نوش آباد وطنم

گزارش تصویری بازدید پروفسور کردوانی از کویر

گزارش تصویری بازدید پروفسور کردوانی از کویر

 گزارش تصویری بازدید پروفسور پرویز کردوانی 

چهره ماندگار و کویرشناس نامی ایران 

 منبع خبر:وب سایت شهرداری آران و بیدگل

ادامه مطلب
نویسنده : : ٢:٤٦ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳٩۱/٤/۳۱
Comments نظرات () لینک دائم

نکوداشت ثبت جهانی باغ تاریخی فین و بافت فرش کاشان در فهرست یونسکو

 

گزارش تصویری

نویسنده : : ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩۱/٤/٢۸
Comments نظرات () لینک دائم

معاون رئیس‌جمهور در مراسم نکوداشت ثبت جهانی باغ فین کاشان:

باغ ایرانی ابتکار بدیع ایرانیان در بهره‌گیری از طبیعت است
 
 
 
معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری گفت:‌مقوله باغ ایرانی یکی از ابتکارات بدیع و منحصر به فرد ایرانیان در بهره‌گیری از طبیعت در ادوار مختلف تاریخ است.

به گزارش میراث آریا(chtn)، «سید حسن موسوی» صبح امروز در مراسم نکوداشت ثبت جهانی باغ فین کاشان و
ادامه مطلب
نویسنده : : ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩۱/٤/٢۸
Comments نظرات () لینک دائم

آدم به آدم می رسه کوه به کوه نمی رسه

ثبت لحظه ای ماندگار رویارویی دو شهردار پیشین شهر نوش آباد در باغ شهر تاریخی نطنز مهندس سعید عطایی شاد شهردار سالهای 86تا89 و علی اصغر شقایقی شهردار سال 83تا86

 

وقتی دو هوو رو در روی هم قرار می گیرند حالت سعید رو عشق است.

اینا واقعا چی بهم می گنند که 2تا از همراهان اصغر دارند مانع پیشرفتش می شوند.

شاید اصغر به سعید می گه ببین دیدی نتونستی نوش آباد کاری بکنی بعد من هیچ کاری نکردی.اگه عرضه میداشتی الان شهردار شاهین شهر بودی.

سعید هم حالت گارد دفاعی گرفته می گه برو بابا 2میلیارد بدهیاتو پرداختم.

دو تا همراهانم می گن بابا اصغر بی خیالشو بیا بریم قمصری ها منتظرند.

به آقای سعید عطایی شاد گفتم الان کجا مشغول کاری گفت شهردار زنجان هستم.(منظورش خدمت به عیال محترمه بود.زن جان)

نویسنده : : ٧:٤٠ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۳٩۱/٤/٢۳
Comments نظرات () لینک دائم

خبرهای خوش گردشگری

در آینده ای نزدیک گزارش مبسوطی از برنامه های در دست اقدام در راستای توسعه گردشگری شهرستان آران و بیدگل با تعامل ارگانها و سازمانهای مرتبط و بخش خصوصی با اولویت مدیریت و نظارت

نویسنده : : ۱:۳٢ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۳٩۱/٤/٢۳
Comments نظرات () لینک دائم

کوبه های مسجد آقابزرگ کاشان هنوز پیدا نشده است

کاشان- مدیر امور فرهنگی، روابط اجتماعی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: کوبه های به سرقت رفته مسجد آقابزرگ کاشان هنوز پیدا نشده است.

ˈشهرام امیریˈ روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: در خردادماه سال جاری پلیس آگاهی نیروی انتظامی کاشان تعدادی فروشندگان اشیا عتیقه را دستگیر و از مخفیگاه آنان تعدادی اشیا تزییناتی متعلق به درهای قدیمی نظیر ˈگل میخˈ کشف کرد.

وی افزود: پس از انجام بررسی های لازم توسط کارشناسان میراث فرهنگی مشخص شد که ˈکوبه های مسجد آقابزرگˈ در بین آثار مکشوفه از این فروشندگان اشیا عتیقه وجود ندارد.

وی با تکذیب خبری مبنی بر اینکه میراث فرهنگی هیچ شکایتی از سارقان نکرده است، گفت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با تشکیل پرونده از بهمن ماه سال گذشته در دادسرای و نیروی انتظامی کاشان شکایت خود را مبنی بر سرقت کوبه های مسروقه در مسجد آقابزرگ پیگیری می کند.

این مقام مسوول تصریح کرد: با عنایت به اهمیت موضوع و طولانی شدن روند رسیدگی و درخواست های مردمی، در ماههای اردیبهشت و خرداد سال جاری نیز اداره میراث فرهنگی کاشان مجددا در نامه های جداگانه ای درخواست تسریع در روند ماجرا و ارایه راهکار از دستگاه های مربوطه را داشته است.

