نوش آباد وطنم

بیشرمانه زیستن

قطعه ی زیر از نوشته های زنده یاد نادر ابراهیمی است به نام "ابوالمشاغل"

" ...روزی در مجلس ختمی مرد متین و موقری که در کنارم نشسته بود و قطره اشکی هم در چشم داشت، آهسته به من گفت: آیا آن مرحوم را از نزدیک می شناختید؟
گفتم: خیر قربان! خویش دور بنده بود و به اصرار خانواده آمده ام تا متقابلاً در روز ختم من خویشان خویش، به اصرار خانواده بیایند.
حرفم را نشنید، چون می خواست حرفش را بزند. پس گفت: بله... خدا رحمتش کند! چه خوب آمد و چه خوب رفت. آزارش به یک مورچه هم نرسید. زخمی به هیچ کس نزد. حرف تندی هم به هیچ کس نگفت.اسباب رنجش خاطر هیچ کس را فراهم نیاورد. هیچ کس از او هیچ گله و شکایتی نداشت. دوست و دشمن از او راضی بودند و به او احترام می گذاشتند... حقیقتاً چه خوب آمد و چه خوب رفت... گفتم: این به راستی که بیشرمانه زیستن است و بیشرمانه مردن. با این صفات خالی از صفت که جنابعالی برای ایشان برشمردید، نمی آمد و نمی رفت، خیلی آسوده تر بود؛ چرا که هفتاد سال به ناحق و به حرام، نان کسانی را خورد که به خاطر حقیقت می جنگند و زخم می زنند و می سوزانند و می سوزند و می رنجانند و رنج می کشند و... این بیچاره ها که با دشمن ، دشمنی می کنند و با دوست دوستی، دائماً گرسنه اند و تشنه، چرا که آب و نانشان را همین کسانی خورده اند و می خورند که زندگی را "بیشرمانه مردن" تعریف می کنند. آخر آدمی که در طول هفتاد سال عمر، آزارش به یک مدیرکل دزد منحرف، به آدم بدکار هرزه و به یک چاقوکش باج بگیر محله هم نرسیده، چه جور جانوری است؟
آدمی که در طول هفتاد سال حتی یک شکنجه گر را از خود نرنجانده و توی گوش یک خبرچین خودفروش نزده است، با چنگ و دندان به جنگ یک رباخوار کلاه بردار نرفته، پس گردن یک گران فروش متقلب نزده، و تفی بزرگ به صورت یک سیاستمدار خودباخته نینداخته، با کدام تعریف آدمیت و انسانیت تطبیق می کند و به چه درد این دنیا می خورد؟
آقای محترم ما نیامده ایم که بود و نبودمان هیچ تأثیری بر جامعه، تاریخ، بر زندگی و بر آینده نداشته باشد. ما آمده ایم که با دشمنان آزادی دشمنی کنیم و برنجانیم شان و همدوش مردان با ایمان تفنگ برداریم و سنگر بسازیم و همپای آدمهای عاشق به خاطر اصالت و صداقت عشق بجنگیم.
ما آمده ایم که با حضورمان جهان را دگرگون کنیم، نیامده ایم تا پس از مرگمان بگویند: از کرم خاکی هم بی آزارتر بود و از گاو مظلومتر. ما باید وجودمان ، نفس کشیدنمان ، راه رفتنمان، نگاه کردنمان و لبخند زدنمان هم مانند تیغ به چشم و گلوی بدکاران و ستمگران برود. 
ما نیامده ایم فقط به خاطر آنکه همچون گوسفندی زندگی کرده باشیم که پس از مرگمان، گرگ و چوپان و سگ گله هر سه ستایشمان کنند....
گمان می کنم آن آقا خیلی وقت بود که از کنارم رفته بود و شاید من هم فقط در دل خویش سخن می گفتم تا مبادا یکی از خویشاوندان خوب را چنان برنجانم که در مجلس ختمم حضور به هم نرساند!...

