نوش آباد وطنم

شهیدی دیگر در راه مبارزه با مواد مخدر در گلزار شهدای نوش آباد آرمید

ستوان دوم حسین شبانی یکی از دلاورمردان حافظان مرز پر گهر تیران در راه مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر در  مرز خاش به شهادت رسید.

امروز بعد از ظهر پیکر پاک این شهید بر روی دستان مردم قدرشناس شهر نوش آباد حمل و با استقبال با شکوه از میدان بسیج این شهر تا گلزار شهر بدرقه نمودند.

این دومین جوان رشیدی است که در 2دهه در راه مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر در نوش آباد  تقدیم کشور گردید.

نویسنده : : ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩۱/۱/٢٩
Comments نظرات () لینک دائم

شهیدی دیگر در راه مبارزه با مواد مخدر در گلزار شهدای نوش آباد آرمید

امروز بعد از ظهر پیکر پاک ستوان دوم شهید حسین شبانی بر روی دستان مردم قدر شناس شهید پرور نوش آباد تا گلزار شهدای شهر بدرقه و به برای همیشه ماندگار و عنوان سرباز رشید و دلاور نیروی انتظامی که در مرز خاش به شهادت رسید به یادها سپرده شد.

نویسنده : : ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩۱/۱/٢٩
Comments نظرات () لینک دائم

همه را فروخت و رفت

کمبودها و سوءمدیریت های شهری در زمان بحران خود را بروز می دهد.

نوش آباد همیشه و در هر زمان در تیر رس هجوم سیلابهایی است که در عرض بیش از 100کیلومتر پهنه دامنه های کوههای کرکس و کوههای بالادست کاشان قرار دارد.

دو رودخانه گازرگاه و سوک چم که شاخه های فرعی زیادی در دو نقطه رودخانه ساحلی کاشان و رودخانه صنایع کرک کاشان به ان پیوسته و عوج و عظمت سیلاب را می شود از خروجی کاشان به سمت نوش آباد شاهد بود.

کوتاهی و سهل انگاری و بی خبری و غفلت و ناکارآمدی مسئولین شهری نوش آباد می تواند در چنین شرایطی یک شهر و جمعیتش را به فاجعه ای غیر قابل جبران روبرو کند.فاجعه دوران سیل معروف به قحطی 85سال قبل و سیل برزکی55سال قبل هنوز در اذهان مردم باقی است.

این اتفاق در زمانی که دنیا پیشرفت کرده و تجهیزات و امکانات مکانیکی و مدرن در دسترس است غیر قابل پذیرش است.

دوران شقایقی وقتی به چنین حجمه سیلی شهر روبرو شد پارکینگ موتوری نوش آباد پر بود از بیل مکانیکی و لودر و گریدیر و کمپرسی حمل خاک و ...

دیروزوقتی شهر به بحران روبرو شد دریغ از یک کامیون کمپرسی که با 10تن مخلوط جلوی ورود یک جریان آب سطحی ورودی شهر را بگیرد.

تمام وسایل و امکانات شهری را مهندس خاکسار شهردار مستعفی نوش آباد با دور زدن و قول و وعده های دروغین به شورا همه را فروخت(این خودروها را می فروشم و وسایل مجهزتر و نو از وزارت می گیرم زهی خیال باطل) و به جایش نیروی آتش نشانی با دست خالی تا صبح چشم به بیابانها دوخته و منتظر تماسهای تلفن بودند که در صورت لزوم دست خالی جلوی ورود سیل طغیان گر را بگیرد.

بعد از حدود 7سال مجددا سیلاب بدر رودخانه های فصلی شرقی و غربی شهر جاری شد و با این شرایط هر روز بر حجم ورودی سیلاب افزوده می شود.

کاش شورای شهر به جای اختلافات داخلی و موضع گیری بر سر انتخاب شهردار فکری می کردند در این مدت 5سال که حداقل یک ذره دل مردم خوش بود و از ترس بی درایتی مسئولین و نبود امکانات شب تاصبح را با نگرانی به سر نبرند.

فاجعه به حدی است که چند خودروی باقی مانده شهرداری و شورا هم به دلیل بحرانهای مالی فاقد بیمه می باشد باز با این حال دارند از آنها استفاده می کنند.

خدا به خیر گرداند.

نویسنده : : ۸:٤٧ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩۱/۱/٢٩
Comments نظرات () لینک دائم

نابرده رنج گنج میسر نمی شود

خدا کشتی آنجا که خواهد برد***اگر ناخدا جامه از تن درد.

سال90 سال پر مشقت و عذاب آوری بود به هر روی گذشت آنچه ماند سوختن بود و ساختن

خلاصه پس از اینکه عده ای از نیروهای شورا و شهرداری نوش آبادکمر همت بستند تا امتیازی که در دستم و حاصل 9سال تلاش و زحمتم بود را از کف خارج کنند از هر بی شرمی فرو گذار نکردند و پا را از حد انصاف و انسانیت فرا تر گذاشته و خلاصه کوتاه نیامدند.

در همان اوایل سال 1390با همه همکاری ها و ملاحضات و امتیازهایی که به این زیاده خواهان دادم باز راه و رسم ناجوانمردی و نامردی را انتخاب کرده و برای رسیدن به منافعشان از هیچ اقدامی فرو گذار نکردند.

البته سال گذشت و رو سیاهی ماند به ذغال

خلاصه بگم در این شرایطی که اینها احساس کردند که در بایکوت قرار گرفته و کیش مات شده ام و دیگر هیچ کاری نمی توانم انجام دهم با فراغی آسوده در گوشه منزل نشستم و حاصل 9سال تجربه ام را در قالب مقاله ای نوشته و در وبلاگم و سپس در هفته نامه تعطیلات نو وارسال به چندین دانشگاه معتبر و مهم داخلی و خارجی سپس ارائه به دبیرخانه همایش معماری دست کند ارسال کردم که بزرگترین دستاورد کاری من در حوزه میراث فرهنگی البته یکی از آنها نوشتن همین مقاله علمی بود که اگر این دوستان مرا خانه نشین نمی کردند چنین کاری را فرصت انجامش را نداشتم.