امیری با بیان اینکه اداره میراث فرهنگی استان اصفهان همچنان پیگیر سرقت کوبه های مسجد آقابزرگ کاشان است، خاطرنشان کرد: این اداره برای تسریع برای کشف این اشیای باارزش خواستار همکاری های همه جانبه دستگاه اجرایی و نهادهای مردمی شد.

همچنین کوبه های درب مسجد آقا بزرگ کاشان با قدمت 170 ساله، جزو قدیمی‌ترین کوبه‌های موجود در ایران بودند که در بهمن سال گذشته توسط سارقان اشیا عتیقه به سرقت رفت.
نویسنده : : ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩۱/٤/٢۱
Comments نظرات () لینک دائم

همایش گردشگری خلاق، خلاقیت در گردشگری برگزار می شود

همایش گردشگری خلاق، خلاقیت در گردشگری، فردا، 22 تیرماه جاری در باغ شهر تاریخی نطنز برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، همایش گردشگری خلاق، خلاقیت در گردشگری» با هدف توسعه زیرساخت ها و معرفی ظرفیت های گردشگری سه شهرستان کاشان، نطنز و آران و بیدگل از ساعت 9 صبح تا 15 روز پنجشنبه در پارک جنگلی رابان نطنز برگزار می شود.

در این همایش قرار است عنوان باغ شهر تاریخی نطنز به عنوان برند ویژه این شهرستان انتخاب و اجرای برنامه در فضای کوچه باغ انجام پذیرد.

در حاشیه همایش گردشگری خلاق، خلاقیت در گردشگری معرفی صنایع دستی، غذا و موسیقی محلی این منطقه نیز تحقق می یابد.

نشست فوق به همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، فرمانداری و شهرداری نطنز و فعالین بخش خصوصی مرتبط، برپا می شود.

نویسنده : : ٥:٠٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩۱/٤/٢۱
Comments نظرات () لینک دائم

خونه ی نقلی کاشان برگزار می کند:

خونه ی نقلی کاشان (عضو خوشه سار بومی و دارنده ی برند گردشگری بومی) برگزار می کند:

گشت کارگاه های تخصصی 

کلیات:

خونه ی نقلی کاشان که از سال 86 در زمینه ی گردشگری بومی (اقامت، غذا، صنایع دستی و گشت های بومی محلی) فعالیت می نماید در ادامه ی اقدامات خود در قالب یک اکوموزه و در راستای آموزش و آشنابی هر چه بیشتر با فرهنگ بومی، حرکتی با عنوان گشت، کارگاه و در موضوعات مختلف با همکاری مجموعه های دولتی و غیردولتی آغاز نموده است.

مفهوم گشت، کارگاه: این اتفاق به معنای آموزش مفاهیم تخصصی در قالب کارگاه های آموزشی حداقل 2 روزه که البته این آموزش همراه با حرکت و گشت و گذار مرتبط و در راستای همان موضوع کارگاه می باشد برگزار می گردد.

گشت، کارگاه شعربافی:( با همکاری کارگاه شعربافی محتشمی و ویژه ی طراحان لباس، دوخت پارچه و علاقه مندان) این گشت، کارگاه به منظور آشنایی و آموزش شیوه ی بافت پارچه شعربافی که یک نوع پارچه در منطقه کاشان و یزد با بافت کاملا بومی است برگزار می گردد.شرکت کنندگان با مواد، چگونگی بافت، استادکاران، کارگاه ها، دستگاه ها و تکنیک بافت پارچه های شعربافی اشنایی پیدا می کنند.

گشت، کارگاه معماری بومی: (با همکاری انجمن های تخصصی و ویژه ی دانشجویان و علاقه مندان معماری) این گشت کارگاه به منظور آموزش و آشنایی با قابلیت ها و داشته های معماری بومی به خصوص در مناطق کویری برگزار می گردد و شرکت کنندگان با مصالح بومی و چگونگی اجرای سقف  های مختلف، گذرها، آب انبار، بادگیر، ایوان و.... از نظر ساختاری و کاربردی اشنا می شوند. همچنین در مدت زمان این گشت،کارگاه، استادکاران و معماران بومی همراه با شرکت کنندگان خواهند بود.

 گشت،کارگاه ورزش زورخانه ای: ( با همکاری زورخانه دانشپور و ویژه علاقه مندان به این ورزش ) شرکت کنندگان در طول زمان این گشت،کارگاه ضمن آشنایی با تاریخچه این ورزش بومی با حضور در یکی از زورخانه های موجود در بافت کهن کاشان با چگونگی،آلات و آداب و رسوم بومی این ورزش اشنا می شوند همچنین در طول زمان برگزاری، یکی از اساتید این ورزش، همراه با گروه خواهد بود.