برداشت از وبلاگhttp://l10010100l.blogfa.com

نویسنده : : ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳٩٠/٢/۱٧
Comments نظرات () لینک دائم

مناره کج

میگویند حدود ٧٠٠ سال پیش، در اصفهان مسجدی میساختند.

روز قبل از افتتاح مسجد، کارگرها و معماران جمع شده بودند و آخرین خرده کاری ها را انجام میدادند.

پیرزنی از آنجا رد میشد وقتی مسجد را دید به یکی از کارگران گفت: فکر کنم یکی از مناره ها کمی کجه!

کارگرها خندیدند. اما معمار که این حرف را شنید، سریع گفت : چوب بیاورید ! کارگر بیاورید ! چوب را به مناره تکیه بدهید. فشار بدهید. فششششششااااررر...!!!

و مدام از پیرزن میپرسید: مادر، درست شد؟!!

مدتی طول کشید تا پیرزن گفت : بله ! درست شد !!! تشکر کرد و دعایی کرد و رفت...

کارگرها حکمت این کار بیهوده و فشار دادن مناره را پرسیدند ؟!

معمار گفت : اگر این پیرزن، راجع به کج بودن این مناره با دیگران صحبت میکرد و شایعه پا میگرفت، این مناره تا ابد کج میماند و دیگر نمیتوانستیم اثرات منفی این شایعه را پاک کنیم...

این است که من گفتم در همین ابتدا جلوی آن را بگیرم !

نویسنده : : ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳٩٠/٢/۱٧
Comments نظرات () لینک دائم

باید رفت

از زرتشت پرسیدند زندگی خود را بر چه بناکردی؟
گفت : چهار اصل                          
1-دانستم رزق مرا دیگری نمیخورد پس آرام شدم
2-دانستم که خدا مرا می بیند پس حیا کردم
3-دانستم که کار مرا دیگری انجام نمی دهد پس تلاش کردم
4-دانستم که پایان کارم مرگ است پس مهیا شدم

نویسنده : : ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳٩٠/٢/۱٧
Comments نظرات () لینک دائم

نگارش مقاله

در هفته ای که گذشت برای اولین بار  در طول ٩سال فعالیت در کشف و شناسایی و معرفی شهر زیر زمینی اقدام به نگارش مقاله ای در ١۴ صفحه نمودم که از زوایای مختلف به معرفی تاریخچه نوش آباد و شهر زیر زمینی پرداخته شد.

این مقاله در نوع خود ویژگی هایی دارد.

نوشتن و شروع به کار آن هم خود داستانی دارد.

فقط تجربه به بنده ثابت کرد تا آثار و نوشته ها و مقالاتم را تا در یک مرکز و فضای رسمی ثبت نکرده ام و برای جلوگیری از سوءاستفاده کردن آن اقدام به انتشار آن نکنم.

لذا در حال پیگیری  آن برای ثبت به عنوان اثر فرهنگی جهت رعایت حقوق مولف هستم.

به محض انجام مراحل قانونی،این مقاله را در این پایگاه منتشر خواهم نمود.

این مقاله حاصل تلاش و تجاربی بود که در مدت ٩سال در حوزه گردشگری و معماری دستکن زیر زمینی به دست آورده بودم.

ودر این مقاله کاملترین مطالب در خصوص معرفی شهر زیر زمینی به نگارش در آمده است.

در حال حاضر ٢نسخه آن با تقاضای ٢نفر از دانشجویان دانشگاه تهران جهت ارائه در دانشگاه وبا حفظ و ذکر منبع و رعایت حقوق ناشر تحویل داده شده است.

قصد دارم مطالب و تجارب چندین سال عمرم را که در حوزه گردشگری صرف نمودم در قالب کتابی تهیه و چاپ نمایم.

موضوعاتی از قبیل اجرای طرحها،برنامه ها،دستاوردها،اتفاقات و حوادث،مشکلات و هر آنچه برای خوانندگان جذاب و خواندنی باشد،به آن خواهم پرداخت.

