرم

شبیه ورود کاروان امام حسین(ع)به کربلا.

مداح و میدان دار صحنه:استاد محمد مسلمی زاده

از مرکز هیئت حضرت ابوالفضل(ع) به سمت محل برگزاری مراسم آئینی موسوم به علقمه واقع در میدان بسیج _ بولوار محرم – روبروی امامزاده محمد شهر نوش آباد

از ساعت 14 تا 16:30

در پایان مراسم آیینی از عزاداران با حلیم سنتی نوش آباد معروف به آش امام حسین(ع) پذیرایی می گردد.

روز هشتم محرم

خیمه کوبی و راه اندازی کاروان لشکر اسلام و کفر

از مرکز هئیت حسینی به سمت جایگاه خیمه ها واقع در انتهای بولوار محرم

از ساعت 14 تا 16:30

کتل: اسبی آزین شده با پارچه های رنگی که کودک خردسالی با لباسهای مخصوص بر آن سوار که در جلوی هیئت های عزادار در روز عاشورا وارد امامزاده می شوند به نماد حضرت علی اصغر امام حسین(ع))

روز عاشورا

سینه زنی – کتل- توغ برداری –توزیع نذری و نان عباسعلی

5هیئت شهر به صورت نوبتی و ورود به صحن امامزاده محمد

از ساعت 9صبح تا ساعت 13:30

توغ: علمی با یک تیغه فلزی و پایه ای چوبی که تمامی سرتاسر آن پارچه های رنگی و مشکی آویزان است و تیغه فلزی به خاطر سنگینی پارچه ها رو به جلو خمیده که نشانه داغ و کمر خمیده حضرت زینب(س) را تداعی می کند.

روز یازدهم محرم

خیمه سوزانی

جایگاه خیمه گاه واقع در انتهای بولوار محرم محل برپایی مراسم آیینی هیئت حسینی نوش آباد

از ساعت 14 تا 16:30

نان عباسعلی:نانی که با ترکیبی از آرد و شکر و زرده تخم مرغ و زعفران و روغن و کنجد یا خلفه پخته می شود و در روز تاسوعا که روز مخصوص حضرت ابوالفضل(ع) توزیع می شود.

روز دوازدهم محرم

مراسم شبیه به خاکسپاری شهدای کربلا

محل برگزاری مراسم آئینی موسوم به علقمه واقع در میدان بسیج _ بولوار محرم – روبروی امامزاده محمد شهر نوش آباد

از ساعت 14 تا 16:30

 

روز اربعین

مراسم شبیه ورود کاروان اسرا از شام به کربلا و سوگواری بر سر قبور شهداء کربلا

محل برگزاری مراسم آئینی موسوم به علقمه واقع در میدان بسیج _ بولوار محرم – روبروی امامزاده محمد شهر نوش آباد

از ساعت 14 تا 16:30

 

برپایی نمایشگاه

بازسازی وقایع تاریخی اسلام

در کنار جایگاه  علقمه و خیمه گاه

از اول محرم تا پایان صفر از 9صبح تا 10شب

 

 

 

 

 

نویسنده : : ٢:٤٢ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۳٩۱/۸/٢٦
Comments نظرات () لینک دائم

جاده مرنجاب بسته است.

با توجه به اجرای رزمایش ولایت 4 منطقه عمومی مرنجاب به مدت 3روز در تحت پوشش اجرای مانور نظامی است و هر گونه تردد در این منطقه ممنوع می باشد.

لذا از تمامی آژانسها و گردشگران محترم در خواست می شود از سفر به کویر مرنجاب تا پایان روز جمعه هفته جاری اجتناب فرمایند.

لازم به ذکر است این منطقه در ایام محرم مشغول عزاداری و اجرای برنامه های ویژه محرم می باشد و با توجه به فصل پاییز و ایام گردشگری و تداخل آن با ایام محرم و احترام به فرهنگ بومی مردم این شهرستان از سفر به این منطقه در طول این 3هفته جدا خودداری نمایید.

هر نوع هنجار شکنی توسط بعضی از گرووها موجبات واکنش مردم مذهبی و بومی منطقه خواهد شد.

همانطور که در سالهای قبل عده ای با اقدامات خود خشم و واکنش مردم محلی را برانگیختند و موجب به تعطیلی و بحران کشاندن منطقه نمونه گردشگری مرنجاب و محروم ماندن گروههای طبیعت گرد و علاقمندان به جاذبه های تاریخی و طبیعی هم شد.