خودتان بخوانید این همایش و اهمیت و ارزش بالایی که دارد.قرار شده در این همایش شرکت کنم.

علویان‌صدر: نخستین همایش ملی معماری دست‌کندهای تاریخی برگزار می‌شود

 علویان‌صدر: نخستین همایش ملی معماری دست‌کندهای تاریخی برگزار می‌شود

 

معاون میراث فرهنگی کشور از برگزاری نخستین همایش ملی معماری دست‌کندهای تاریخی در اواسط اردیبهشت‌ماه 91 خبر داد.

«مسعود علویان‌صدر»با بیان این مطلب اظهار داشت: همایش ملی معماری دست‌کندهای تاریخی از دوازدهم تا چهاردهم اردیبهشت‌ماه در شهر ماهان کرمان برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: این همایش 3 روزه به همت معاونت میراث فرهنگی کشور، پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همکاری اداره‌ کل میراث فرهنگی استان کرمان، دانشگاه‌های شهید بهشتی، علم و صنعت، هنر کرمان و هنر تهران برگزار می‌شود.

این مقام مسوول ادامه داد: با توجه به موضوع جهانی بحران انرژی و همچنین سازگاری اقلیم با محیط زیست، همایش ملی معماری دست‌کندهای تاریخی برای فعالان، متخصصان و معاونان میراث فرهنگی سراسر کشور طراحی شد.

علویان‌صدر افزود: در این همایش ملی حاضران با ارائه مقالات و سخنرانی، تجربیات خود را در خصوص مرمت، احیا و نگهداری از این آثار بی‌بدیل و ارزشمند در اختیار یکدیگر قرار خواهند داد.

معاون میراث فرهنگی کشور خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت موضوع، 5 نفر از صاحب‌نظران، نویسندگان و اساتید دانشگاه‌های معتبر کشورهای سوئیس و فرانسه در این همایش شرکت خواهند کرد تا آخرین اطلاعات روز دنیا را در زمینه معماری دست‌کند در اختیار متخصصان حوزه میراث فرهنگی کشور قرار دهند.

منبع خبر
نویسنده : : ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۳٩۱/۱/٢٧
Comments نظرات () لینک دائم

شروعی جدید بر سر معرفی شهردار جدید

پس از استعفای پر حاشیه شهردار قبلی نوش آباد که یک سال دوام نیاورد و رفت جایی که باید می رفت.

پشت سرش هم عضو دردسر ساز و خودسر شورا هم از میان ما رفتگریه

در این هجران و غم و اندوه علی طاهری وارد شورا شد.در حالی که 4نفر باقی مانده شورا بر سر دیدگاههای این شخص هراس داشتند و به گونه ای موانعی را بر سر راهش ایجاد می کردند تا بتوانند همان سرپرست شهرداری را که خود یک من مثنوی دارد عملکردش به عنوان شهردار انتخاب کنند.

طاهری که وارد شورا شد معادلات به هم خورد و تمامی مسئولین شهرستان که عملکرد ضعیف شورا را دیده بودند و می دانستند دلایل عمده مشکلات شورا انتخاب ضعیف شورا در انتخاب شهردار بود معتقد بودند نوبت این رسیده شهرداری پایبند و دلسوز و مردمی و به دور از هر زد و بند پشت پرده ای روی کار آید.لذا گزینه هایی را معرفی و هر بار شورا در رای اعتماد به حد نصاب نرسیده و با چندین گزینه که منجر به نتیجه نرسیدن شهردار گردید حالا راحت تر می شود دیدگاه شورا را حدس زد همان مسئاله ای که به آن نگرش سیاسی در تصمیمات بر سر راه پیشرفت شهر و موجبات بروز مشکلات در زندگی مردم می شوند.

و دنبال گزینه ای هستند که در وهله اول آن شخص مورد وثوق و تضمین کننده منافع شخصی اعضا و یا حزب و دسته شان باشد.در کنار این اعضا هم باندهای فرصت طلبی که در صدد هستند که منافعشان با آمدن شهرداری جدید به خطر نیافتد فشارها را بیشتر کرده اند.

راحت تر بگویم در انتخاب شهردار چند گزینه بیشتر و در اولویت قرار دارد.

1.شخصی باشد که وابسته به جناح سیاسی آن اعضا باشد

2.کسی باشد که به گذشته بر نگردد و پرونده ها و سوابق و عملکرد چند سال گذشته اعضا را بر ملا نکند.

3.کسی باشد که برای حامیان و منافع آن و گروههای پشت سر اعضا بی خطر باشد.

4.شخصی باشد که وابسته به جناح حاکم بر قدرت منطقه نباشد.ولایی نباشد.اصولگرا نباشد.یا مشارکتی باشد یا دوم خردادی یا اصلاح طلب.جز گروه انحرافی نباشد.از این قبیل معیارهایی که پدر مردم را دراورده اند.

5.شورای شهر در گیر و کش انتخاب شهردار هستند و غافل از اتفاقات باندی و رانت خواری درون شهرداری

فضایی که الان ایجاد شده زمینه ای مناسب و گل آلود برای کسانی که در روشنایی و هوای صاف نمی توانستند جابجایی و زد و بندی انجام دهند.

زمانی که تمام جلسات رسمی شورا برای استعفا و انتخاب عضو و شهردار باشد قطعا در جاهای دیگر اتفاقات ناخوشایندی خواهد افتاد.