یکی از بخشهای کتاب ورود در کار راهنمای محلی و همراهی گردشگران همراه با تصاویر و خاطرات و سفرنامه ها

بخش دیگر چگونگی تشکیل انجمن گردشگری و آموزش نیروها

همکاری با رسانها برای معرفی جاذبه های تاریخی شهرم

عدم همکاری دستگاهها و سازمان ها و کارشکنی ها و قانون گریزی های آنها در راستای ادامه برنامه ها

تلاش برای اشتغال زایی و توسعه صنعت توریسم در منطقه و نتایج آن

شیوه های تبلیغاتی و اطلاع رسانی

و در مرحله ای هم قصد دارم بروشوری حاوی مطالب همراه با تصاویر جاذبه های منطقه از جمله شهر زیر زمینی و کویر و بناهای تاریخی ،چاپ تا در اختیار گردشگران قرار دهم.

اقدام بعدی هم ساخت فیلم مستند از فعالیت هایم و توزیع آن 

از برنامه هایی است که قصد دارم به آن بپردازم.

از اینکه توانستم کار تدوین و تنظیم و چاپ مقاله را در مدت ١هفته به پایان برسانم احساس رضایت دارم.

اگر نبود فشارهای شهرداری و اعمال محدودیتها و برداشتن بار سنگین مسئولیت بر دوشم این کار را هم نمی توانستم انجام دهم.

نویسنده : : ٤:۱۱ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩٠/٢/۱۳
Comments نظرات () لینک دائم

تبلیغات

این هم یک نمونه تبلیغ بر روی دیوار قلعه شجاع آباد نوش آباد که در آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

با توجه به اعتراض میراث دوستان و پیگیری های انجام شده هنوز اقدام موءثری از طرف اداره میراث فرهنگی با فرد یا افراد خاطی انجام داده نشده است.

این نوشته حدود۴ماه قبل بر روی دیوار قلعه نوشته شد.

قلعه شجاع آباد

 

نویسنده : : ٥:٢٠ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۳٩٠/٢/۸
Comments نظرات () لینک دائم

عشق

بیستون را عشق کند و شهرتش فرهاد برد

ناز گل بلبل کشید و حاصلش را باد برد.

طغاری بشکند ماسی بریزد

شود دنیا به کام کاسه لیسان

نویسنده : : ۳:۱٦ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۳٩٠/٢/۸
Comments نظرات () لینک دائم

عشق

بیستون را عشق کند و شهرتش فرهاد برد

ناز گل بلبل کشید و حاصلش را باد برد.

طغاری بشکند ماسی بریزد

شود دنیا به کام کاسه لیسان

نویسنده : : ۳:۱٦ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۳٩٠/٢/۸
Comments نظرات () لینک دائم

تشکیل جلسه بررسی مشکلات گردشگری در نوش آباد

روز گذشته به دستور دادستان محترم شهرستان آران و بیدگل جلسه ای با موضوع بررسی پیامدهای گردشگری در شهر نوش آباد با حضور شهردار ؛اعضای شورای اسلامی شهر,فرماندار,معاون فرماندار؛رئیس اداره اطلاعات و سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان,فرمانده حوزه مقاومت بسیج سپاه پاسداران شهر,روحانیت و امامان مساجد,مدیرعاملان انجمن فعالان و دوستداران شهر,در دفتر شورای اسلامی تشکیل گردید.

این جلسه که در ساعت 21 روز گذشته نشکیل شد دلیلش واکنش دادستان از اتفاقات و معضلات پیش آمده در ایام نوروز توسط بعضی از گروهها که در شهر صورت گرفته بود تشکیل گردید.