گشت کارگاه نقشه کشی و رنگرزی بومی:

نقشه کشی قالی و رنگرزی از هنرهای بسیار ظریف و کاربردی مکمل فرش دستبافت است که  تکنیک ها و قابلیت های فراوان را دارا می باشد.استفاده از مواد اولیه ی کاملا طبیعی، یکی از مهمترین بخش های این هنرها می باشد که شرکت کنندگان در این گشت،کارگاه با حضور در یکی از کارگاه های رنگرزی و در کنار اساتید پیشکسوت با چگونگی ساخت رنگ، لوازم و... اشنایی پیدا کرده و همچنین در حضوریکی از اساتید نقشه کشی قالی، با شیوه اجرای یک نمونه نقشه فرش به طور کامل آشنا خواهند شد.

گشت کارگاه عکاسی: ( با همکاری انجمن های تخصصی و ویژه علاقه مندان و دانشجویان رشته عکاسی ) بافت کهن، دارای داشته های فراوان و قابلیت های تصویری جذاب است که از طریق دوربین عکاسی می تواند ماندگار شود. در گشت کارگاه عکاسی شرکت کنندگان به همراه یک استاد آشنا به حوزه های عکاسی و معماری با حرکت در بافت تاریخی و عکاسی از سوژه های متفاوت اقدام به ثبت و افزودن به تجارب خود نموده و علاوه بر آن با چاپ عکس و برگزاری نمایشگاه و نشست نقد و بررسی در خونه ی نقلی نسبت به آشنایی با نقاط قوت و ضعف آثار خود نیز اقدام می گردد.

گشت کارگاه گیاهان دارویی و طب بومی:

 (با همکاری شرکت باریج اسانس کاشان و ویژه علاقه مندان و دانشجویان ) آموزش و آشنایی با گیاهان دارویی و چگونگی استفاده دارویی از آنها و قابلیت ها و داشته های طب بومی و گشت در مزارع و بازدید از کارخانه گیاهان دارویی از برنامه های گشت، کارگاه گیاهان دارویی و طب بومی می باشد.

                            

شرایط حضور و برگزاری گشت،کارگاه ها:

- گشت،کارگاه ها حداقل در مدت زمان دو روز و یک شب برگزار می گردد.

- اقامت،صبحانه،ناهار،شام به صورت بومی و خانگی در خونه ی نقلی کاشان می باشد.

- حداقل تعداد برای برگزاری هر گشت،کارگاه 20 نفر می باشد.

-هزینه هر نفر 120000 تومان می باشد که شامل یک شب اقامت،دو وعده ناهار،یک وعده صبحانه و شام،دو وعده عصرانه،حق الزحمه اساتید و راهنما و سرپرست هر گروه و هزینه مواد اولیه و کارگاه ها و رفت و آمد داخل شهر می باشد.

لازم به ذکر است هزینه رفت و آمد از شهر مبدا تا کاشان و بالعکس به عهده شرکت کننده می باشد.

-حضور در قالب گروه های دانشجویی و انجمن های تخصصی از 10 درصد تخفیف برخوردار می باشد.

علاقمندان جهت آشنایی با خونه نقلی به وب سایت   www.noghlihouse.comمراجعه و برای ثبت نام با شماره 09132765984 اکبر رضوانیان تماس حاصل نمایند.

نویسنده : : ٩:٠٢ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩۱/٤/۱۳
Comments نظرات () لینک دائم

ثبت جهانی مسجد جامع اصفهان

یونسکو، مسجد جامع اصفهان را تصویر خیره کننده توصیف کرد

سایت خبری یونسکو با درج خبر ثبت جهانی مسجد جامع اصفهان، این اثر را تصویر خیره کننده از تحول معماری مساجد طی 12 قرن معرفی کرد.

 
خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ سایت خبری یونسکو با درج خبر ثبت جهانی مسجد جامع اصفهان، این اثر را تصویر خیره کننده از تحول معماری مساجد طی 12 قرن معرفی کرد.
 
به گزارش CHN حدود ساعت 13:30 به وقت تهران، کمیته اجلاس جهانی یونسکو مسجد جامع اصفهان را در فهرست میراث جهانی به ثبت رساند.
 
این اجلاس اکنون در شهر سن‌پترزبوگ برگزار شده‌ و ثبت آثار تاریخی همچنان ادامه دارد. گفته می‌شود که 26 اثر فرهنگی و 5 اثر طبیعی در این اجلاس بررسی می‌شود.
 
دو ساعت پس از ثبت جهانی مسجد جامع، گنبد قابوس نیز به فهرست میراث جهانی پیوست و به این ترتیب چهاردهمین و پانزدهمین اثر ایران نیز ثبت شد.
 
یونسکو در خبر خود از گنبد دو پوسته مسجد جامع اصفهان به عنوان تحول و نوآوری در معماری یاد کرده‌است.
 
