نوش آباد وطنم

سکوت دندان شکن

از آجیل سفره ی عید چند پسته لال مانده است.

آنها که لب گشودند‘خورده شدند.

آنها که لال مانده اند‘ می شکنند.

دندان ساز راست می گفت:

پسته لال سکوتش دندان شکن است.

(زنده یاد حسین پناهی)

نویسنده : : ٩:۳٧ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۳٩٠/۸/٢٩
Comments نظرات () لینک دائم

شیوه‌ی زندگی مردم با ارتباط فرهنگی بدون برنامه‌ریزی می‌تواند تضعیف شود

عشایر استان خوزستانخبرگزاری دانشجویان ایران - اهواز
سرویس: گردشگری

یک راهنمای تور معتقد است: با ادامه یافتن شرایط کنونی، آینده‌ی گردشگری در خوزستان مثبت نخواهد بود.

آرش نورآقایی در گفت‌وگو با خبرنگار بخش گردشگری خبرگزاری

ادامه مطلب
نویسنده : : ٩:٤٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩٠/۸/۱۸
Comments نظرات () لینک دائم

بیش از 4 هزار نفر از گردشگری مرنجاب روزی می‌خورند

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ رفتن گردشگران به کاروانسرای مرنجاب به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری کویر ایران در حالی با مشکلاتی
ادامه مطلب
نویسنده : : ۱٠:۳٩ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩٠/۸/۱۸
Comments نظرات () لینک دائم

مسیر مرنجاب بسته نیست.

با توجه به روند توسعه گردشگری و سرمایه گذاری در منطقه مرنجاب و تصویب آن در هیئت دولت به عنوان منطقه نمونه گردشگری و تملک و بازسازی کاروانسرا و نصب دکل همراه اول در منطقه مرنجاب در چند سال گذشته نشان از آن دارد که مسئولین به دنبال ایجاد فضایی مناسب برای استفاده عموم از زیبایی های کویر شهرستان آران و بیدگل هستند.

شک ندارم بنده به عنوان راهنمای محلی کویر که از نزدیک شاهد تلاشها و پیگیری های مسئولین برای هر چه بهتر شدن این فضا برای تاریخ دوستان و طبیعت گردان هستند در مقابل سازمانهای مربوطه به دنبال کاهش تخریب زیست محیطی و جلوگیری از ناهنجاری های اجتماعی که بعضا توسط اکیپ های هرز و مبتذل که به صورت دسته های مختلط با برنامه ریزی مشخص برای عیاشی و خوشگذرانی و بی احترامی به طبیعت و فرهنگ بومی منطقه هستند با قاطعیت برخورد می کنند.

در این دو هفته شاهد بودم که با شدت کنترل و نظارتی که بر ورودی منطقه توسط تیم های انتظامی و نظامی صورت می گیرد عده ای که از قبل برای این سفر برنامه ریزی کرده بودند و برای ورود به مشکل برخورد می کنند به دنبال شلوغ کاری و ملتهب نشان دادن فضا هستند و عده ای هم که بدون هماهنگی اجازه ورود پیدا نکردند مقصر اصلی را مسئولین شهرستان می دانند و لی بنده به عنوان راهنمای محلی کویر عرض می کنم این بهترین راه حلی بود در شرایط کنونی که باید انجام می گرفت.

هر دو طرف داستان مقصریم.وقتی منطقه ای نمونه گردشگری می شود و در رسانه ها معرفی می شود و مردم را تشویق برای بازدید از این مکان می کنند قطعا باید جوانب دیگر قضایا را هم در نظر گرفت.

هر چند که اجرای تورهای مختلط غیر قانونی است ولی هر تور مختلطی هرز نیست و قصد برنامه اجرای دیسکو و پایکوبی و کشف حجاب نیست ولی عده ای به فرهنگ بومی منطقه با رفتارشان بی احترامی می کنند.

