نوش آباد وطنم

ریشه

زندگی برگ بودن در مسیر باد نیست. امتحان ریشه هاست.
ریشه اسیر باد نیست.

نویسنده : : ۸:٤۱ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۳٩٠/۱/٢٦
Comments نظرات () لینک دائم

محصولات کشاورزی نوش آباد

در حال حاضر تمامی اراضی حاصلخیز نوش آباد توسط چاههای نیمه عمیق و عمیق آبیاری می شود.

در گذشته تا ۵٠سال قبل توسط ٣٣رشته قنات اراضی آبیاری می شد.

در حدود ١۵٠٠سال قبل هم رودخانه های خروشانی از کوههای کرکس جاری و از اطراف نوش آباد می گذشت که با آب آن کشاورزی می کردند.

به دلیل خشک شدن رودها و قنات ها و پیشرفت بیابان و ماسه های کویری دیگر از آن محصولات گذشته را نمی توان در باغات کشاورزی مشاهده کرد.

محصولات قدیم شامل پسته,زردآلو؛فیصی؛آلوچه؛گیلاس,توت؛بادام؛انار,انگور و غلات شامل:پنبه,تخمه آفتاب گردان,گندم,جو,و سبزیجات شامل:ریحان,ترب,گوجه فرنگی,پیاز؛خیار,بادنجان,کلم,چغندر,

محصولاتی چون هندوانه ,خربزه,

در حال حاضر عمده محصولات کشاورزی منطقه,پنبه,گرمک,جو,گندم و تخمه آفتاب گردان می باشد

و دیگر از محصولات باغی و درختان میوه خبری نیست.

به دلیل کم آبی باغات را برای کاشت گندم و جو از ان استفاده می کنند و بیشتر درختان باغی خشک و بابود گردیده است.

در حال حاضر هم زمین های مستعد فراوانی در نوش آباد برای کشاورزی وجود دارد که به دلیل کم آب و عدم مدیریت صحیح آبیاری این زمینها لم یزرع رها شده است.

آب اکثر چاههای کشاورزی نوش آباد شیرین است.

آنگونه که در کتاب تارخ قم (نوشته شده در سال 378 هـ ق) آمده است " انوشاباد این دیه را از بهر آن بدین نام کردند که یکی از اکاسره (ساسانیان) بدان ناحیت بگذشت به چشمه که آنجاست فرود آمد و آن چشمه و موضع را خوش یافت بفرمود تا به آنجا دیهی بنا نهاد و انوشاباد نام کردند."

نویسنده : : ٧:۳۸ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۳٩٠/۱/٢۱
Comments نظرات () لینک دائم

سمبک

کویر زیبایی ها و مناظر طبیعی خاصی را در دل خود جای داده است.

یکی از این مناطق محلی است در بند ریگ شمال شرقی آران و بیدگل به نام چاله سمبک

اوایل هفته جاری برای بازدید چند ساعت وارد این منطقه شدم که بردداشتهایی را در قالب یادداشت در اینجا اشاره می کنم.

بند ریگ نواری است تشکل شده از ماسه های ریز که با وزش تند بادها قابل جابجایی است و حرکت شنها در میان این نوار ریگ با عرضی حدود ١٧کیلومتر که شروعش در اطراف شهر آران و بیدگل و تا ریگ بند مرنجاب امتداد دارد و طولی حدود ١٠٠کیلومتر دارد.

و در میان این تپه ها چاله هایی تشکیل شده است.

در منطقه سمبک عمق این چاله ها از بالای تپه حدود ١۵متر می باشد.

در انتهای چاله ها به دلیل بالا بودن سطح آب؛سفره آب زیر زمینی شیرین و زلالی وجود داردکه با کندن چاله ای حدود ٢٠تا ۶٠سانتی متر به سطح این سفره می رسد.

افراد محلی قرنها است که در این منطقه به کاشت هندوانه بومی به صورت دیمی اقدام می کنند.و به خاطر عدم استفاده از سموم آفت کش و کود های شیمیایی؛محصول از از سلامت کاملی برخوردار است.و هیچ گونه آلودگی شیمیایی در آب و خاک محصول وجود ندارد.

زمان کشت این هندوانه که با هندوانه های بازاری بسیار متفاوت است آب دار و تخمه های سیاه و زرد رنگ دارد ولی مزه شیرینی ندارد و کمی شور مزه است.ولی خواص درمانی زیادی دارد.

برای درمان نفخ معده و دردهای شکمی و رفع عطش و گرمازدگی بسیار مفید است.تفوتش با هندوانه های بازاری این است که اگر در خوردن هندوانه هم کمی زیاده روی شود احساس شکم پری به انسان دست نمی دهد و حالت دم مزاجی ندارد.