دادستان که خود نوش آبادی است و از نزدیک شاهد مواردی از بد اخلاقی و ناهنجاری و حرکات ضد دینی و مغایر با شئونات اسلامی را در سطح شهر توسط بعضی از گروهای گردشگر نما بود در این جلسه به مسئولین اجرایی هشدار داد و آب پاکی را بر دستشان ریخت که در صورت ادامه چنین روندی دستور پلمپ ورودی های شهر زیر زمینی را صادر خواهم نمود.

سپس هر یک از حضار به بیان دیدگاهها و راهکار ها و نظرات پرداختند.

جلسه نقد و بررسی با تشکیل ستادی با انتخاب 9نفر از نمایندگان شورا و میراث و فرمانداری و شهردای و انجمنها و امامان جماعت مساجد،حوزه مقاومت بسیج و با تنظیم صورت جلسه ای به پایان رسید و مقرر شد در جلسه بعدی که دبیر آن شهرداری انتخاب شد برای تشکیل جلسه بعدی پیگیری نماید.

دادستان محترم در سخنانش ابراز داشتند شهری که در استان بیشترین رتبه امار شهید را دارد و مردمان مذهبی و با فرهنگ اسلامی در این شهر زندگی می کنند اجازه نخواهم داد با ورود گردشگرانی که با حرکات و حضورشان قصد دارند اعتقادات دینی و مذهبی مردم را نادیده می گیرند.

افرادی معتقد بودند به جای تاثیر پذیری  با برنامه ریزی تاثیر گذار فرهنگی باشیم.

متاسفانه زمانی که گردشگر وارد شهری می شود بدون رعایت به احترام فرهنگ بومی منطقه پیامدهایی را بر جای خواهد گذاشت.

بحث بد حجابی و پایکوبی در مسجد تاریخی شهر و تردد در کوچه های شهر به شکل نامتعارف اعتراض مردم شهر را به دنبال داشته تا جایی که یکی از روحانی های شهر هشدار داد در صورت عدم رسیدگی با این مشکلات با نیروهای انقلابی و مذهبی وارد میدان خواهیم شد.

دیگری می گفت این مسائل در شهرهای توریستی دیگر کشور هم هست و صرفا بیرون بودن تار مویی از سر خانمی که نباید با قوه قهریه برخورد کرد.

یکی دیگر از روحانی های شهر می گفت امسال زمان عید 30درصد به جمعیت نمازگزار شهر اضافه شده بود.و سال دیگر هم با تمام احترام از گردشگران با چای و آب و شیرینی در مسجد پذیرایی خواهیم کرد.

به هر حال سر این اتفاقاتی که الان منجر به واکنش عالی ترین مقام قضایی شهر گردیده قبل از عید در وبلاگم هشدار داده بودم و از سیاست غلط شورا و شهرداری انتقاد کردم که منجر به اقامه دعوا و تشکیل پرونده و بسته شدن وبلاگم گردید.

گفتم که شهرداری قصد دارد به هر شکل ممکن جمعیت گردشگر را وارد شهر کند تا به اهدافش برسد در حالی که با حضور بیش از ظرفیت جمعیت در داخل شهر 10هزار نفری و مذهبی و متعصب پیامدهای فرهنگی و اجتماعی زیادی را به دنبال خواهد داشت.

زمانی که حجم تبلیغاتمان را در سطح کاشان به اوج خود برسانیم و قصد داشته باشیم آمار بازدید را بالا ببریم مهم تر از همه عدم کنترل در بازدید از این مجموعه باعث تخریب آن و اخلال در روند زندگی مردم خواهد شد.

شهرداری با ارائه آمار ورودی 30هزارگردشگر در ایام نوروز و فروش بیش از 17هزار برگ بلیط از فعالیت های خود ابراز خرسندی کرد.

به هر حال این اثر تاریخی بیش از آنکه برای بازدید بی حد و حساب گردشگر مناسب باشد بهتر است کارها بر روی برنامه های مطالعاتی و علمی آن متمرکز شود.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان در این جلسه هشدار داد که این مجموعه ها در حال حاضر کارگاهی است و هنوز به بهره برداری نرسیده است.لذا با ادامه این روند با سازمان درمیان و اگر قرار باشد برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی درب آن را خواهیم بست.