وقتی که ما با حضورمان در شهرستانی که مردم و مسئولینش از حرکات و رفتار ما ناراحتند انتظار داریم که از گروههای دردسر ساز استقبال کنند/

وقتی عده ای به خود اجازه می دهند در کنار امامزاده ای که برای مردم منطقه قداست دارد با اتوبوس به حالت رقص و پایکوبی و بدون حجاب  به داخل شهر وارد می شود چرا انتظار دارند راه را برویشان نبندند.

حداقل این شرایط که در اجرا هم اشکالاتی دارد مسئولین را بر آن می دارد تا با مدیریت مناسب هم خواسته های گردشگران تامین شود هم رضایت مردم

انچه که مسلم است گروههایی که در قالب تیم های علمی و دانشجویی و در چارچوب رعایت قانون تصمیم به ورود دارند با جلب رضایت مسئولین و هماهنگی با اداره میراث فرهنگی شهرستان و یا پلیس امنیت اخلاقی نیروی انتظامی مجوز ورود را دریافت کنند تا با مشکلی مواجه نشوند.

در مطالب قبلی ام گفته بودم ادامه ناهنجاری هایی که در مرنجاب اتفاق می افتد پیامد خوبی را به دنبال نخواهد داشت.

اگر دستم رسد بر چرخ گردون از او پرسم که این چون است و آن چون

یکی را داده ای صد ناز و نعمت یکی را نان جو الوده در خون

 

نویسنده : : ٩:٤٧ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩٠/۸/۱٧
Comments نظرات () لینک دائم

کویر مرنجاب روی تورها بسته شد

لینک خبر وب سایت خبری رجا نیوز

کویر مرنجاب به‌دلیل معضلات اجتماعی برخی افراد گردشگرنما روی تورها بسته شد.

 محمد منظرنژاد ـ یک راهنما و فعال اکوتوریسم ـ با اعلام این مطلب به ایسنا، اظهار کرد: براساس اعلام مأمور نیروی انتظامی مستقر در جاده‌ی ورودی به کویر مرنجاب در استان اصفهان، این اتفاق از دو هفته‌ی پیش رخ داده است و تورهای گردشگری، بویژه تورهای جوان و مختلط، به حکم دادستانی شهرستان آران و بیدگل اجازه‌ی ورود به این کویر را ندارند.
 
او در ادامه گفت: در پایان هفته‌ی گذشته، قرار بود تور آشناسازی با اکوسیستم طبیعی و حیات وحش کویر مرنجاب را برای تعدادی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران (شمال) با مجوز برگزار کنیم. این تور کاملا تفکیک جنسیتی شده بود و مأموران حراست دانشگاه و جمعی از اساتید برجسته‌ی محیط زیست نیز آن را همراهی می‌کردند؛ ولی زمانی که می‌خواستیم به کویر مرنجاب وارد شویم، نیروی انتظامی مانع ما شد.
 
وی ادامه داد: برخورد نیروی انتظامی مستقر در جاده‌ی کویر مرنجاب با گروه ما بسیار نامناسب بود. بنابراین به آن مأمور اجرایی معترض شدیم که وقتی منطقه‌ی وسیعی مانند کویر مرنجاب بسته می‌شود، باید اطلاع‌رسانی شود، چون مردم برای این سفر هزینه می‌کنند و وقت می‌گذارند؛ ولی برخورد این مأمور با ما درست و محترمانه نبود.
 
این راهنمای تور افزود: ما مجبور شدیم، دو اتوبوس حامل دانشجویان را برگردانیم و تور بازدید از آران و بیدگل را برای آن‌ها برگزار کنیم. این در حالی بود که درست در مقابل چشم ما، یک اتوبوس دیگر با رایزنی به کویر وارد شد.
 
منظرنژاد بیان کرد: این موضوع را به دادستان آران و بیدگل ارجاع دادیم و متوجه شدیم، این اتفاق به‌دستور دادستانی این شهرستان رخ داده است.
 