شورا تو بخواب ما بیداریم

نویسنده : : ٩:٤٠ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳٩۱/۱/٢٦
Comments نظرات () لینک دائم

من تو او

من به مدرسه میرفتم تا درس بخوانم
تو به مدرسه میرفتی به تو گفته بودند باید دکتر شوی
او هم به مدرسه میرفت اما نمی دانست چرا

 

 

ادامه مطلب
نویسنده : : ۱:٥۸ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱۳٩۱/۱/٢٤
Comments نظرات () لینک دائم

روایتی تاریخی

میگویند اسکندر قبل از حمله به ایران درمانده و مستأصل بود. از خود میپرسید که چگونه باید بر مردمی که از مردم من بیشتر میفهمند حکومت کنم؟یکی از مشاوران میگوید: «کتابهایشان را بسوزان. بزرگان و خردمندانشان را بکش و دستور بده به...زنان و کودکانشان تجاوز کنند». اما ظاهراً یکی دیگر از مشاوران پاسخ میدهد: «نیازی به چنین کاری نیست. از میان مردم آن سرزمین، آنها را که نمیفهمند و کم سوادند، به کارهای بزرگ بگمار. آنها که میفهمند و باسوادند، به کارهای کوچک و پست بگمار. بی سوادها و نفهم ها همیشه شکرگزار تو خواهند بود و هیچگاه توانایی طغیان نخواهند داشت. فهمیده ها و با سوادها هم یا به سرزمینهای دیگر کوچ میکنند یا خسته و سرخورده، عمر خود را تا لحظه مرگ، در گوشه ای از آن سرزمین در انزوا سپری خواهند کرد.
نویسنده : : ۱٢:٥۱ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱۳٩۱/۱/٢٤
Comments نظرات () لینک دائم

کاش اهل روستای بزم بوانات بودم

قبل از خواندن این داستان چند نکته را باید یاد آور شوم که زندگی من با عباس و ایده هایمان 100در صدد شباهت با هم دارد ولی او در روستایی زندگی کرد و شروع به کار کرد که مردمش همراهی اش کردند و یا حداقل کار بندکنی نکردند.زیرآب نزدند و مورد تهمت و تخریب و نظر تنگی قرارش ندادند.من در شهری چند هزار ساله با قشری  تنگ نظر و بخیل و حسود و حرف مفت زن که با همه تلاشها و هزینه ها و دستاوردها و ایده هایی که داشتم موجبات کارشکنی و زحمت من و خانواده ام شدند.مردمی ناسپاس از جنس سنگ

برای شهرم افتخار آفریدم در شبکه های تلویزیونی پخش زنده به معرفی شهرم پرداختم.میهمانان را در منزلم برای آبروی شهرم پذیرایی کردم.از جوانی و سرمایه ام هزینه کردم.

نه تنها شخص خودم حتی خانواده ام متحمل سختی ها و فشارها قرار گرفتند.به عنوان کار آفرین انتخاب شدم.مقاله ای برای معرفی شهرم حاصل 9سال تجربه ام را منتشر کردم و در بیش از 20دانشگاه معتبر داخلی و خارجی مطرح شد.مقاله ام را دزدیدند و به نام خودشان در همایشها ارائه دادند.بی کار شدم و در فقر مالی گرفتار شدم.حاصل دسترنجم را عده ای می خورند که هیچ زحمتی نکشیدند.

من برای تاریخ شهری تلاش کردم که افرادی بر آن سیطره پیدا کرده اند از خصلت های ایرانی هیچ بویی نبرده اند.تاریخ همان تاریخ پر افتخار چند هزار ساله ولی با مردمانی آلوده با فرهنگ های قرون وسطایی

عده ای از مردم این شهر هم باید بدانند همانطور که برای معرفی تاریخ شهرم جسارت به خرج دادم برای معرفی مردمش هم از گفتن حقایق دست بر نخواهم داشت.

شهری با 120شهید با چندین حسینیه و مسجد و ومراسم های با شکوه مذهبی مردمی به ظاهر مسلمان آمیخته با غیبت و تهمت.شهری که ایام فاطمیه و محرمش سراسر کوچه هایش سیاه پوش و بلندگو های مساجد و حسینیه اش نوای عزایش تمام فضای شهر را پر کرده است.سر بر سجده حق می گذارند و سنگ بر سر راه بنده ی حق 

من هم جز همان مردمم زندگی در جامعه ای که با دروغ و دزدی و ریاکاری کار پیش می رود صداقت و راستی جایگاهی ندارد.

روستایی کارآفرین

 نه سال پیش در یک شب بارانی دو گردشگر موتور سوار آلمانی در راه ماندند و برای اینکه بتوانند در یک جای امن شب را به صبح برسانند به خانه یک روستایی پناه بردند. عباس یک کارگر ساده روستایی همراه خانواده اش تلاش کرد تا به شیوه خودش از مهمانان خارجی به خوبی پذیرایی کند.
کلبه آنها محقر بود و به جز چای آتشی و غذای روستایی چیز دیگری نداشتند. مهمانان عباس خارجی بودند و امکانات او برای پذیرایی اندک. سادگی پذیرایی خانواده عباس و زندگی یک روزه در روستای خوش آب و هوا ، رضایت حداکثری دو مهمان آلمانی را جلب کرد آنقدر که سه ماه بعد یک گروه هفت نفره آلمانی به پیشنهاد دوستانشان به خانه عباس رفتند. آنها خواستند تا با همان دم پختک و چای آتشی که دوستانشان تعریف کرده بودند در خانه روستایی عباس پذیرایی شوند. صبح عباس راهنمای آنها شد تا بتوانند مناطق دیدنی و طبیعی روستای بزم شهر بوانات فارس را ببینند.
موقع برگشت مهمانان آلمانی 200 هزار تومان به عباس هدیه دادند. این پول در آن زمان برای عباس زیاد بود و او را به این فکر انداخت که بهترین راه برای کسب و کار میتواند پذیرایی از گردشگران در یک روستای با صفا باشد. بنابراین شروع به کار کرد. طوری که از نه سال پیش تا امروز 18 هزار گردشگر خارجی به روستای بزم در منطقه بوانات فارس آمده اند و عباس هم به عنوان کارآفرین برتر در صنعت گردشگری توانسته 126 لوح سپاس بگیرد و درآمد روزانه اش از روزی سه هزار تومان به ۶ میلیون تومان برسد. عباس 35 ساله به 28 کشور دنیا سفر کرد و خانه 80 متری او الان به 120 هزار متر رسیده است!
زهرا و نیلوفر دو دختر کوچک او، کوچکترین راهنمایان ایرانی معرفی شده اند و تا کنون هم شبکه های تلویزیونی آلمان، روسیه، تایلند، شبکه ۲ و ۴ ایران فیلم های مستندی با موضوع رونق گردشگری در روستای بزم بوانات پخش کردهاند.
او تعریف میکند که روزهای اول به آژانس های مسافرتی شیراز و اصفهان سر زدم و گفتم که میتوانم از گردشگران شما در روستا پذیرایی کنم. آنها هم گفتند باید مجانی بیایند روستا، تا ببینند آیا اوضاع برای پذیرایی مناسب هست. آرام آرام مهمانان من از هفت نفر به چند هزار گردشگر خارجی رسید و به یک حمام خانه ام 12 حمام دیگر اضافه شد تا جایی که میتوانم الان تا چند هزار گردشگر را در روستا اسکان بدهم و برای پنج هزار نفر در منطقه بوانات اشتغال زایی کنم.
عباس برزگر قصد دارد تا یک هتل عشایری در ارتفاعات روستا بنا کند. او میگوید: این هتل یکی از گرانترین مراکز اقامتی ایران خواهد شد. این کار را با کمک ایل عشایری انجام میدهم. برزگر معتقد است که در ایران مسئولان فقط شعار میدهند گردشگری صنعت درآمدزایی است. اما من یکی از کسانی بودم که توانستم هم برای خودم و هم اهالی روستای بزم بوانات درآمدزایی کنم. هر روز از یک مغازه خرید میکنم تا همه مغازه داران از این کار سود ببرند. او فهمیده که اصالت و نوع غذا و چارچوب خانواده روستایی بسیار با ارزش است و میتوان از راه معرفی آن به دیگران هم ارزشها را حفظ و هم برای خود و دیگرن درآمدزایی و اشتغال زایی کرد.
برزگر از گردشگران خارجی در روستا با محصولات کشاورزی خود پذیرایی میکند. خانواده و اهالی روستای بوانات همگی در امر کشاورزی موفق هستند و صبح ها با عسل طبیعی و گردوی زمین های خودشان از مسافران پذیرایی میکنند. برزگر ادعا میکند که در موفقیتش هیچ سازمان و مرکزی دخالت نداشته است.” سازمان میراث فرهنگی پروانه گردشگری به من نمیداد و میگفت که باید تحصیلات عالیه داشته باشی. اما زمانی که کارم رونق گرفت پروانه افتخاری گردشگری دادند و در همایش هایشان از من و دخترانم تقدیر کردند.”
 