دیم کار ها زمین را با بیل چال کرده تا به سطح آب می رسند بعد داخل چاله را کود ریخته و روی آن را ماسه می ریزند و پس از چند روز تخمه ها را داخل چاله می کارند.

زمان کاشت این نوع هندوانه نیمه دوم فروردین و زمان برداشت آن تیرماه می باشد.حدود ١٠٠روز طول می کشدتا هندوانه به دست بیاید.

تفاوتش با کاشت آبی این است که از زمان کاشت تا زمان برداشت نیازی به آبیاری و کار وجین و مراقبت خاصی ندارد.

فقط برای در امان ماندن از دست کلاغ ها و سنقر و موش دور چاله ها را فنس و مترسک نصب می کنند و بر فراز چاله ها اطاقکی چوبی احداث و دیم کار شبها را در انجا می خوابد.

برای مصرف آب شربشان زمین را تا عمق دو متری چال کرده و داخل آن را لوله سیمانی قرار داده و آب داخل لوله جمع شده و درب آن را با دریچه ای می پوشانند و از آب داخل چاله برای آب خوردن استفاده می کنند.

طعم آب این متطقه بسیار دلچسب و آب زلالی دارد و از آب شهری منطقه سبک تر می باشد.

اصلا مزه شوری ندارد.

چای آتشی با این آب در داخل چاله را در کنار چند دیمکار تجربه کردم و حسابی به دلم نشست.

هر چند سال دیمکارها بوسیله بیل مکانیکی و بولدوزر ماسه های داخل چاله ها را به بیرون ریخته و گاها وسعت چاله ها را توسعه می دهند.تا کاشت بیشتری انجام دهند.

وسعت چاله ها که به شکل بیضی و یا مستطیل شکل است.مساحت آنها از ۴٠متر مربع تا حدود ۴٠٠متر مربع متغییر است.

راه دسترسی به این منطقه شنی است و ١٠کیلومتری از شهر فاصله دارد.

از لحاظ اقتصادی برای دیمکارها توجیهی ندارد ولی می گویند این کار پدرانمان بوده و به دلیل علاقه ای که به این منطقه داریم هر سال زمانی را برای کاشت و برداشت هندوانه در این محل صرف می کنیم.

به قول یکی از این محلی ها کٍرم این کار را داریم و گر نه سودی برای ما ندارد.

ولی این منطقه ظرفیتهای بیشتری هم دارد که می شود به عنوان یک منطقه تجاری کشاورزی اقتصادی و توریستی و علمی و تحقیقاتی در آن سرمایه گذاری نمود.

کشت سبزیجات و خیار و خربزه در سالهای اخیر در وسعت محدود بعضی از دیم کارها انجام داده اند.

یکی از محورهای گردشگری شهرستان در برنامه ها چاله های سمبک را می توان قرار داد تا گروههای عکاس و علمی و دانشگاهی را در زمانهای کاشت و برداشت برای بازدید به این منطقه گسیل داد.

به شرطی که معضلاتی که در مرنجاب دیده می شود در انجا اتفاق نیفتد.

تخریب محیط و مزاحمت برای کشاورزان و از بین بردن پوشش گیاهی و لطمه زدن به محصولات کشاورزان می تواند از عواقب حضور بی برنامه گردشگر در این منطقه باشد.

نویسنده : : ٩:٥۱ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱۳٩٠/۱/۱۸
Comments نظرات () لینک دائم

قدرت اندیشه،این چیزی است که خیلی ها ندارند

پیرمردی تنها در مینه سوتا زندگی می کرد . او می خواست مزرعه سیب زمینی اش راشخم بزند اما این کار خیلی سختی بود. تنها پسرش که می توانست به او کمک کند در زندان بود . پیرمرد نامه ای برای پسرش نوشت و وضعیت را برای او توضیح داد : 
پسرعزیزم من حال خوشی ندارم چون امسال نخواهم توانست سیب زمینی بکارم . من نمی خواهم این مزرعه را از دست بدهم، چون مادرت همیشه زمان کاشت محصول را دوست داشت. من برای کار مزرعه خیلی پیر شده ام. اگر تو اینجا بودی تمام مشکلات من حل می شد . من می دانم که اگر تو اینجا بودی مزرعه را برای من شخم می زدی .
دوستدار تو پدر
پیرمرد این تلگراف را دریافت کرد :
پدر, به خاطر خدا مزرعه را شخم نزن , من آنجا اسلحه پنهان کرده ام .
4 صبح فردا 12 نفر از مأموران FBI و افسران پلیس محلی دیده شدند , و تمام مزرعه را شخم زدند بدون اینکه اسلحه ای پیدا کنند . پیرمرد بهت زده نامه دیگری به پسرش نوشت و به او گفت که چه اتفاقی افتاده و می خواهد چه کند ؟ پسرش پاسخ داد :
پدر برو و سیب زمینی هایت را بکار، این بهترین کاری بود که از اینجا می توانستم برایت انجام بدهم .
        