وی اظهار کرد: به گفته‌ی دادستان، بسته شدن جاده‌ی کویر مرنجاب به‌خاطر رفتارهای ناهنجار و برخی معضلات اجتماعی افراد گردشگرنما در روز شهادت امام جواد (ع) رخ داده است، او تأکید کرد که فیلم این واقعه را دارد. دادستان آران و بیدگل گفت که مردم محلی خواسته‌اند، از ورود گردشگران و مسافران به مرنجاب جلوگیری شود، وگرنه خودشان با آن‌ها برخورد می‌کنند و دادستان هم صلاح را در مسدود کردن جاده‌ی کویر مرنجاب دیده است.
 
منظرنژاد تأکید کرد: حرکت‌هایی که برای حفظ فرهنگ جامعه‌ی محلی انجام می‌شود، قابل تقدیر است؛ ولی این برخوردها باید اصولی و با آگاهی نسبت به عکس‌العمل‌های بعدی مسافرانی باشد که از ورود آن‌ها جلوگیری می‌شود.
 
وی ادامه داد:‌ به نظر می‌رسد، مأمور اجرایی که در جاده‌ی ورودی کویر مرنجاب مستقر شده است، کاملا سلیقه‌یی برخورد می‌کند. این مأمور با گروه دانشجویی ما که اتفاقا حراست دانشگاه آن‌ها را همراهی می‌کرد و همه‌ی دانشجویان پوشش کامل اسلامی داشتند، برخورد کرد و مانع از ورود آن‌ها شد؛ ولی اتوبوس دیگری را به کویر راه داد. ما این موضوع را به دادستان متذکر شدیم که اگر قرار است از ورود گردشگران جلوگیری شود، باید برای همه، این اتفاق بیافتد و نباید سلیقه‌یی برخورد شود.
 
به گفته‌ی او، جلوگیری از ورود گردشگران معمولا در اواخر هفته تشدید می‌شود و بیشتر به گروه‌های جوان و تورهای مختلط اجازه‌ی ورود داده نمی‌شود.
 
این راهنمای تور همچنین گفت:‌ معلوم نیست در این میان، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری چه نقشی دارد. این سازمان دست کم می‌تواند کارت راهنمایان تور را به مسؤولان اجرایی معرفی کند تا از این طریق، به آن‌ها اعتماد داشته باشند و از این افراد برای کمتر شدن مشکلات استفاده کنند. حالا انجمن صنفی راهنمایان تهران مجبور است، خودش وارد عمل شود تا کارت راهنمایان تور و توانایی‌های راهنمایان را به مسؤولان اجرایی معرفی کند، در حالی که این وظیفه‌ی سازمان است.
 
او همچنین به نظارت‌هایی که گاهی نیروی انتظامی در مناطقی مانند جاده‌ی چالوس و جنگل ابر بر تورها اعمال می‌کند، اشاره کرد، افزود: البته در این مناطق نیروی انتظامی معمولا برخوردی با تورها و گردشگران ندارند، بلکه بیشتر، مواردی را به راهنمایان و راننده‌های اتوبوس‌های آن‌ها متذکر می‌شوند.
 
منظرنژاد تأکید کرد: برخورد نیروی انتظامی و پلیس با برخی تورها نشان‌دهنده‌ی انجام رفتارهای ناهنجار و غیرمسؤولانه‌ی برخی افراد گردشگرنماست و قطعا این برخوردها باید روی اصول و آگاهی باشد.
نویسنده : : ٩:۳٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱۳٩٠/۸/۱٦
Comments نظرات () لینک دائم

مرنجاب تحت کنترل نیروهای انتظامی

لینک خبر
http://www.chtn.ir/WebForms/Fa/News/NewsInfo.aspx?ID=68731
به دنبال حرکت زننده برخی گردشگرنماها
تمام گروه‏های گردشگری مرنجاب بازرسی می‏شوند
حرکات زننده و دور از شان برخی از گردشگر‏نماها در منطقه و در مسیر کویر مرنجاب موجب شد مسوولان شهرستان آران و بیدگل، در محل ورود به کویر مرنجاب مقر ایست و بازرسی ایجاد کنند.