همچنین این سایت در خبر خود از تلفیق معماری ساسانی و اسلامی، که در این مسجد استفاده شده، نوشته‌است.
 
جالب آن‌که مطلب منتشر شده از سوی سایت اطلاع رسانی یونسکو، از ثبت دو اثر "سایت مروارید" در بحرین و "مسجد جامع" اصفهان خبر می‌دهد، اما تصویر خبر به مسجد جامع اصفهان مربوط می‌شود
نویسنده : : ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳٩۱/٤/۱٠
Comments نظرات () لینک دائم

کوبه‌های سرقت شده مسجد «آقا بزرگ» پیدا شد

با تلاش ماموران انتظامی کاشان:
کوبه‌های سرقت شده مسجد «آقا بزرگ» پیدا شد
تاکنون شکایتی از سوی سازمان میراث فرهنگی اعلام نشده است

کوبه1 کوبه‌های سرقت شده مسجد «آقا بزرگ» پیدا شد

روزنامه کاشان: ماموران انتظامی کاشان، ضمن دستگیری سارقان آثار باستانی، کوبه‌های قدیمی مسروقه مسجد «آقا بزرگ» که اسفندماه سال گذشته سرقت شده بود را کشف کردند.
به گزارش خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران‌ (ایسنا)، ماموران انتظامی کاشان، از طریق انتشار برخی اخبار مبنی بر سرقت کوبه‌ها در برخی مساجد قدیمی که جزء میراث و آثار باستانی بود، در جریان وقوع سرقت آثار باستانی قرار گرفتند.با ثبت این اطلاعات و با توجه به حساسیت موضوع، و پس از بررسی شکایات، مشخص شد که هیچ شکایتی مبنی بر سرقت آثار باستانی از سوی میراث فرهنگی انجام نشده است.
ماموران پلیس با انجام اقدامات پلیسی، دو عتیقه‌فروش که با یکدیگرنسبت برادری داشتند را به اسامی «محمد» و «مصطفی» شناسایی، و پس از هماهنگی قضایی اموال مسروقه را در مغازه عتیقه‌فروشی این دو برادر کشف و ضبط کردند.
این دو عتیقه‌فروش در اظهارات خود ضمن آنکه به جهل خود مبنی بر مسروقه بودن کوبه‌های قدیمی معترف شدند، فردی به نام «علیرضا» را به عنوان فروشنده این کوبه‌ها به ماموران پلیس معرفی کردند که با کشف این سرنخ ماموران پلیس توانستند با انجام اقدامات فنی و پلیسی وی را دستگیر کنند.
 «علیرضا» که به جرم سرقت و فروش اموال قدیمی متعلق به میراث فرهنگی دستگیر شده است، دارای ده‌ها سابقه کیفری است که در حال حاضر پرونده این فرد در شعبه ۶ دادیاری، دادسرای کاشان پیگیری می‌شود.
به گزارش ایسنا، در حالی ماموران پلیس کاشان در ۲۴ ساعت توانستند ضمن کشف اموال فرهنگی سارق و مال‌خران را دستگیر کنند که تاکنون شکایتی از سوی سازمان میراث فرهنگی ابلاغ نشده است.

نویسنده : : ٧:٢٠ ‎ق.ظ ; جمعه ۱۳٩۱/٤/٢
Comments نظرات () لینک دائم

کشف سکه و مجسمه عتیقه در شهرستان آران و بیدگل

هفته گذشته مامورین مواد مخدر شهرستان آران و بیدگل با بازرسی از منزلی 17سکه و یک عدد مجسمه مفرغی را کشف و ضیط و پس از تحویل به اداره میراث فرهنگی شهرستان و پس از انجام مراحل کارشناسی مشخص گردید که این اشیا مکشوفه مربوط به دوران اشکانی تا قاجاریه می باشد.متهم همراه پرونده به مراجع قضایی و اشیا برای قرار دادن به موزه تحویل میراث فرهنگی شهرستان آران و بیدگل گردید.

 

نویسنده : : ٧:٠٢ ‎ق.ظ ; جمعه ۱۳٩۱/٤/٢
Comments نظرات () لینک دائم

عرض تسلیت

امروز با خبر شدیم روح بلند سید احمد موسوی (داماد همکار گرامیمان مهران شهرستانی راهنمای گردشگری استان خوزستان)پس از تحمل 27 سال درد ناشی از جراحات شیمیایی از جنگ تحمیلی به دیار باقی شتافت.

این مصیبت دردناک را به همکار گرامی و خانواده محترمشان تسلیت و از خداوند متعال اجر جزیل برای آن شهید عزیز و بقای عمر بازماندگان را خواستاریم.

همکار ودوست گرامی تسلیت مار را پذیرا و ما را در این غم دردناک شریک بدانید.

نویسنده : : ٢:۱٠ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۳٩۱/٤/۱
Comments نظرات () لینک دائم