 

نویسنده : : ٩:۳٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩٠/٢/٦
Comments نظرات () لینک دائم

تور کویر گردی

اجرای تور دو روزه کویر گردی منطقه مرنجاب

مسیرهای بازدید:

١.شهر زیر زمینی نوش آباد

٢.بازدید از جاذبه های تاریخی و طبیعی کویر نوش آباد شامل قلعه خشتی,قلعه شجاع آباد,

٣.بازدید از روستای کویری و پرورش شتر تقی آباد؛و شتر سواری

۴.بازدید از برکه آب داخل کویر

۵.عبور از داخل جاده شاهی و یکی از راههای فرعی جاده ابریشم

۶.تماشای عوارض طبیعی و کلوت های بین راه جاده مرنجاب

٧.تماشای مناظر طبیعی و پوشش گیاهی و جانوری کویر

٨.ورود به داخل دریاچه نمک و تماشای اشکال هندسی و پلی گونها(شش ضلعی ها) و قدم زدن در داخل دریاچه

٩.بازدید و اسکان در کاروانسرای تاریخی مرنجاب

١٠.پذیرایی ٣وعده غذای گرم(شام,ناهار و صبحانه)همراه با صرف چای و میوه

١١.سافاری در رملهای کویر (ورزشی مهیج و خاطره انگیزبا خودروهای جیپ و پاژن و رنجرور)

١٢.تماشای طللوع زیبا و غروب دل انگیز و شب های پر ستاره کویر همراه با پیاده روی شبانه و آتشونی

١٣.پیاده روی و تفریح و نشاط در ماسه های کویر معروف به ریگ بلند و عکس برداری از مناظرشگفت انگیز آیرودینامیکی ماسه ها

١۴.اجرای برنامه نجوم و رصد ستارگان با تجهیزات نجومی در کویر

هزینه در نظر گرفته برای اجرای تمامی موارد بالا در یک تور دو روزه به تعداد ۴٠نفر محاسبه گردیده و هزینه هر نفر ٣۵هزار تومان در نظر گرفته شده که با هزینه اتوبوس از تهران برای هر نفر ۵۵پنجاه و پنچ هزارتومان محاسبه می شود.

دوستانی که تمایل به شرکت در این تورها را دارند از طریق پل های ارتباطی با بنده تماس تا هماهنگی های لازم انجام پذیرد.

E:mail:hmn128@yahoo.com

ای دی در یاهو مسنجر:hmn128

همراه:09132632351

تلفکس:03622824143

ناگفته نماند با کمی بررسی و تحقیق متوجه خواهید شد اجرای تور ٢روزه برای مرنجاب را با هزینه های بیشتر  ولی بدون اجرای برنامه های شتر سواری و سافاری و با این تنوع پذیرایی انجام می دهند.

بنده راهنمای محلی و کاشف شهر زیر زمینی این منطقه با استفاده از تجارب چند ساله و حضور مستمر در کویر برای هر چه جذاب تر شدن سفر  اقدام به طرح چنین برنامه متنوعی نمودم تا حتی اگر برای یک بار به این منطقه سفر کردید خاطرات شاد و به یادماندنی برایتان به یادگار بماند.

دقت داشته باشید تورهای دو روزه مرنجاب با قیمتهای متفاوت و برنامه های ضعیف توسط بعضی افراد سود جو انجام می شود.

از ما ارائه برنامه بود و انتخاب با خود شما

ناگفته نماند بنده همراهی تور های مختلط و خارج از یک تور قانونی را به عهده نمی گیرم.

در پایان سخنی از دکتر آلفونس گابریل : " کویر ،کسی را که یکبار گرفتار افسونش شده باشد ، دیگر رها نخواهد کرد.

نویسنده : : ۳:٢٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳٩٠/٢/٤
Comments نظرات () لینک دائم