بنابر پی‌گیری میراث آریا(chtn) از روابط عمومی اداره‌کل میراث‏فرهنگی‌، صنایع‏دستی و گردشگری اصفهان، در 14 آبان‌ماه خبری مبنی بر بسته شدن کویر مرنجاب بر روی گردشگران در سایت ایسنا منتشر شد که صحت این خبر به استناد دلایل زیر تایید نمی‌شود.
در پی شکایت برخی از گردشگران و اهالی محل به دلیل حضور برخی از گردشگرنماها که متاسفانه اعمال و حرکات آن‌ها دور از شان مسلمانی بود، و با هدف حفظ محیط زیست،برقراری امنیت خانوادگی و هم‌چنین احترام به اعتقادات مردم محل، با حکمی از سوی دادستان شهرستان، در محل ورودی این منطقه ایست و بازرسی صورت می‏گیرد.
از این پس از گروه‏هایی که تحت هر پوششی قصد ورود به منطقه را دارند بازرسی به عمل می‏آید و در صورتی‌که مشکوک به موارد خلاف اخلاق و شان اسلامی نباشند اجازه ورود به منطقه به آن‌ها داده می‏شود.
متاسفانه با شروع این طرح به‌رغم این‌که مسوولان مایل به حضور گردشگران در منطقه‌اند، بسیاری از تورها به دلیل مشکلات اخلاقی موفق به ورود به منطقه نشده‌اند.
با توجه به این که سازمان میراث‌فرهنگی کاروان‌سرای مرنجاب را بازسازی کرده و آمادگی پذیرش گردشگران را دارد و این منطقه جزو مناطق نمونه گردشگری استان اصفهان است، مسوولان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آران و بیدگل نیز با اشتیاق از ورود و حضور گردشگران در منطقه استقبال می‌کنند.

گفتنی است در مدت اعمال این قانون، در منطقه وضعیت بسیار مناسبی حاکم شده و کم‌ترین تخلف روی داده است و فضایی امن و خانوادگی در منطقه حکم‌فرماست.
نویسنده : : ۸:٥٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱۳٩٠/۸/۱٦
Comments نظرات () لینک دائم

پنجمین جشن: ۱

به نقل از وب سایت اقای آرش نوراقایی مدیر عامل انجمن صنفی راهنمایان گردشگری تهران

http://nooraghayee.com/?p=12961

شمارش معکوس آغاز شد:

این اولین نوشته در رابطه با برگزاری پنجمین جشن راهنمایان گردشگری کشور است.

به‎زودی کمیته برگزاری مراسم در انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران شکل خواهد گرفت تا مقدمات کار فراهم شود. سپس از انجمن‎های صنفی استان‎های دیگر برای همکاری و همفکری دعوت به‎عمل خواهد آمد.

بنابراین به عنوان اولین مشارکت راهنمایان کل کشور در هرچه بهتر برگزار شدن این جشن درخواست داریم:

۱-    برای شعار جشن امسال پیشنهاد ارائه دهید. در این رابطه به نکته‎های زیر دقت کنید:
-    با شعار سازمان جهانی گردشگری ( گردشگری: پیوند دهنده فرهنگ‎ها) مطابقت داشته باشد.
-    با وظیفه شغلی راهنمای گردشگری ارتباط داشته باشد.

به طور مثال شعارها می‎توانند اینگونه باشند:

-    راهنمای گردشگری: عاملی برای آشنایی (آشتی) فرهنگ‎ها
-    راهنمای گردشگری: دوستدار همه‎ی فرهنگ‎ها
-    راهنمای گردشگری فرهنگ‎ها را به هم نزدیک می‎کند.

۲-    اگر برای برگزاری مراسم ایده‎ای دارید بنویسید.

پی‎نوشت ۱: از دوستان راهنما تقاضا دارم لینک این مطلب را برای همکارانشان ایمیل کنند یا آن را در وبلاگشان قرار دهند تا همه در مواردی که ذکر شد مشارکت داشته باشند.