او میگوید که همه تجربیاتش را در برخورد با گردشگران به دست آورده است.” به عنوان یک گردشگر به کشورهای اروپایی سفر کردم تا ببینم یک توریست به چه چیزهایی نیاز دارد و آنها برای گردشگران چه کاری انجام میدهند. این موضوع کمک زیادی به من کرد. من متوجه شدم که بهترین راه پذیرایی از مهمان خارجی رفتار درست با اوست. نباید مصنوعی به آنها خوشامد بگویید. درست است که زبان شما را متوجه نمیشود اما میفهمد که از او برای چه منظوری پذیرایی کرده اید. گردشگر خارجی فقط میخواهد به او توجه شود، همه چیز بهداشتی باشد، دروغ نشنود و احساس نکند که میخواهید جیب او را خالی کنید. این سادگی در رفتار و گفتار باعث شده تا آنها از زندگی روستایی لذت ببرند. ما مسافران را به خانه مان راه میدهیم نه برای چاپلوسی بلکه میدانم آنها میخواهند یک زندگی واقعی روستایی را ببینند و با همان آدمها زندگی کنند. هر کدام از ما که از مسافر خارجی پذیرایی میکنیم مانند یک سفیر ایرانی هستیم که ایران را به کشورهای دیگر معرفی میکنند. بنابراین باید بهترین رفتارها را با گردشگر خارجی داشته باشیم.  
 
برزگر در زمینه طبیعت گردی هم فعالیت می کند و با اینکه در 80 کیلومتری پاسارگاد قرار دارد میتواند با استفاده از دو آژانس مسافرتی خود تورهای طبیعت گردی، پرنده نگری، عشایر و بازدید از جاذبههای تاریخی را راهاندازی کند. عباس برزگر میگوید: وقتی فعالیت من و خانواده ام مورد استقبال دیگران قرار گرفت و بسیاری از کشورها به استفاده از خدمات ما علاقه نشان دادند کارشناسان داخلی و خارجی حوزه گردشگری پیشنهاد کردند که پس از این میتوانیم در برگزاری تورها و دعوت از مسافران و گردشگران خارجی با افراد متخصص همکاری کنیم تا بتوانیم موفقتر از گذشته عمل کنیم و علاوه بر آن خودمان مجری تورها باشیم؛ این شد که به فکر راهاندازی شرکت خدمات مسافرتی بوان گشت افتادم و با همکاری دوستان این شرکت تشکیل شد. البته این را هم بگویم که من از روزی که متوجه شدم بوانات قابلیت جذب گردشگر را دارد، به گونهی برنامه ریزی کردم که از ورود تور مردم روستایی و شهری و حتی عشایر از مزایای اقتصادی تورها و ورود گردشگران به منطقه بهره مند شوند.برزگر میگوید: مشکل ما ایرانیان این است که مینشینیم تا دیگران برای ما برنامه ریزی کنند. در حالی که جوانان کشور ما میتوانند به راحتی با کمی ذوق و سلیقه کاری کنند که هم خودشان درآمد خوبی داشته باشند هم دیگران از کنار آنها سود ببرند. او میگوید: کمتر کسی دنبال کارآفرینی میرود. مطمئن باشید هر روستایی در ایران به تنهایی میتواند از ابیانه بهتر و پر رونق تر باشد. همه اهالی منطقه بوانات و روستای بزم از دهکده گردشگری عباس درآمد دارند. دیگران هم میتوانند بیایند و ببینند که چطور یک پسر ساده روستایی با سواد بسیار کم توانست کارآفرینی کند و از صنعت گردشگری به معنای واقعی درآمد زایی کند.روستای بزم در 17 کیلومتری شهر بوانات به سمت استان یزد و کرمان آخرین نقطه استان فارس است که به منطقه گردشگری بوانات معروف شده است. فاصله این منطقه از شیراز و یزد دو ساعت و نیم است مجموعه گردشگری بوانات سه اتاق قدیمی دارد که هرکدام حدود 700 سال قدمت دارند و 500 دلار هزینه یک شب اقامت در این اتاقها است. سوئیت های مدرن و سنتی و ۶ اتاق عمومی، ویلاهای وسط باغ و گالری عکس و موزه مردم شناسی و کشاورزی گوشه ایی از امکانات این مجموعه است. همچنین امامزاده بزم و در کنار آن بارگاه امام زاده شاه میرحمزه (ع)، پل تاریخی سوریان، منطقه گردشگری محمد حنیفه و مسجد جامع سوریان و موزه بوانات از جمله بناهای تاریخی و مناطق گردشگری منطقه بوانات فارس هستند 
نویسنده : : ۱٢:۳٧ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩۱/۱/٢۳
Comments نظرات () لینک دائم

سیر صعودی

در خبر جدید آمار ورود گردشگر به نوش آباد از 60هزار نفر به 80هزار نفر رسید.