لذا برای حفظ و تداوم این روند که مدت کوتاهی است در منطقه شکل گرفته و گردشگران بدون هیچ مشکلی وارد منطقه می شوند همسویی با مقررات و ضوابطی که برای اجرای برنامه ها انجام می گیرد ما را در این خصوص همراهی نمایید.

با سپاس فراوان حسین میرزاجانی نوش آبادی

راهنمای محلی کویر

نویسنده : : ۸:٢٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩۱/۸/٢۳
Comments نظرات () لینک دائم

برو بی وفا

وفایی بی وفایی کرده پیرم / ناراحت

برم یار وفاداری بگیرم اگر یار وفاداری نباشد / خمیازه

سر راه وفاداران بمیرملبخند

نویسنده : : ٧:٠٦ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱۳٩۱/۸/٢٢
Comments نظرات () لینک دائم

مدیا پلیر زندگی خاله نصرت کلید خورد.

ضمن تشکر از دوست خوبم آقای ظهوری از وقت و هزینه ای که برای مستند نگاری و گزارش تصویری از پیشکسوت هنر جل بافی در شهرستان آران و بیدگل معروف به خاله نصرت که در قلعه تقی آباد در 13کیلومتری شمال نوش آباد زندگی می کند صرف کرد.

لینک زیر مشاهده گزارشی از زندگی این هنرمند 85ساله به نام نصرت پور غلامی است.

لینک گزارش در خبرگزاری میراث فرهنگی

 

نویسنده : : ۸:٢۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳٩۱/۸/٢۱
Comments نظرات () لینک دائم

خاله نصرت، آخرین استاد هنر «جل‌بافی» در ایران

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گردشگری ـ تنها بافنده هنر سنتی «جل‌بافی» در ایران، ساکن قلعه‌‌ای نیمه‌مخروبه در 13 کیلومتری نوش‌آباد از توابع شهرستان آران و بیدگل است.
 
به گزارش خبرنگار اعزامی CHN؛ قلعه تاریخی تقی‌آباد در روستای تقی آباد از توابع شهرستان آران و بیدگل که خود رمقی برای ایستادن ندارد، شاید آخرین مکانی باشد که شاهد در هم تنینده شده تارهای جل‌بافی باشد.
 
 
نصرت پورغلامی، پیرزن 79 ساله که به همراه خانواده‌اش در قلعه تقی‌آباد زندگی می‌کند، آخرین بازمانده هنر جل‌بافی در ایران است. وی که «خاله نصرت» خطابش می‌کنند، می‌گوید که این هنر از مادر و مادربزرگش آموخته است و در حال حاضر تنها کسی است که جل می‌بافد.
 
جل بافته‌ای است که از الیاف از خام سیاه و سفید در ابعاد مختلف بافته می شود و بر روی چهار پایان می‌اندازند تا هم بتوانند بر روی آن بار قرار دهند و هم در مواقع بارندگی از خیس شدن چارپایان جلوگیری شود. جل را با کوبیدن میخ های چوبی بر روی زمین و گذراندن تارهای پشمی از روی چوب‌ها و عبور دادن عرضی تارهای پشمی دیگر از لابه لای تارهای طولی می‌بافند.
 
این صنعت جنب خودمصرفی داشته و جهت رفع احتیاجات خانوار به بافت آن اقدام می‌شده است. همچنین پس از خاتمه بافت جل بر روی آن طرحهائی بوسیله سوزن و نخ در رنگهای مختلف سوزن‌دوزی می‌شده و به عنوان تزئین برای پوشش استفاده می‌شده است. طریقه بافت آن همانند جاجیم است اما برخلاف جاجیم یک رویه است.
 
خاله نصرت نیز که سال‌ها جل نمی‌بافت، دو سه سالی است به تشویق انجمن‌های مردم نهاد توسعه گردشگری در شهرستان این کار را دوباره شروع کرده است. اکنون توریست‌ها مشتری جدید دست‌بافته‌های خاله نصرت هستند.
 
گردشگران هرقطعه‌ جل بافته شده را به قیمت 20 تا 25 تومان می‌خرند. این منبع درآمد جدید، سبب شده خاله نصرت جل‌بافی را از سر گیرد.
 
خاله نصرت علاوه بر جل‌بافی، کار نگهداری و دوشیدن گوسفندان را هم خود انجام میدهد اما دیگر توان به چرا بردن گوسفندان را ندارد.
نویسنده : : ٩:٥٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩۱/۸/۱٠
Comments نظرات () لینک دائم