نویسنده : : ٧:۱۳ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱۳٩٠/۸/۱٦
Comments نظرات () لینک دائم

پایان یک سفر2 روزه

الان از یک سفر دو روزه پارک ملی کویر که همراهی 2نفر از کارمندان سفارت ایتالیا به همراه همسرانشان را به عهده داشتم از کویر مرنجاب به سمت پارک ملی کویر و از طرف ورامین خارج و به سمت کاشان و تهران برگشتیم.

این سفر2روز طول کشید که حدود 500کیلومتر راه را در بیابان و کویر و کوه ودشت پیمودیم.

کل و قوچ کوهی را در منطقه حفاظت شده پارک ملی کویر دیدیم.انواع پرنده ها و روباه را در این منطقه دیدیم.

برخورد بسیار خوب و ارزشمند سرمحیط بانی قصر بهرام تمام خسته گی های میهمانان را و استرس ها و ترسهایشان را التیام داد و باعث شرمندگی ما شد.

برای مسافران  اتاق شاه نشین قصر را محیا کرد.مهمانوازی گرم کرد.انواع شاخ های شکار را نشانشان داد.موتور برق را روشن کرد و آلبومی از تصاویر حیات وحش را نشان میهمانان خارجی داد و با لبخند و مهربانی از آنها استقبال کرد.

داخل پارک توانستیم گله های کل کوهی را با دوربین شکاری به وضوح ببینیم.

نویسنده : : ٥:٥٢ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳٩٠/۸/۱٤
Comments نظرات () لینک دائم

به کویر سفر نکنید

به دلیل ورود جبهه هوای سرد و بارانزا چند روزی است که کویر منطقه شهرستان آران و بیدگل شرایط مناسبی برای سفر ندارد و امکان بروز اتفاقات پیش بینی نشده و گرفتار شدن خودرو ها در گل و لای و باتلاق وجود دارد.

همچنین به دلیل ورود گروههای مختلط و دانشجویی به داخل کویر و اطراف کاروانسرا و عدم رعایت مسائلی که با فرهنگ بومی این شهرستان سازگار ندارد شورای تا’مین شهرستان و طومار ها و اعتراضات مردمی را بر ان داشته تا از ورود چنین گروههایی به شدت جلوگیری شود و از هفته گذشته گشتهای ایست بازرسی در ورودی های این مسیر مستقر شده و با انها برخورد قانونی و خودروهای آنها برگردانده می شود.

پنج شنبه هفته گذشته از ورود بیش از 100اتوبوس حامل اینگونه گروهها توسط گشتهای نیروی انتظامی و سپاه پاسداران جلوگیری به عمل امد.

تعدادی از خودروها و مسافرانی که با شرایط ناناسب در منطقه تزدد می کردند با انها برخورد و خودروهای آنها توقیف و مدارک راننده و آژانس برگزار کننده تور ثبت و ضبط و مسافرانی که اقدام به برپایی رقص و آواز و کشف حجاب کرده بودند به مراجع قضایی شهرستان تحویل داده شد.

قبلا هم اشاره شده بود که برای ورود به هر منطقه و استفاده از جاذبه های تاریخی و طبیعی ان مستلزم رعایت و توجه و احترام به فرهنگ بومی آن منطقه است و هر گونه بی توجه و لجاجت و اصرار به ادامه اینگونه برنامه ها؛واكنش مردم و مسئولين آن منطقه را به دنبال خواهد داشت.

برگزاري تورهاي مختلط دانشجويي با مجوز و بدون مجوز از نظر قانون جرم محسوب مي شود.و با برگزاركنندگان آن برخورد مي كنند.

اينجانب هم بارها اعلام كرده ام دوستاني كه تصميم دارند از راهنماي محلي براي همراهي گروه استفاده كنند بنده به هيچ عنوان مسئوليت همراهي چنين گروههايي را به عهده نمي گيرم.