اینجا بخوانید:

وب سایت شهرداری نوش آباد

نویسنده : : ٢:٢٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۳٩۱/۱/٢۱
Comments نظرات () لینک دائم

ابرهای سیاه بارانی

توصیفی از هوای بهاری کویر از پشت پنجره:
بوی نم باران و هوای ابری و بارانی و صدای جیک جیک و بازی گنجشکان و شادی طبیعت و موجوداتش را می شود از عمق وجود حس کرد.انگار آسمان هم با زمین ما قهر است دیگر از اون بارانهای شادی آور و نشاط آور نمی آید.سایه ابر سیاه ظلم و جور و دروغ جای ابر سیاه بارانی را گرفته حتی باران و ابر هم از باریدن شرم دارند.وقتی می بینند سیاهی بر قلبها حاکم است و اشک چشمان مادران و فرزندان ایران زمین جای باران راگرفته است.
باران ببار تا پاک شود سیاهی و پلیدی و زشتی.ساعقه های بهاری دلم برای غرشتان تنگ شده.ساعقه آید و این دیو سیاه را از وسط دو نیم کند تا در صبحی بهاری و بارانی مردم را در جشن و شادی ببینم.

نویسنده : : ۱٠:٤٦ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳٩۱/۱/۱٩
Comments نظرات () لینک دائم

کاروانسرای مرنجاب

در مطالب قبلی مختصری از وضع و شرایط کاروانسرای مرنجاب نوشته بودم و اما در طول سفری که این 2روز داشتم جهت دوستانی که قصد ورود به کویر مرنجاب را دارند:

درب کاروانسرا درچهارشنبه سوری بسته شد.شرکت سیاحان کویر به عنوان بهره بردار چند روز مانده به عید کاروانسرا را تحویل داد و تمامی امکانات و تجهیزات و خدمات شرکت را از منطقه خارج کرد.

در تعطیلات نوروز به مدت 5روزی درب کاروانسرا بسته بود و مردم در محوطه کاروانسرا اتراق می کردند.

شبها هیچ نور و روشنایی نبود.دستشویی ها در وضع فجیعی بود.اطراف کاروانسرا را زباله هایی انباشته شده بود که مسافران در آن محل رها کرده بودند.

الان هیئت امنا امامزاده محمد هلال آران به صورت موقت کاروانسرا را تحویل گرفته و اقدام به برق کشی و اطاقها و محوطه داخلی و بیرونی کاروانسرا را مجهز به روشنایی به وسیله یک موتور برق نموده است.

تانکرهای توالت ها را با پمپ آبگیری ولی دستشویی ها فاقد مایع دستشویی بود.

محوطه داخل و بیرون از زباله جمع آوری شده بود.

کاروانسرا فاقد رستوران است.برای ورود به کاروانسرا وسایل بهداشتی و آب شستشو و آشامیدنی و غذای مورد نیاز و پتو ملحفه به همراه داشته باشید.

داخل اطاقها البته تعدای با فرش و موکت چیده مان شده است.

قرار است طی مزایده ای کاروانسرا مجدد به بخش خصوصی واگذار گردد.

نویسنده : : ٩:٥۱ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۳٩۱/۱/۱۸
Comments نظرات () لینک دائم

گیر و کش بر سر ورود عضو الی البدل

همانطور که قبلا گفته بودم تمام مشکلات و بدبختی هایی که بر سر شهرمان می آید عملکرد ضعیف اعضایی است که متاسفانه با یک جلسه مباحثه پی خواهید برد چه کسانی با چه دیدگاههایی دارند بر سرنوشت شهر تصمیم می گیرند.

البته با تغییرات و استعفاهایی که صورت گرفته عضو 7آقای علی طاهری است که دیدگاهی متفاوت با بقیه اعضا دارد و قرار است به عنوان عضو جایگزین وارد شورا شود که 4نفر دیگر از سیاست هایی که ایشان در دستور کار خود دارد برآشفته شده و افرادی اقدام به فرستادن پیام به ایشان نمودند که از حضور در شورا صرف نظر کند.

در فرصتی خواهم نوشت چرا علی طاهری تصمیم گرفت 1سال و اندی باقی مانده را وارد شورا شود و آنهایی که از حضورش ترسیده اند و دارند فشار می آورند چه نیاتی و چه اهدافی دارند و چرا اینهمه به تکاپو افتاده اند.

خدا با کسانی است که در راه خدا ایستادگی کردند.و برای خلق خدا از جان و مال و آبرویشان گذشتند.

نویسنده : : ٥:۱٥ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩۱/۱/۱٦
Comments نظرات () لینک دائم

لذتی که در دروغ هست در راستی نیست!!!!!!!!!!!!

همانطور که پیش بینی می شد آقایون جو گیر شدند و دست به گزارشات و آمار و ارقام نجومی زدند.

بخوانید در خبرگزاری فارس به نقل قول مهدی کدخدایی:

به گزارش خبرگزاری فارس از کاشان، مهدی کدخدایی بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در 10 روز اول تعطیلات نوروزی بیش از 60 هزار گردشگر داخلی و خارجی، از مجموعه باستانی شهر زیر زمینی و دیگر آثار تمدنی و فرهنگی این شهر دیدن کردند که رقم بی‌سابقه‌ای است.

وی افزود: این میزان ورود گردشگر به نوش‌آباد نسبت به آمار کل گردشگران تعطیلات نوروزی سال قبل 100 درصد افزایش داشته است.