 در دنیا هیچ بن بستی نیست. یا راهی‌ خواهم یافت، یا راهی‌ خواهم ساخت.
نویسنده : : ٥:۱٥ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩٠/۱/۱٧
Comments نظرات () لینک دائم

کویر آران و بیدگل ، سرزمین رازهای نهفته در شن روان

کاشان- کویر رازش را برای اغیار نمی گوید مگر آنکه میهمانش باشی و هنگام رقص شن همراه با موسیقی باد اسرارش را بیابی.

به گزارش ایرنا،گستره وسیعی از سرزمین ایران را مناطق کویری وبیابانی تشکیل می دهد که این مساله موجب شده تا کشور از نظر جاذبه های گردشگری کویری از موقعیت خوبی برخوردار شود.
خطه آران و بیدگل نیز یکی از مهمترین دروازه های ورود به کویر مرکزی ایران به حساب می آید که به علت وجود جاذبه های منحصر به فرد هزاران گردشگر سالانه به این منطقه سفر می کنند.
تعطیلات نوروز نیز یکی از بهترین زمان هایی است که آشنایی با جاذبه های آران و بیدگل می تواند اوقات فراغت مسافران را در این ایام با هزاران خاطره شیرین همراه کند.
یکی از مناطق بسیار زیبای آران و بیدگل، دشت کویر است که تمام زیبایی های یک طبیعت بکر و خالص را در خود جای داده است.
دردل این کویر پهناور، تپه های مرتفع ماسه ای وجود دارد که در اصطلاح مردم بومی این منطقه 'بند ریگ' گفته می شود.
در دل بند ریگ، چاله هایی طبیعی وجود دارد که مردم بومی آران و بیدگل به آن 'سمبک و چهار طاقی' می گویند.
جذابیت این چاله ها در این است که با کندن کف این چاله ها، در عمق کمتر از یک متری در دامان کویر می توان به آب شیرین دست پیدا کرد.
کشاورزان آران و بیدگل از این پدیده طبیعی برای کشت انواع هندوانه بومی مانند 'تخم حنایی'، ' تخم سیاه' و 'چیتی' به شیوه دیم استفاده می کنند.
دربند ریگ حدود 500 سمبک و چهارطاقی وجود دارد که 150 چاله برای کشت محصولات کشاورزی مناسب بوده و مورد استفاده کشاورزان این منطقه قرار می گیرد.
این منطقه به دلیل وجود خاک شور خود دارای پوشش گیاهی منحصر به فردی است.
گیاهانی که در این منطقه رشد می کنند، گیاهانی شور پسند هستند که علاوه بر جلوگیری از فرسایش و حفظ خاک نمادی از استقامت در گرمای کویر به حساب می آیند.
' آویش'، ' اشنیان '، ' اسکنبیل '، ' باریجه '، ' پیچک صحرایی '،' سنبل'‌ ، ' شور بیابانی ' ،' کوشاد'، ' کلبیت'، 'کنگر صحرایی'، 'گل شوره زار'، و'مریم گلی' از جمله گیاهان رستنی در این منطقه هستند.
کویر آران و بیدگل از نظر پوشش جانوری نیز دارای جاذبه هایی منحصر به فرد است به گونه ای که این منطقه تنها زیستگاه پرنده ای به نام 'زاغ بور' یا 'زاغ ایرانی' در کشور است.
همچنین کویر آران و بیدگل میزبان آخرین بازمانده های گور ایرانی نیز هست، همان گور خر معروفی که بهرام، پادشاه باستانی ایران به سبب شکارش به بهرام گور معروف شد.
یوزپلنگ، جغد، عقاب، شتر، شاهین، انواع عقرب، خارپشت، خرگوش، خفاش و موش صحرایی نیز از دیگر حیوانات و جانورانی هستند که این کویر را زیستگاه خود قرار داده اند.
'چاه عروس' از دیگر مناطق زیبای واقع شده در این کویر است که سراسر آن از نی هایی پوشیده شده که در نوک آنها گل های زیبا و مخملی روییده است.
زیبایی گل های نی و گود بودن منطقه سبب نامیدن آن به چاه عروس شده است.
در روزگاران قدیم هنرمندان سراسر ایران جهت تهیه نی مناسب برای نوازندگی به چاه عروس سفر می کرده اند.
'رشته کوه های یخاب' از دیگر جاذبه های بخش کویرات خطه آران و بیدگل است که با دارا بودن آب و هوای خنک و ویژگی های جغرافیایی کوهستانی، محیطی متفاوت از پیرامون کویری خود ساخته است.
وجود چندین چشمه آب سرد در دل این رشته کوه، موجب نامیدن آن به نام یخاب شده است.
رشته کوه های یخاب به علت آب و هوای مساعد خود، شرایط مناسب برای زیست گیاهان متنوع و جانوارنی از جمله آهو و جبیر را فراهم کرده است.
دریاچه نمک، که در فاصله 55 کیلومتری شمال این شهرستان واقع شده، دیگر جاذبه طبیعی آران و بیدگل است که علاوه بر جنبه گردشگری، سالهاست نمک های آن برای تامین نمک طعام مورد استفاده قرار می گیرد.
تمام سطح این دریاچه پوشیده از لایه ای نمکین است که به علت تبخیر شدید آب و وجود لایه های خاک رس در زیر آن، سطح روی دریاچه با چند ضلعی های بسیار زیبا منقوش شده است.
سطح وسیع و سفید دریاچه نمک با آرایش اشکال هندسی لانه زنبوری، منظره ای زیبا را به نمایش گذاشته که هر شخصی با دیدن آن تصور می کند پای در دنیایی دیگر نهاده است.
در دل این دریاچه تپه ای به نام 'جزیره سرگردان' واقع شده است که بلندترین نقطه آن در حدود 808 متر بالاتر از سطح دریاست.
این تپه که از سنگ های آتشفشانی تشکیل شده عاری از هرگونه پوشش گیاهی است.
مناظر دریاچه نمک از فراز این جزیره آن چنان بدیع و زیباست که هر بیننده ای را مجذوب خود می کند.
هنگامی که از فاصله دور به این جزیره نگاه شود، دو انتهای آن در افق محو شده و منظره ای مانند کشتی سرگردانی در دریای بیکران کویر را جلوی چشم بیننده تداعی می کند.