سوابق و تجربه نشان داده چنين گروههاي هيچ توجهي به رعايت نكات زيست محيطي هم ندارند و فقط براي خوشگزاري اقدام به ورود به اين منطقه مي كنند و كمترين خساراتي كه مي زنند برهم دن آرامش كوير و ريختن زباله و شكستن سكوت شب زيباي كوير و زير پا گذاشتن و ناديده گرفتن فرهنگ بومي منطقه مي باشد كه بنده به عنوان راهنماي محلي كويربراي يك شب خوشگذراني عده اي حاضر نيستم اعتبار كاري ام را و عمري تلاش در عرصه گردشگري زير سوال ببرم و خود را درگير مسائلي كنم هيچ نقشي در ان ندارم بشوم.

گروههايي هم كه فكر مي كنند واقعيت ندارد و حرفهاي بنده بلف است مي توانند از راهنماهاي ديگر و يا بدون استفاده از راهنماي محلي خود اقدام به ورود به منطقه كنند و جوابگويي عواقب بعدي اش را خود به گردن بگيرند.

خوردن مشروب و رقص و آواز و برپايي ديسكو و ريختن زباله در حال مستي بدور از مسائل اجتماعي فضاي بكر و زيباي سكوت را نابود مي كند.

اگر افرادي قصد دارند قانون طبيعت را زير پا بگذارند مطمئن باشند عذاب طبيعت هم گريبانشان را خواهد گرفت.

از ما گفتن بود.ما با شادي مردم مخالف نيستيم.ولي گندم نخورده هم به جهنم نمي خواهم بروم.

بعضا شنيده مي شود كه بعضي از راهنماهاي محلي هم  با گروه اقدام به رقصيدن مي كند.

 

ادامه مطلب
نویسنده : : ٧:٤۳ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۳٩٠/۸/۸
Comments نظرات () لینک دائم

مرنجاب در بحران

سفری که دیروز به منطقه مرنجاب داشتیم شاهد ویدادهایی بودم که آینده ای نه چندان خوش را در پیش رو دارد.

هر چند این حوادث که در منطقه به صورت مقطعی و کوتاه مدت در حوزه گردشگری اتفاق می افتد

نویسنده : : ٩:۳٧ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳٩٠/۸/٧
Comments نظرات () لینک دائم

جامعه گردشگری کاشان عزادارشد.

اقای محمدرضا فاتحی 33ساله یکی از فعالان در حوزه گردشگری کاشان روز گذشته بر اثر سکته مغزی و قلبی همزمان،دار فانی را وداع گفت.

گفتنی است ایشان چند سالی را در خانه طباطبایی های کاشان در بخش کتابفروشی فعالیت میکرد.سپس به عنوان راهنمای گردشگری فعالیتش را ادامه داد ویک سال است که خانه طباطبایی های کاشان را که در مزایده برنده شده بود به عنوان بخش خصوصی در اختیار داشت و مدیریت می کرد.

امروز ساعت14:30پیکر این فعال گردشگری از مقابل مدرسه کتابچی به سمت مزار فیض کاشان تشییع می گردد.

این مصیبت وارده را به دوستان و همکاران و خانواده داغدار و جامعه گردشگری کشور تسلیت عرض می نمایم.

ضمنا مراسم یادبودی از طرف جامعه راهنمایان گردشگری کاشان روز جمعه ساعت 15 تا 17 بعد از ظهر در مسجد امامزاده سلطان امیر احمد مقابل خانه تاریخی بروجردی واقع در خیابان علوی برگزار می گردد.

ضمنا مراسم ختمی هم روز جمعه ساعت 9صبح  در مسجد امیر المومنین(ع)خیابان آیت الله کاشانی  کاشان برگزار می گردد.

نویسنده : : ٢:٤۳ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩٠/۸/٤
Comments نظرات () لینک دائم

یک مدیر جوان کم تجربه پاسخگوی گردشگری شهر اصفهان نیست

یکی از نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان را مقصر مشکلات فعلی این استان در حوزه میراث فرهنگی می‌داند و معتقد است که یک مدیر جوان کم‌تجربه،
ادامه مطلب
نویسنده : : ۸:۱٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۳٩٠/۸/٢
Comments نظرات () لینک دائم