حالا باید چند نکته جهت تنویر افکار عمومی بیان کرد:

اول که در 13 روز تعطیلات نوروز سال89 * 10هزار گردشگر بازدید کردند

سال 90 هم 17000نفر در طول 15 روز

و در پر بازدید کننده ترین روز امسال مربوط به  روز جمعه 11 فروردین که 2500نفر ورودی گردشگر بود.

حال 2500 نفر را در پر بازدید ترین روز امسال در 13 روز ضرب کنیم:

32500نفر=2500*13

حال سی و دو هزار نفر کجا 60هزار نفر کجا!!!!!!!!!!!!!!!!

ولی با توجه به آمار ورودی های شهر زیر زمینی در طول این چند روز تعطیلات کمتر از 20هزار نفر بازدید شده است.

حال چند نکته باقی است:

بی خیال به حال خودشان باشند در توهم بهتره

ببینید:

وی، برپایی نمایشگاه و بازارچه فروش صنایع دستی با حضور هنرمندان در محوطه شهر زیرزمینی نوش‌آباد را از جمله اقدامات ستاد گردشگری این شهر عنوان کرد.خندهقهقهه

آخه مرد حسابی کل فضای بازدید شهر زیر زمینی بیش از 50متر طول قابل بازدید نیست

نمی دانم این آقا تعبیرش از بازارچه ای که وجود خارجی ندارد چیست.

چه خاکی سر ملت ایران شده که با دروغ معامله می کنیم.با دروغ آمار می دهیم.با دروغ زندگی می کنیم.با دروغ روابط خانوادگی امان را استوار می کنیم.با دروغ حفظ موقعیت می کنیم.با دروغ شعور ملت را نادیده می گیریم.و هیچ موضعی هم در قبال این دروغها گرفته نمی شود و بعضی موارد اقدام به چه چه به به هم می کنیم.

به مردم قول می دهم کاری که انجام دادم اجازه نخواهم داد عده ای آن را با دروغ به هم آمیزند.

با تشکر حسین میرزاجانی نوش آبادی کاشف شهر زیر زمینی نوش آباد

 

نویسنده : : ٩:٤۳ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۳٩۱/۱/۱۳
Comments نظرات () لینک دائم

نوبت آمار است

همین که به پایان تعطیلات نوروزی نزدیک می شویم عزیزان در بخش میراث فرهنگی تلاش می کنند هر کدام در واحد خود به ارائه آمار بالاتری از حضور و استقبال گردشگر از خود در کنند.

آیا تا به حال شده به صورت کارشناسی بررسی کنید و رسانه ای کنید که سال قبل که جمعیت استقبال گردشگر در منطقه ما و یا هر جای ایران 20درصد افزایش داشته خدمات و امکانات هم افزایش داشته؟

رضایت مندی مردم هم افزایش داشته؟

میدانید چرا نظر سنجی نمی شود ویا اگر هم نظر سنجی شود گزینشی عمل می شود و یا منتشر نمی شود؟

می دانید چرا این مدیران در صدد ارائه هر چه بیشتر آمار بالای گردشگر در طول این ایام هستند؟

می دانید منبع موثق و رسمی و مرکز مستندی که از آن آمار ارائه می کنند چی و کجا است؟

میدانید چرا فرماندار و مسئولین شهرستان در اوایل عید نوروز از شهر زیر زمینی بازدید کردند؟

نویسنده : : ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳٩۱/۱/۱٢
Comments نظرات () لینک دائم

11فروردین

دیروز پر ترافیک ترین روز استقبال از دو اثر و جاذبه گردشگری شاخص در شهرستان آران و بیدگل بود.

زمانی که سیل جمعیت با خودروهای سواری به سمت کویر مرنجاب رهسپار بودند طوفانهای کویری تمام منطقه را درنوردید و برای چند ساعتی ادامه داشت.

و حجوم مردم برای بازدید از شهر زیر زمینی در روز گذشته به اوج خود رسید و با توجه به نبود فضای کافی برای بازدید مشکلات تنفسی و ناراحتی و نارضایتی هایی را به همراه داشت.

هدایت گردشگران با خودرو به داخل بافت تاریخی شهر از دیگر معضلاتی است که به دلیل سوء مدیریتی و ناتوانی شهرداری در اداره این مجموعه ها برای مردم محلی و گردشگران به همراه دارد.

از دیگر پیامدهای منفی که به همراه دارد و از قبل هم هشدار  داده بودیم متاسفانه این مساله نادیده گرفته شد ورود بیش از حد و ظرفیت گردشگر به داخل یک اثر باستانی که هنوز کارهای علمی و تحقیقاتی هم بر روی آن انجام نشده و تخریب هایی که توسط گردشگران بر آن برجای گذاشته شده است.

دشتنوشته ها و خراشها  که خود بر جاذبه های آن اضافه کرد.

البته من به مسئولین و دولتمردان حق می دهم در قبال تحریم ها و فشارها و مشکلات اقتصادی که ایادی استبکار (استکبار)بر کشور آورده اند هر نوع اقدامی در راستای برون رفت از بحران و فشار سنجیده و مورد تایید است.

فروش اشیاءتاریخی ,کثری بودجه شهرداری نوش آباد هم از این امر مستثنی نیست.

در طول 15روز 30میلیون تومان درآمد و فروش بلیط توسط مردمی که هیچ نمی بینند و هیچ خدماتی به انها ارائه نمی شود و حتی برای پارک خودورهایشان هم هیچ فضایی در نظر نگرفته شده است.

دیشب دوستی می گفت تا زمانی که ملتی به این محجوبی و نجابت داریم تحریم ها هیچ تاثیری بر دولت و کشور نخواهد گذاشت.

مردم شجاع و همیشه در صحنه در تمامی شرایط با حضور مقتدرانه خود با جان و مال و سرمایه و میراث و آثار تاریخی اجدادیشان در خدمت  دولت و دولتمردان هستند.

نویسنده : : ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳٩۱/۱/۱٢
Comments نظرات () لینک دائم

 

مشاهده یادداشت خصوصی

نویسنده : : ٥:٤۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩۱/۱/٩
Comments نظرات () لینک دائم

راهکار چیست؟

از اوایل سال 1380همزمان چند پروژه ناشناخته و با ارزشی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در شهرستان آران و بیدگل کلید خوردشرایطی پیش آمد تا این فرصتی باشد برای از بن بست خارج کردن منطقه و ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی پایدار

پتانسیلی که اگر نادیده و یا سهل انگاری شود تبدیل به معضلی خواهد شد که دامنگیر همه را خواهد گرفت و جز افسوس چیزی بر دل وسیع این مردمان کویری نخواهد ماند.