نویسنده : : ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩٠/۱/۱٠
Comments نظرات () لینک دائم

در شهری زندگی می کنم

شهری که هنوز پیکان 56 را ترجیح می دهند .
شهری که می گویند مسلمان ساز و مسلمان دار است اما با هر نفس تهمت میزنند و غیبت می کنند و به قولی گوشت برادرمرده خود را با ولع می خورند .
شهری که نظامی اش شهردار می شود !
اعضا شورایش هر کاری می کنند جز مدیریت شهری
آدمها از دیدن پلیس می ترسند !
شهری که دل به دست آوردن سخت است و دل شکستن هنر می باشد !
شهری که خاله زنکان کوچه نشینش در نقش خبرنگار هر روز حضور دارند.
شهری که نه به داشتن چشم دیدنت را دارند نه به نداری ات
شهری که ملت رسانه ای دارد اما رسانه ملی ندارد.
 
شهری که زبانش "پارسی" است اما می گویند "فارسی" چون زبان عربها "پ" ندارند !
شهری که من دوست دارم هوای تو را داشته باشم، و تو هوای من را، اما نه به معنی حمایت! به این معنی که هیچ کدام نمی خواهیم در هوای خودمان نفس بکشیم .
شهری که عبدالمالک ریگی را از هوا پایین می کشند اما دزدان چند مجسمه را نمی توانند پیدا کنند !
شهری که مرگ حق است و حق گرفتنی!
شهری که برنده یعنی کسی که کمتر از بقیه می بازد !
شهری که کوچه هایش چاله چوله دارد.
شهری که همه فکر می کنند فقط خودشان می فهمند !
شهری که مرگ بر آمریکا می گویند ولی آرزویشان این است که آمریکا را حداقل یکبار ببینند !
شهری که همه مشکل را در کسی دیگر می جویند !
شهری که هنوز نفهمیدم من در آن به دنیا آمدم یا در آن مردم !
نویسنده : : ۱٠:٠٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩٠/۱/۱٠
Comments نظرات () لینک دائم

نوروز

ضمن سپاس فراوان از دوستانی که با پیامک عید نوروز را به بنده تبریک گفته و به دلیل مشغله کاری نتوانستم جواب اس ام اس های این دوستان را بدهم از همینجا به همه دوستان این عید سعید باستانی را تبریک عرض می کنم.

سالی سرشار از شادی و موفقیت را برایشان آرزو دارم.

نویسنده : : ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۳٩٠/۱/۱
Comments نظرات () لینک دائم