فرصتی در حوزه کویر مرنجاب و ظرفیت بعدی در کشف و شناسایی شهر زیر زمینی نوش آباد

هر دو قابلیت ثبت در فهرست آثار و جاذبه های طبیعی و تاریخی جهانی را دارند اما زیر ساختها و شرایط موجود می تواند این دو فرصت طلایی را به آن سرحد پیشرفت و توسعه برساند؟

فقط یک بحث وجود دارد اینکه متاسفانه عدم مدیریت و نگاه اقتصادی و حضور افراد مغرض و فرصت طلب و ناآگاه این فرصت ها را به چالش کشانده و برای دستیابی به منافع شخصی خود از هر ابزاری استفاده می کنند.

واقعا شرایط موجود می تواند راه دور و دراز دیدگاه بلند مدت و چشم انداز خوبی برای آینده ایجاد کند؟

قطعا در ابتدا دستندرکاران این دو موقعیت ناشناخته با نگاهی بلند مدت شروع به معرفی آن نمودند.

ترکیبی از مسئولین بومی در شهر آران و بیدگل با تشویق مرحوم دکتر عظیمی و به هیئت مدیره توانایی چون سیف الله امینیان(مدیر کل اسبق سازمان میراث اصفهان), مهندس فخری(شهردار سابق شهر آران و بیدگل)تیمسار منصوریدکتر شریفی و دیگر مهره های کلیدی و توانمندی که با برنامه ای بلند مدت چشم انداز بسیار خوبی را برای منطقه مرنجاب ترسیم کردند ولی چند سالی طول نکشید این عزیزان یا بازنشست شدند یا از گردونه مدیریتی شهر خارج شدند و شرایط موجود پیش رو حاصل ناکارآمدی مدیرانی است که به جای حل مساله اقدام به پاک کردن صورت مساله می کنند و روز بروز شرایط بدتر می شود.

در هر دوره ای نقص هایی وجود دارد مهم این است که نگاه ما به این مساله تا چه میزان در پیشبرد و توسعه این فرصت می تواند کارگشا باشد؟آیا واقعا شرایط موجود ریشه از بی برنامه گی و بی توجهی دارد یا واقعا این منطقه شرایط و زیر ساخت و ظرفیت و گنجایش استفاده از چنین موقعیتی را ندارد؟

مسئاله بعدی هم که می توانست یک ضلع این مثلث باشد در شهرستان وجود شهر زیر زمینی نوش آباد است.

الان این دو فرصت روز به روز با چالشهای جدیدی روبرو می شود که تمامی زحمات و تلاشها و برنامه های قبل را نابود می کند.

درفرصتی مناسب توضیحات بیشتری از چالشها,راهکارها و موانع و رفع انها خواهم پرداخت.

نویسنده : : ٢:٢٠ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩۱/۱/٩
Comments نظرات () لینک دائم

تورهای کویرگردی بهاره

اجرای تورهای ویژه بهاره را به راهنمای محلی کویر بسپارید.

تور های 1 تا 4 روزه کویرگردی

دیدار از جاذبه های بکر کویر

ورود به پارک ملی کویر و زیستگاه حیات وحش و یوز و گور ایرانی

از کویر مرنجاب تا کویر طبس

تورهای علمی,تحقیقاتی و ماجراجویانه,طبیعت گرد,

تورهای خانوادگی

اجرای کمپ های شبانه در دل کویر و

سافاری و شتر سواری در کویر و جیپ سواری بر بالای تپه های ماسه ای

شب نشینی و چای آتشی

تماشای طلوع و غروب و آسمان پر ستاره کویر

ورود به کویر با انواع خودروها(پاژن,جیپ,رنجرور,اتوبوس,مینی بوس...)

لذت سفر در کویر را با راهنمای محلی کویر تجربه کنید.

نویسنده : : ٥:٥٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩۱/۱/۸
Comments نظرات () لینک دائم

عجب اوضاعیه این منطقه نمونه گردشگری مرنجاب

1سال پیش بود که کاروانسرای مرنجاب به مدت 1سال و کوتاه مدت به شرکت سیاحان کویر به عنوان بهره بردار تحویل شد و شب چهار شنبه سوری به دلایلی تمام سرمایه و امکاناتشان را از کاروانسرا خارج کردند. درب کاورانسرا بسته شد تا دیروز که میراث فرهنگی نیرویی بومی را برای حضور در آن و به عنوان نگهبان مستقر کردند.

امروز را هم کویر بودیم بوی تعفن تمام دستشویی ها را گرفته بود جمعیت زیادی وارد منطقه می شوند و هیچ امکانات و خدماتی وجود ندارد.توالتها آب ندارد و تمام آنها بر اثر گرفتگی لوله ها پر از لجن و فاضلاب است.

درب کاروانسرا باز است ولی برای شب ماندن نه موتور برقی برای تامین روشنایی وجود دارد نه داخل اطاقها زیر انداز و هیچ امکاناتی نیست.

داخل و اطراف استخر و محوطه کاروانسرا پر است از زباله و آشغال

ورودی دریاچه نمک را هم قفل و بست زده اند و مردم از کنار حفاظ ها  جاده انحرافی در داخل دریاچه ایجاد کرده اند و از روی باتلاقها  عبور می کنند.

اتوبوس نگون بختی هم که از عصر وارد باتلاق شده بود با 30مسافر گرفتار شد و با توجه به حضور نیروهای کمکی افراد بومی هیچ اقدامی صورت نگرفت و اتوبوس تا شاسی در باتلاق گرفتار شده و مسافرها با یک مینی بوس به کاروانسرا منتقل شدند.بستن راه دریاچه هم برای خودش قوز بالا قوزی شده که با این شرایط پیش بینی می شود خودروهای زیادی گرفتار باتلاق دریاچه شوند.

نویسنده : : ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۳٩۱/۱/٧
Comments نظرات () لینک دائم

جاده مرنجاب باز حادثه آفرید

روز دوم عید سال 1391 یک دستگاه پژو  با تعدادی سر نشین با سرعت زیاد و عدم کنترل در وسیله نقلیه در جاده خاکی منحرف و به تلی از خاک و تپه خاکی برخورد و واژگون می شود.

شنیده ها حکایت از نامناسب بودن حال راننده و مسافران دارد.

گزارش تکمیلی پس از بررسی جزئیات منتشر خواهد شد.

این روزها جاده خاکی مرنجاب حضور وسایل شخصی با رانندگان نابلدی که است که با سرعت های سرسام آور بی هدف در حال تاخت و تازند.و عدم وجود تیم های امداد و نجات در منطقه

پاییز سال گذشته هم یک پژو در همین مسیر به دلیل سرعت بالا و انحراف و عدک کنترل خودرو واژگون و یک نفر تلفات به همراه داشت.

متاسفانه چنین حوادثی به دلیل فاصله زیاد به شهر و خاکی بودن جاده حداقل 40دقیقه طول می کشد تا تیم های امداد و نجات خود را به سر صحنه برسانند.

سرعت پایین و تردد در این مسیر چندین مزیت دارد:

شما با امنیت بیشتری مسیر را طی می کنید.

بیشتر و با دقت بیشتری جذابیت های طول مسیر را تماشا می کنید.

گرد و خاک وارد خودرو نمی شود و جلو بندی خودرو آسیب نمی بیند.

به حیوانان کویری که عرض جاده را عبور می کنند آسیب نمی زنید.

و...

نویسنده : : ٩:٤٦ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳٩۱/۱/٥
Comments نظرات () لینک دائم

از ما گفتن بود

در خبر های قبل هشدار داده بودم از سفر به نوش آباد برای بازدید از شهر زیر زمینی اجتناب کنید دوستان پیام داده بودند و یا تماس گرفتند دلیل این حرف شما چیست؟عرض شد دلایل زیادی هست که کافی است صب داشته باشید تا مستند بیان خواهم کرد و حالا آنهایی که بدون توجه به توصیه ها وارد می شوند بازدید می کنند همان بهتر که اصلا ندانند چه دلیلی برای ممانعت ما وجود دارد

شهرداری که صاحب ندارد2.میراث فرهنگی توانایی اگر میداشت مرنجاب شب عید درش بسته نمی شدو شهر زیر زمینی را برای سلب مسئولیت به شهرداری نمی سپرد که شهرداری بی صاحب با نگاه مادی و درآمد آن وارد شود و هر کسی بخواهد تصمیمی بگیرد

و اما یک دلیل:

شهرداری جمعتی را به سمت ورودی ها هدایت می کنند که ورودی شماره یک چاله سی را سال قبل روی سقف راه پله ها را با بیل مکانیکی و لودر و کامیون خاک برداری کردند تا روی شهر زیر زمینی و سقف راه پله ها آب نما و حوض احداث کنند که نیمه کاره مانده

این لینک خبر در خبرگزاری مهر

حالا همان محوطه به صورت خاکی و پوسته نازک حجم زیاد خودرو های گردشگرانی که به دنبال پارکینگ هستند و شهرداری هیچ نظارتی بر آن ندارد بر اثر فشار و تردد و سنگینی وارده بخشی از سقف راه پله ای که روزی 1000نفر از زیر آن برای بازدید از شهر زیر زمینی عبور می کنند در حال فرو ریزی است.

حال تصور کنید کافی است این سقف با آن حجم عظیم خاک و آوار روی سقف راه پله فرو بریزد چه مصیبت و فاجعه ای پیش خواهد آمد.

حال بعد از گذشت چند روز و ایجاد شکاف در سقف،شهرداری اقدام به جلوگیری از تردد خودرو ها از روی سقف راه پله ها نموده است.

نویسنده : : ٩:٢٤ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳٩۱/۱/٥
Comments نظرات () لینک دائم

تا اطلاع بعدی از سفر به کویر مرنجاب اجتناب کنید.

به تمامی گردشگران و مسافران و میهمانانی که قصد سفر به کویر مرنجاب را دارند پیشنهاد می شود در حال حاضر از برنامه ریزی برای ورود به  این منطقه گردشگری جدا اجتناب کنید.

1.درب کاروانسرا قفل است.

2.هیچ گونه خدمات و امکانات برای اسکان پذیرایی و بهداشتی و خوراکی وجود ندارد.

3.سرویس های بهداشتی بدون آب و در حدی افتضاح و بوی تعفن می دهد.در حد غیر قابل تصور

4.به دلیل عدم وجود نیروهای خدماتی منطقه و رها سازی زباله توسط گردشگران تبدیل به تلی از زباله و بوی تعفن  اطراف کاروانسرا را برداشته است.

5.به دلیل وجود افراد فرصت طلب و اراذل و اوباش  گروههایی که خانوادگی هستند به هیچ وجه شب را در کویر نمانند.

باز توصیه اکید می شود افرادی که به منطقه آشنایی ندارند اگر هم وارد منطقه شدند قبل از غروب آفتاب منطقه را ترک کنند.

و اما افرادی که وارد منطقه می شود:

آب به حد کافی برای نوشیدن و شستشو حتما همراه خود بیاورند.

2.زباله های خود را در کیسه زباله نگهداری و با خود از کویر خارج کنید و به هیچ وجه آن را در طبیعت رها نکنید.

3.زیر انداز و امکانات بهداشت شخصی و جیره غذایی به حد کافی دنبال خود داشته باشید(فروشگاهی برای تهیه موارد مورد نیاز نیست)

4.گروههایی که با خودرو شخصی و زن و بچه همراه خود دارند از رفتن به مسیرهای فرعی و ماندن شب در کویر جدا خودداری کنند.

نکاتی کلی بود از بی شمار از مشکلات پیش روی منطقه نمونه گردشگری مرنجاب

توصیه های برادرانه راهنمای محلی کویر را جدی بگیرید.

سالی سرشار از شادی و خبرهای خوش برای شما آرزوی ماست

نویسنده : : ۸:٤۳ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳٩۱/۱/٥
Comments نظرات () لینک دائم